VSTUPENKY NA FINÁLE PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

Cestovník 1. ligy aneb ročník 2015/16 řečí kilometrů

26.06.2015 | David Motloch

Druhá nejvyšší hokejová soutěž u nás již nějaký ten pátek zná seznam svých účastníků pro nadcházející sezónu a před několika dny vyšel i oficiální rozpis zápasů ročníku 2015/16. Před blížícím se seriálem, ve kterém vám budeme postupně představovat jednotlivé soupeře AZetu, jsme se rozhodli sestavit statistické údaje mapující rozdíly mezi jednotlivými celky z trochu jiné, cestovní perspektivy. Který z prvoligových týmů stráví na cestách nejvíce času? Které dva týmy jsou od sebe nejvíce vzdáleny a naopak? Čtěte!

Odpověď na otázku, který tým v příští sezóně stráví na cestách nejvíce času, nejspíše všichni tušíte. A tušíte správně. Stejně tak, jako v předchozích dvou prvoligových sezónách, i po třetí ročník drží toto prvenství havířovský AZ.

Nechme ale za sebe mluvit čísla, respektive kilometry. 1. liga i v příští sezóně nabídne ve své základní části 52 utkání, což znamená, že se i tentokrát utká každý s každým celkem čtyřikrát - 2x venku a 2x doma. Jednoduchá matematika říká, že v součtu celé základní části to znamená pro každý tým dohromady 26 domácích a 26 venkovních utkání.

My se budeme samozřejmě zabývat venkovními zápasy, především z pohledu AZetu. Havířovský celek ze všech 14 klubů 1. ligy najezdí suverénně nejvíce kilometrů, přesněji 17 370! Jen pro srovnání, novopečená prvoligová Slavia nacestuje autobusem za stejnou porci zápasů více než dvakrát méně - 8 248 km.

Abyste si uvědomili, o jak velké číslo se jedná, možná pomůže údaj, který zmiňované kilometry převede na čas strávený v autobuse. Schválně, zkuste si tipnout. Dohromady AZ stráví v autobuse zhruba 176 hodin, což je více než týden strávený pouze na sedadle (zmiňované údaje se mohou mírně lišit).

Těmto číslům samozřejmě nahrává fakt, že větší polovina 1. ligy pochází výhradně ze severní části Čech a Havířov oproti nim leží na zcela protější části republiky. Není tedy divu, že hned pro osm týmů (!) je Havířov rovněž největší zajížďkou (Jihlava, České Budějovice, Slavia, Benátky, Kladno, Litoměřice, Most, Kadaň).

Vůbec nejdelší trasu AZ absolvuje do Kadaně, kde musí hráči při venkovním zápase strávit na cestě dohromady 496 kilometrů, což odpovídá zhruba více než 5 hodinám v autobuse. Není divu, že Havířov musí vyjíždět do Čech již den před zápasem. Ve skutečnosti, trasa Havířov-Kadaň je vůbec tou nejdelší mezi všemi prvoligovými mužstvy.

Naopak nejbližší soupeři AZetu jsou jednoznačně Prostějov, Šumperk a nově také Přerov. A právě Zubři se stanou vůbec nejbližším soupeře Havířova, jelikož vzdálenost mezi oběma městy činí příjemných 99 kilometrů.

Cesta do Šumperku znamená pro AZ překonat zhruba 170 km a trasa do Prostějova je dokonce o něco kratší - 122 km. Z hlediska dostupnosti je relativně přijatelná ještě Třebíč (252 km) a Jihlava (266 km). Mezi dalšími celky už je pak velká propast.

A když už jsme v našem článku zmínili nejdelší trasu Havířov-Kadaň (496 km), víte o té vůbec nejkratší? Pyšnit se v tomto ohledu můžou Litoměřice a Ústí nad Labem. Při vzájemném souboji těchto týmů stačí venkovnímu celku ujet necelých 19 kilometrů.

Posledním zajímavým statistickým údajem chceme poukázat na tzv. prestižní utkání - derby. Téměř každý tým má ve své blízkosti nějakého soupeře, se kterým se může poměřovat a díky vzdálenosti obou celků se také jedná o atraktivní zápas pro fanoušky.

To ale neplatí pro České Budějovice. Tak, jako měla Jihlava souboje s Třebíčí, Přerov bude mít derby s Prostějovem nebo Havířov se Šumperkem (s Přerovem samozřejmě také), Motor musí pro svého nejbližšího soupeře odcestovat až 126 km daleko - do Jihlavy. Jižní Čechy zkrátka další prvoligové soupeře v současné době nenabízí.

Vzdálenosti jednotlivých soupeřů AZetu

Přerov - 99 km

Prostějov - 122 km

Šumperk - 169 km

Třebíč - 252 km

Jihlava - 266 km

Benátky nad Jizerou - 334 km

Slavia Praha - 383 km

České Budějovice - 392 km

Kladno - 418 km

Litoměřice - 451 km

Ústí nad Labem - 470 km

Most - 477 km

Kadaň - 496 km

Údaje použité v článku se mohou mírně lišit, jednotlivé vzdálenosti byly měřeny s ohlédnutím na silniční provoz, nejedná se o vzdálenosti měřené vzdušnou čarou.