V Prostějově otočil AZ v závěru skóre a veze tři body

Tomáš Vlček | 08.10.2014

11. kolo 1. hokejové ligy zavedlo hráče AZetu na Hanou. V Prostějově byli proti místním Jestřábům sice dvě třetiny jasně lepší, ale na skóre se to neprojevilo. Po 40 minutách to bylo 1:1, a tak se rozhodovalo až v závěrečné periodě. V ní šel sice nejprve Prostějov poprvé do vedení, ale pak třemi brankami v závěrečné desetiminutovce havířovští skóre zcela otočili. Díky výhře 4:2 si tak připsali první venkovní výhru za tři body a v tabulce se posunuli na 7. místo. Další zápas sehraje AZ už v sobotu doma od 17:00 proti Stadionu Litoměřice.

1.liga - 11.kolo st 8.10.18:00
LHK Jestřábi Prostějov - AZ Havířov
2:4
(0:0, 1:1, 1:3)
Branky a nahrávky: 40. Indra (Luňák, Roupec), 46. Stejskal (Kovařík) – 32. Tomi (Jakúbek, Šlahař), 51. Chmielewski (Krisl, Sztefek), 54. Fořt (Říčka), 58. Pechanec (Sztefek). Rozhodčí: P. Úlehla – Lukš, Novák. Vyloučení: 8:7, navíc Černý (PRO) a Foltýn (HAV) 10 min OT. Využití: 0:1. V oslabení: 0:2. Diváci: 1.520. Střely na branku: 30:40. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:4.
LHK Jestřábi Prostějov: Kocián – Roupec, Kolibár, Malý, Knesl, Skřivánek, Vosátko – Duba, Sršeň, Kučera – Stejskal, Belay, Kovařík – Matula, Černý, Meidl – Coufal, Indra, Luňák.
AZ Havířov: Daneček – Foltýn, Dresler, Krisl, Bahounek, Osrčil, Repe – Fořt, Haas, Chmielewski – Sztefek, Pechanec, Klimša – Tomi, Šlahař, Jakúbek – Říčka, Loskot, Jiránek.

Tradiční bitvy jsou zpět. Po postupu Havířova do 1.ligy zmizely ze třetí nejvyšší soutěže boje na život a na smrt. Před aktuálním ročníkem se do 1.ligy dostal i Prostějov a v 11.kole tak nic nechybělo souboji velkých rivalů. Trenéři Havířova nasadili do branky Lukáše Danečka, Tomáš Sršen naopak dal důvěru Ondřeji Kociánovi, jenž poslední klání strávil na lavičce. Zápasu notně pomohla podpora obou fanouškovských táborů, které po celé utkání vytvářely skvělou atmosféru.

V úvodu utkání byli aktivnější hosté, kteří svým pohybem dělali nemalé problémy obraně Jestřábů. Několik ukrytých střel přes obránce musel pokrýt Ondřej Kocián. Jestřábi se dostávali do šancí spíše sporadicky, z mezikruží se zkoušel prosadit Martin Belay, ale jeho pokus neměl potřebnou razanci. Následně hrozili spíše hosté. V 8. minutě Tomáš Fořt našel samotného Arona Chmielewského, který nechal vyniknout lapačku Kociána. O pár okamžiků později Robert Říčka ve velké příležitosti neuspěl. V závěru první třetiny dostal Havířov možnost přesilové hry, ale ta zůstala nevyužita.

Prostřední dvacetiminutovka začala vyloučením Aleše Knesla. Domácí ovšem předvedli výborný výkon v oslabení, především dvojice Kučera – Duba, několikrát výborně ubránila početní nevýhodu. S polovinou utkání přišla dobrá příležitost pro AZ. Antonín Pechanec našel hůl Michala Sztefka, jenž neprostřelil Kociána. Branky se Havířov dočkal až ve 32.minutě. To se dostal do přečíslení 3 na 1, předvedl ukázkovou kombinaci, na jejímž konci stál nejproduktivnější hráč týmu Vojtěch Tomi, a ten bleskově puk uklidil do sítě - 0:1.

Inkasovaný gól, jakoby domácí probudil. Ve 36. minutě se začali dostávat do šancí právě Jestřábi. Nejprve to byl Dominik Matula, posila ze Zlína, kdo nebezpečně vypálil z levého kruhu a následně se natahoval i po dorážce. Tentýž hráč mohl vyrovnat v situaci 2 na 1, když jej poslal do vyložené příležitosti Meidl, ale Matula opět nechal vyniknout Danečka.

