Piráti se o body obrat nenechali, přesto je AZ v boji o play-off

Petr Bortlík | 07.12.2019

Chomutovští Piráti přivítali na svém ledě AZ Havířov a začali dobře. Dvakrát v utkání vedli o dvě branky, nejdříve po první třetině 2:0 a poté ve třetím dějství odskočili na 3:1. AZ ovšem v závěru snížil a konec utkání dohrával v přesilové hře 6 na 4. Gól ovšem nepadl a chomutovští těsnou výhru uhájili. Všechny body tak zůstávají na západě Čech.

CHANCE LIGA - 30.kolo so 7.12.16:00
Piráti Chomutov - AZ Residomo Havířov
3:2
(2:0, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 5. Rýgl (Pitule), 18. Stloukal, 45. Doktor (Piché) – 30. Cihlář (Fridrich, Kachyňa), 56. L. Bednář (R. Veselý). Rozhodčí: Kostourek, Valenta – Votrubec, Šimáň. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1713. Střely na branku: 27:29 (12:7, 9:12, 6:10). Zablokované střely: 11:9. Vhazování: 31:38. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2.

Piráti Chomutov: Pavlát – Žovinec, Rýgl, R. Havel, Blaha, Piché, Lang, Štochl – J. Sklenář, Suchý, J. Černý – Rudovský, Pitule, Stloukal – Tomica, J. Svoboda, Llewellyn – Chrpa, Doktor, Hlava.
AZ Residomo Havířov: Matoušek (45. Stezka) – Mrowiec, Rašner, Matai, Kachyňa, Malina, Chroboček, Nepokoj – Kotala, Starý, Dvořák – L. Bednář, R. Veselý, Toman – Bambula, Maruna, Fridrich – Danielčák, Cihlář, O. Procházka.

Na dlouhou cestu přes téměř celou republiku se vydali hráči AZetu Havířov, aby bojovali proti chomutovským Pirátům. A možná i proto měli domácí lepší vstup do utkání, když první velká šance byla právě před brankou Havířova. To se ovšem ještě skóre neměnilo. V páté minutě již ale ano, když Martin Rýgl nahodil kotouč na branku z nulového úhlu a zaskočil Matouška v brance. 1:0. Poté se hra přelévala ze strany na stranu, lehce lepší byli Piráti, kteří si zahráli i přesilovou hru, ovšem nevyužili ji. Za to v 18. minutě jsme byli svědky parády světového formátu, když se ke kotouči dostal chomutovský Petr Stloukal a sám proti Matouškovi předvedl kličku alá Tomáš Hertl, čímž navýšil vedení svého týmu na 2:0. Do konce třetiny šli havířovští ještě dvakrát do oslabení, podruhé deset vteřin před sirénou.

Druhá třetina tedy začala přesilovou hrou domácích, ale hosté se dokázali ubránit. Ani AZeťáci však svou následnou početní výhodu nezužitkovali a skóre se neměnilo až do 30. minuty, kdy snížil na 2:1 Dominik Cihlář, který se dostal k volnému kotouči přímo před domácí svatyní a nezaváhal. Poté se hra lehce uklidnila, větší šance měl Chomutov na závěr druhého dějství, když hrál přesilovou hru, ovšem Matoušek vše chytil.

Poslední část tak slibovala velké drama, hosté začali lépe a hráli přesilovou hru, ovšem dnes nebyl den "přesilovkových" branek. Naopak, ve 45. minutě domácí opět odskočili na rozdíl dvou branek a i tentokrát to bylo poměrně velké překvapení. Jakub Doktor se dostal na dohled bráně a z otočky kolem bránícího hráče zaskočil Jiřího Matouška, který byl po této brance střídán Alešem Stezkou. Změna brankáře Havířov nakopla a hnal se za kontaktní brankou. Nakonec se hosté dočkali, když v 56. minutě ihned po vhazování zaskočil Pavláta v brance Chomutova Lukáš Bednář, který vystřelil z mezikruží a skóre bylo 3:2. AZ se nadechl k závěrečnému tlaku, v 60. minutě odvolali Stezku a navíc si vynutili faul domácích, takže se hrálo tak 6 na 4, ovšem skóre se již neměnilo a Piráti svou těsnou výhru uhájili a připsali si 3 body.

Tímto končí první část Chance ligy, AZ Havířov se udržel v elitní osmičce a bude tedy s nejlepšími bojovat o pořadí v play-off. Výsledky prvních 30-ti kol se započítávají, nyní se první osmička utká ve 4 utkáních každý s každým. Tato část sezóny utvoří definitivní podobu tabulky, prvních šest má přímý postup do play-off, 7. a 8. se utkají se dvěma nejlepšíma z druhé skupiny v předkole play-off. AZ Havířov tedy čeká ještě řada vzrušujících utkání s nejlepšími týmy ligy.

Miroslav Buchal (Piráti Chomutov): „Do zápasu jsme vstoupili zase vlažně, stejně jako proti Vsetínu nebo ve Frýdku, soupeř ukázal svoji kvalitu a měl na začátku hned dvě velké šance. Potom se hra srovnala, dali jsme šťastný první gól a pak přidali druhý. Po naší chybě jsme dostali zbytečný snižující gól. Nešly nám ani přesilovky, protože soupeř dobře bránil a chodil tam aktivně, což nám dělalo trochu problémy. Dali jsme na 3:1, ale pak jsme dostali po další chybě na 3:2. Měli jsme hodně stoprocentních šancí, ale ne laxní koncovkou spíše nemohoucností jsme nedali více gólů. Soupeř toho využil a bylo z toho ještě drama. Šli jsme do čtyř, Havířov do šesti, ale ubránili jsme to.“

Patrik Rimmel (AZ Residomo Havířov): „Začali jsme zápas dobře, měli jsme nějaké šance, ale pak jsme dostali nešťastný gól, který na nás trochu padl. Soupeř byl v první třetině určitě lepší a přidal i další gól. Ve druhé třetině se hra trochu srovnala, ale na začátku třetí třetiny jsme dostali gól na 3:1, který nás zase srazil. Pak jsme se ještě snažili, ale už jsme zápas nedotáhli alespoň k bodu. Nezbývá než pogratulovat soupeři k domácímu vítězství.“