​Předposlední domácí zápas: AZ potká Přerov

25.02.2022 | Patrik Czepiec

H A V Í Ř O V – Už jen tři duely zbývají do konce základní části. V případě Havířova stejné tvrzení platí i pro celou sezonu. Závěrečný trojlístek načne v Gascontrol Aréně Přerov, hájící účast v nejlepší šestce ligové tabulky. Slezané jim mohou zkomplikovat cestu za přímou vstupenkou do čtvrtfinále.

HC ZUBR Přerov, 6. místo, 45z. (19 – 7 – 4 – 15), skóre 133:99, 75 bodů.

V případě vítězství by se Zubři mohli posunout na páté místo tabulky. Jejich prioritou je v každém případě setrvání na pozici, která zaručí rovnou postup do čtvrtfinále Chance ligy. Jenže sedmý Prostějov na hanácký tým ztrácí pouhé dva body, Slavia, Vrchlabí a Kolín se mohou na Přerov dotáhnout třemi získanými body. Právě proto je utkání na ledě Havířova pro svěřence Roberta Svobody tolik důležité.

Hosté se pyšní vynikající defenzivou, o čemž svědčí pouhých 99 inkasovaných branek. Stovku v této statistice ještě nepřeklenuly pouhé dva týmy, kromě Přerova ještě Třebíč. Zubři jsou vynikající také v počtu vyslaných střel (průměr 32,2) a v rámci úspěšnosti vhazování (53,1 %), kde se s Jihlavou dokonce dělí o druhé místo. Pokulhává využití přesilovek, Moravané zatím nevyšplhali ani na 16 %. Horší je jen Vrchlabí, Benátky, Poruba a Kadaň, která odstoupila.

Osobnosti týmu

Pokud je řeč o útočné fázi, v Přerově se nesází na silné individuality. Nejproduktivnějším hráčem je Jan Süss, jemuž se v 39 zápasech podařilo 19krát napnout síť. K tomu přidal 12 asistencí. Takový Havířov má hned dva údernější útočníky. V obraně hostů se nachází vynikající nahrávač, a sice Robert Černý. Narýsoval už 16 úspěšných pasů, což je mezi ligovými zadáky desátý nejlepší výkon. Ale pro pravé hvězdy je třeba sáhnout do brankoviště. Tandem Lukáš Klimeš a Michal Petrásek se vtlačil mezi elitní čtyřku, první dokonce statistikám kraluje s úspěšností zákroků 93,53 %.

Přerov zdobí vynikající forma. Uplynulá desítka zápasů, to jsou samá zelená políčka. Jediná porážka za toto období pochází zpřed týdne, kdy hosté narazili v Prostějově (2:4). Předtím si připsali úspěch v Porubě, kdy vyhráli 2:1 v prodloužení, a navázali vynulováním Sokolova – 3:0. Po ztrátě s Jestřáby vyjeli Zubři do Jihlavy. Náročného soupeře udolali stavem 4:2.

Velké trápení nejbližší soupeř AZ neprožíval ani doma proti Ústí nad Labem. V půlce úvodní části se prosadil třicetiletý útočník Antonín Pechanec a dodal Přerovu klid. V úvodu druhé třetiny zužitkoval druhým bodem v zápase přesilovku Tomáš Šoustal. Lehké komplikace způsobila trefa Štěpána Havránka, ale v poslední periodě už začala hotová demolice ze strany domácích. V rychlém sledu se prosadili útočníci Jiří Gois a Jan Süss, Šoustal asistencemi na jejich branky dosáhl na čtvrtý bod v utkání. Po trefě Jakuba Kubeše už skóre pouze korigoval ústecký veterán Michal Trávníček. Přerov si proti outsiderovi ohlídal tříbodový zisk výsledkem 5:2.

