Výbornou třetí třetinou AZet otočil skóre a vítězí

Klára Bártková | 10.12.2022

Na Havířov dnes nečekalo vůbec nic snadného, do Slezska totiž přijel třetí celek tabulky Vyškov. Hosté sice dvě třetiny drželi jednobrankový náskok, jenže v závěrečné periodě měl Vyškov problém s přechodem přes střední pásmo a domácím se vyplatila aktivita, se kterou do poslední dvacetiminutovky nastoupili. AZet zvítězil 4:1.

2. liga - 23.kolo so 10.12.15:00
AZ Havířov - Hokej Vyškov
4:1
(0:1, 0:0, 4:0)

Branky a nahrávky: 43. Spratek (Dudáš, Kratochvil), 44. Pastor (Haas, Ćmiel), 52. Haas (Tvrdý, Zdeněk), 60. Mrva (Spratek) – 2. Lekeš (Vašíček, Dobiáš). Rozhodčí: Čech - Vengřín, Peluha. Vyloučení: 2:0. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 414. Průběh utkání: 0:1, 4:1.

AZ Havířov: Štipčák – Dudáš (A), Havlík, Hudec, Kuboš, Kolarz (C), Mrowiec, Ščurek – Mrva (A), Spratek, Kratochvil – Tvrdý, Zdeněk, Haas – Pawliczek, Ćmiel, Antoníček – Pastor
Hokej Vyškov: Micka – Hefka, Studený, Hohl, Mikulík, Holemý, Žižka (C) – Sebera, Tomajko, Vašíček, Dobiáš, Lekeš, Čuřík (A), Janeček, Popelka, Snášel, Komínek, Weintritt

AZet se dnes musel obejít bez svého nejproduktivnějšího hráče, Jakub Apolenář se totiž v minulém utkání provinil úderem do oblasti hlavy a krku, za což byl potrestán disciplinárním trestem, dále pak chyběli Marcel Kunc a Martin Šindelka, kteří léčí drobnější zranění. Do brány se postavil Marek Štipčák, gólman nominovaný na Zimní světové univerzitní hry 2023.

Už po pár vteřinách zápasu se do dobré příležitosti dostali domácí, Šimon Kratochvil přihrával úplně volnému Danielu Spratkovi, který však branku o malý kousek minul. Za malou chvíli se ale skóre na světelné tabuli měnilo, první střelu Davida Lekeše sice havířovský gólman vyrazil, jenže na tu druhou už se nedokázal natáhnout – 0:1.

Marek Štipčák musel být hodně pozorný, jelikož Vyškov pokračoval v aktivní hře, několikrát pálil Matěj Sebera a Tomáš Komínek. Asi největší příležitost na vyrovnání měl AZet zhruba v polovině prvního dějství, kdy domácí zastavili najíždějícího vyškovského útočníka, obrátili směr hry a zpoza brány přihrával Dominik Pawliczek Petru Antoníčkovi, Marek Micka měl velké štěstí, že zakončení domácího útočníka proletělo těsně kolem brány.

Znovu to byl Petr Antoníček, jenž zaměstnal hostujícího gólmana, který měl se skákavým kotoučem potíže, ale nakonec ho stihl přikrýt včas.

Hra Havířova se v prostřední dvacetiminutovce zlepšila. Jiří Tvrdý nejdříve orazítkoval beton Marka Micky, chvíli poté to vypadalo, že se do dobré příležitosti dostane Matouš Ćmiel, jenže puk se odrazil k hostujícímu brankáři, který ho raději přikryl.

I hosté ale nadále pokračovali ve své aktivitě, i když byla trochu utlumená. Od modré hodně prudce zakončoval Jan Holemý, ale Marek Štipčák si s letícím kotoučem dokázal poradit. Necelých pět minut před druhou sirénou se do dobrého postavení dostal Jakub Mrva, na kterého zívala téměř odkrytá brána, jenže Danielu Spratkovi se nepodařilo kotouč na svého spoluhráče protlačit.

V závěru se na pravé straně objevil hostující Jakub Čuřík, který puk nasměroval mezi betony domácího brankáře, ten je však včas sklapl.

V čase 42:49 posouval Martin Dudáš od modré puk k bráně, tam byl Daniel Spratek, který hostující klec objel a zakončil kolem tyče – 1:1, bylo tedy vyrovnáno. Po další minutě se znovu radovali domácí, David Pastor obdržel přihrávku na pravý kruh, odkud svým prvním gólem v A-týmu AZetu prostřelil Marka Micku – 2:1

Moc šancí si pak ani jeden celek nevytvořil, až přišla další branka domácích. Po přihrávce Jiřího Tvrdého si na stranu vyjel Marek Haas, který si s hostujícím brankářem pohrál a zakončil po ledě – 3:1

Hosté sice mohli snížit, když vyslal hodně ostrou střelu Jakub Čuřík, ale Marek Štipčák ji dokázal těsně před bránou zastavit. Havířovu pak pomohla tyč, kterou Vyškov trefil. Hosté to ještě na konci zápasu zkusili bez gólmana, ale neudrželi pásmo a střelou z levé strany upravil na konečných 4:1 Jakub Mrva

Další utkání čeká svěřence Jiřího Raszky ve středu v Novém Jičíně.

Jiří Raszka (trenér AZ Havířov): První třetina byla hodně divoká. Věděli jsme, že takto s Vyškovem hrát nemůžeme, jelikož mají opravdu výborné brejky. Nedrželi jsme se plánu, který jsme si stanovili před zápasem, byly tam mezery v obraně. Před druhou třetinou jsme si k tomu něco řekli a naše hra se zlepšila. Těžko jsme se dostávali k zakončení a hosté dobře bránili, ale věřili jsme, že nějaká střela, odražený kotouč nebo dorážka nám tam padne. Podařilo se nám ubránit dvě oslabení, což nás taky nabudilo. Ve třetí třetině jsme rychle vyrovnali a hosté měli následně problém s přechodem přes střední pásmo. Závěrečný nápor jsme zvládli, a proto bereme tři body.

Michal Konečný (trenér Hokej Vyškov): Není to první takový zápas, úplně stejně jsme vyhořeli v Opavě a doma s Kopřivnicí. Chtěl bych domácím pogratulovat, jsou dobře fyzicky připravení. Je to takové klišé, ale naše mladé mužstvo se trochu sesypalo po té minutě, kdy domácí otočili stav zápasu. Chybí nám tam více těch zkušenějších hráčů. Ale neřekl bych, že u nás je to fyzickou nepřipraveností, je to spíš hlavou.