V závěru druhé třetiny dostali domácí příležitost přesilové hry. V ní několikrát nebezpečně dorážel Lukáš Luňák, ale Daneček opět odolal. Až těsně před koncem třetiny a po vypršení trestu vybruslil do dobré pozice Marek Indra a se štěstím se mu podařilo propasírovat puk do sítě. Hanáci tak vstřelil důležitý gól a vyrovnali na - 1:1.

Zatím to nikdy nevypadalo na prostějovském stadionu tak nadějně, směrem k šanci na tři body, jako 46. minutě. Jestřábům se povedlo udeřit z celkem nenápadné akce. Lubomír Kovařík poslal touš na branku a Vladimír Stejskal ve spolupráci se štěstím a důrazem poslal Hanáky do vedení – 2:1.

Po tomto gólu se na stadionu začali dít věci. Nejprve byl vyloučen za hákování Michal Černý a tři vteřiny po tomto trestu usedl na trestnou i Aleš Knesl. Aby toho nebylo málo, podpořil tyto hráče David Roupec a Havířov hrál téměř dvě minuty dvojnásobnou přesilovku. Výborná práce Jana Kolibára v defenzivě pomohla Jestřábům přežít kritické chvíle. Když už se zdálo, že nejhorší je zažehnáno, vyrovnal střelou z první Aron Chmielewski- 2:2.

O pár chvil později se naskytla možnost přesilovky domácím hokejistům. Bohužel pro nováčka soutěže, dopadla nejhůře, jak mohla. Dobře hrající Tomáš Fořt se zmocnil puku, vydal se s ním směrem k brance a krásnou individuální akci i zakončil - 2:3. Tento gól zřejmě rozhodl o osudu celého zápasu. Domácí trenéři ještě zkusili hru bez brankáře. Ač tři minuty před koncem, tak bez výsledku. Ihned po buly, a jakoby tento moment ukazoval na zmar a neštastnost Prostějova, David Roupec nastřelil prvního hráče a Antonín Pechanec s přehledem pečetil do prázdné na – 2:4.

Prostějov tak opět nevyhrál na domácím ledě za tři body a stále zůstává na předposledním místě v tabulce. Havířov může být rád, že dokázal zužitkovat ve třetí části přesilovku a po zásluze si odvezl první tři venkovní body.

Hvězdy zápasu podle lhkjestrabi.cz: Jan Kolibár (PRO) – Tomáš Fořt (HAV).

Autor reportáže: Lukáš Majer, lhkjestrabi.cz

Tomáš Sršeň (trenér LHK Jestřábi Prostějov): Do zápasu jsme vstoupili slušně, bohužel ve druhé třetině Havířov převzal iniciativu. Nám se podařilo držet výsledkově krok a ještě odskočit na 2:1. Bohužel vlastní nedisciplinovaností jsme utkání prohráli. Jsou to pro mě zbytečné fauly a nemůžou se opakovat. Je těžké bránit pomalu čtyři minuty v kuse oslabení ve třech, až do závěru jsme hráli dobře, poté se to takto zvrtlo. Čtvrtý gól? Chtěli jsme s tím rychle něco udělat, bohužel nám sjel kotouč a tím se to rozhodlo.

Jan Daneček (trenér HC AZ Havířov 2010): Venku se nám příliš nedaří, chtěli jsme už konečně někde vyhrát za tři body. Bylo vidět na obou týmech, že je to strašně svázané a nervózní. Dvě třetiny jsme byli lepším mužstvem, ale nepodařilo se nám gólově odskočit. Jakmile jsme dali branku, tak se zase zvedli domácí a vyrovnali. Do poslední třetiny to bylo otevřené, my jsme byli šťastnější v zakončení a dá se říct, že vyrovnaný zápas z obou stran se přiklonil na naši stranu. Nevyužitá dvojnásobná přesilovka ve třetí třetině mohla být velkou nevýhodou, ale naštěstí jsme dokázali využít 5 na4. Říká se, že jakmile tohle nevyužijete, nemůžete vyhrát, nám se to dnes naštěstí nestalo, vyhráli jsme a jsme rádi za tři body.