Trenér Petr Svoboda takto zhodnotil utkání se Slovanem: „Utkání se hodnotí dobře, podle výsledku to vypadá jednoznačně. Byli jsme aktivnější a vytvářeli jsme si dobré příležitosti. Pak nás zaskočil gól, kterým se soupeř dostal do hry a hodně přidal. Naštěstí jsme využili další šance. Myslím si, že jsme zápas zvládli, jak jsme si přáli. Jsme rádi, že je to za tři body.“

Sestava Přerova proti Ústí:

Klimeš – Kubeš, Kudělka, Černý, Hrdinka, Ševčík, Krisl, Dluhoš – Jakub Svoboda, Kratochvil, Jan Svoboda – Šoustal, Süss, Goiš – Matěj Svoboda, Pechanec, Doležal – Sebera, Dvořák, Indrák.

AZ HEIMSTADEN Havířov, 16. místo, 45z. (7 – 3 – 6 – 29), skóre 100:152, 33 bodů.

Havířov ve středečním derby padl na ledě Poruby v poměru 2:4, pozitivem utkání ovšem zůstává, že před koncem základní části přece jen dosáhl na stobrankovou hranici. Už přes měsíc ovšem trvá nepříjemná šňůra porážek. Naposledy Slezané udolali na domácím ledě Třebíč, když zvítězili 4:1. Výhru si sice oficiálně zapsali také díky kontumaci s Kadaní. Nyní se nabízí jedna ze dvou posledních možností, jak potěšit fanoušky AZ.

V tuto chvíli je jasné, že se Havířov nezvládne odlepit od předposledního místa tabulky. Na počátku února se potvrdil jeho sestup do nižší soutěže. Přesto hráči dál bojují o svou čest, o čemž svědčí fakt, že v posledním domácím utkání potrápili silný Vsetín, předtím navíc obrali o bod Jihlavu, která také patří k favoritům soutěže.

Oficiální série pěti proher se počítá od zápasu s ústeckými Lvy. Ti na svém stadionu slavili skóre 4:3, když otočili nepříznivý vývoj z první třetiny. V Sokolově se AZ vedlo hůře, domácí duel kontrolovali a uspěli poměrem 4:1. Pak přišel největší havířovský úspěch poslední doby. Slezané pokračovali venkovním výletem v Jihlavě, ta uspěla až po prodloužení (2:3). Při návratu do Gascontrol Arény se Havířov předvedl solidním výkonem, na body ovšem jeho snaha nestačila (1:2).

Následovala přestřelka s Porubou, ovšem venkovní partie nakonec Havířovu nevyšla vinou nevyvedené třetí třetiny. Už po 51 sekundách se trefil domácí Jakub Husa, ale ani Slezané se v přesilovce nenechali zahanbit. Přesně zamířil dvacetiletý Adam Křemen. Jenže ještě v téže třetině zaznamenal gól Dominik Hrníčko a Ostravané šli zpátky do vedení. To narušil další havířovský mladík. Michal Hotěk znovu využil přesilovou hru, která se AZ v utkání náramně dařila. Jenže ve třetí dvacetiminutovce řádil Tomáš Gřeš. Šestadvacetiletý útočník dvakrát napnul síť a Poruba vyhrála nad Havířovem 4:2.

Trenér AZetu Tomáš Potěšil se po zápase vyjádřil takto: „Zápas hodnotím pozitivně. Jsme odsouzeni k sestupu, ale musím všechny kluky pochválit, předvedli povedený výkon. Po dvou třetinách to bylo 2:2 a myslím si, že v druhé části jsme byli lepší a měli jsme dost střeleckých šancí. Bylo zjevené, že ten, kdo vstřelí třetí gól, tak bude mít k výhře blíž a to se povedlo Porubě. Závěrem si myslím, že jsme si nezasloužili prohrát a klukům ještě jednou děkuji za nasazení a předvedený výkon.“

Sestava AZetu v posledním zápase:

Štipčák – Chroboček, G. Jansons, T. Pastor, M. Hlaváč, Mrowiec – J. Doktor, Hudeček (A), Dostálek – Křemen, Maruna (C), Tjurin – L. Bednář, Hotěk, D. Luža – Damašek, Krupa, Mrva. Trenér: Tomáš Potěšil.

Hokejisty Havířova můžete podpořit v Gascontrol Aréně od 17:00, kdy padne úvodní buly utkání s Přerovem. Pokud se tentokrát na stadion nedostavíte, k dispozici bude on-line textový přenos.