V přestřelce uspěli lépe hráči Havířova

David Motloch | 05.08.2011

H A V Í Ř O V - V prvním přípravném zápase, hraném na domácí půdě Havířova uspěli lépe domácí. I když cesta za výhrou byla pořádně klikatá. Havířov postupně prohrával 1:3, 3:4, 4:5, ale vždy dokázal soupeři včas odpovědět. Tři minuty před koncem srovnal na 5:5 havířovský hrdina Martin Potočný. Oba týmy se potom navzájem domluvily, že o výhře rozhodnou samostatné nájezdy. V této disciplíně se ukázali jako lepší právě hráči Havířova, když dva ze tří hráčů svůj pokus proměnilo. Vítězný nájezd si připsal Jiří Krisl a Havířov tak nakonec zvítězil 6:5 na nájezdy.

příprava muži - 0.kolo pá 5.8.18:00
AZ Havířov - Unia Oswiecim
6:5sn
(1:1, 2:2, 2:2 - 1:0)
Branky a nahrávky: 10. BREZANI (Jurčík), 32. KLIMŠA, 37. MARUNA (Najdek), 49. SZTEFEK (Potočný, Machálek), 58. POTOČNÝ (Krisl), 60. KRISL - 17. POLACARZ (Kowalowka, Cinalski), 25. TABAČEK (Říha), 31. PIOTROWICZ (Jakubik), 44. ZAŤKO (R. Kowalowka), 56. WOJTAROWICZ. Vyloučení: 4:8 (navíc Jakubik 10 minut za zásah do oblasti hlavy a krku). Využití: 1:3. V oslabení: 0:0. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 3:3, 3:4, 4:4, 4:5, 5:5, 6:5.
AZ Havířov: Vrba, Daneček - L. Zientek, Vydra, Krisl, Machálek, Balčík, Jindřich "C", Jurčík, M. Zientek, Klimša, Najdek, Maruna, Sztefek, Potočný, Stránský, Brezani, Pavlas, Říčka, Pechanec, Kraft, Kopún
Unia Oswiecim: Witek, R. Kowalowka - A. Kowalowka, Zaťko, Říha "A", Tabaček, Modrzejewski, Gabryš, Polacart, Lopuski, Procházka, Jaroš, Urbanczyk, Piekarski "A", Valusiak, S. Kowalowka, Wojtarowicz, Cinalski, Sekowski, Jakubik, Piotrowicz

Po úvodním seznamování s kotoučem u obou týmů se nechal vyloučit havířovský Daniel Kraft a z následné přesilové hry málem vytěžila Osvětim branku, když před Sekowskim zývala odkrytá klec. Puk však vůbec netrefil. Unia Osvětim se nechávala po první třetinu velice často vylučovat, což naskýtalo Havířovu šanci, jak se dostat do vedení.

To se nakonec podařilo, ovšem ne z přesilovky, ale ze situace 2 na 1. Mario Brezani nezaváhal, raději vystřelil a po zásluze překonal brankáře Witeka. Na druhé straně měl hned poté šanci na vyrovnání Lopuski, ale Vrba předvedl skvělý zákrok.

Nakonec však hostující tým stihl před přestávkou vyrovnat. V 18. minutě těžil z dorážky Polacarz. Azet přece jen mohl jít do šaten za stavu, jenž by mu zajistil vedení, ale to by musel Kopún mířit přesněji mezi tyče.

Na začátku druhé třetiny měla navrch Osvětim. Z obranného tlaku mohl vytěžit Říčka, jelikož dokázal svého soupeře brejknout, v cestě mu však stál skvěle připravený Witek. Ukázku "správného" faulu mohli vidět všichni přítomní diváci, když se nechal vyloučit Daniel Kraft. Zabránil tak téměř jistému gólu, jelikož Vrba špatně vyhodnotil situaci a vyjel z branky.

Ve 25. minutě šla do vedení Unia. Tabáček namířil svůj projektyl mezi tři tyče tak dobře, že se puk dokázal otřít o břevno. Ve 31. minutě už to s domácím týmem nevypadalo vůbec dobře. Piotrowicze zcela volného před brankou si nikdo nevšiml, a tak neměl problém zakončit.

Blesková odpověď přišla o minutu později, když se k puku dostal Klimša. Dokázal zakončit z velkého úhlu, puk spadl přesně do horního růžku překvapeného brankáře hostů. Tato branka domácí tým nabudila. Ve 36. minutě se mohl Jan Maruna radovat z nádherného gólu. Po skvělé přihrávce od Najdeka stál sám před brankářem, počkal si až se přesunul a poté zavěsil pod víko.

Zvrátit nerozhodný stav mohli Potočný nebo osvětimský Wojtarowicz, ale ani jeden z nich nakonec neuspěl. Ve třetí třetině měl jako první šanci Brezani, trefil však dobře postavený beton Witeka. A tak uděřili hosté. Ve 44. minutě se puku ujal Zaťko, který propálil vše co mu stálo v cestě.

Zřejmě by se domácí ani nevzpamatovali, kdyby hned vzápětí inkasovali další gól. Hosté to zkoušeli ze všech pozic a neměli ke vstřelení branky daleko, ovšem Vrba nápor vydržel. Jako osvobození se tak jevila branka na 4:4 ve 49. minutě. Přesilovku dokázal po pár přesných nahrávkách využít Sztefek.

Při další početní výhodě ukázal své kouzelnické schopnosti Říčka, který dokázal obehrát hned několik osvětimských hráčů, zuby si však vylámal na dobře připraveném brankáři soupeře. Do vedení šla opět Osvětim, když se v situaci před brankovištěm nejlépe zorientoval Wojtarowicz.

Jak jednoduchý hokej může být, pak všem názorně ukázala dvojice Krisl - Potočný. Havířovský obránce nahodil puk na bránu a odražený kotouč Potočný pohotově uklidil do brány. V závěru zápasu měl AZet možnost přesilové hry, ovšem nevyužil ji.

Oba týmy se po odehrání tří třetin domluvili zápas rozhodnout pomocí samostatných nájezdů. Los vyhrála Osvětim a Sekowski hned napoprvé proměnil. Zůstal ovšem sám, další dva jeho spoluhráči jej nenapodobili, a protože za Havířov úspěšně proměnili Stránský s Krislem (Krislův gól označen jako vítězný), vyhrál Havířov 6:5 na nájezdy.

Trenér Jan Daneček - Na to, že to byl náš druhý přátelský zápas mělo to utkání velice dobrý náboj a atmosféru. Jsem rád, že kluci bojovali i za nepříznivého stavu a v závěru to dokázali urvat. Na našem týmu je poznat ten fyzický nárust, kdy už dokážeme se soupeřem fyzicky držet krok po celý zápas. Chtěl bych vyzdvihnout kvality soupeře, protože hlavně po stránce bruslařské a fyzické, nám dělali problémy a opravdu tento tým má svoji kvalitu.