DRUHÁ SEZÓNA KRÁLŮ - Ohlédnutí za sezónou 2011/12 AZ Havířov I. - muži

05.05.2012 | Petr Miklas

H A V Í Ř O V - Po loňské euforické sezóně byla očekávání veliká. Dokáže Azet zopakovat skvělé výkony? Postoupí v play-off přes první kolo? Budou pokračovat vysoké návštěvy a podpora fanoušků? Jak asi dobře víte, odpověď na všechny otázky zní „ANO“, předsezónní předpoklady byly naplněny a překonány. V první části si připomeneme přípravu a základní část.

Hned první velký rozdíl mezi předchozí sezónou a tou právě minulou byl v letní přípravě. Zatímco před první sezónou novodobého azetu většina hráčů letní přípravou neprošla, po ní už přišla opravdová a pořádně dlouhá a tvrdá příprava. Vše začalo už 2. května a skončilo až začátkem července, kdy hráči dostali dovolenou. Po třech týdnech se zase všichni sešli na prvním tréninku na ledě. Poté přišly přípravné zápasy, které Havířov, až na jeden, který prohrál na nájezdy, všechny vyhrál. Předvedená hra i výsledky byly velmi pozitivní a slibné.

Po dlouhé pauze, trvající od 19. února do 10. září, mohli Havířované vidět svůj Azet v soutěžním utkání. Bylo to na domácím ledě proti Novému Jičínu a AZ vyhrál 3:0. I z dalšího utkání hraného ve Frýdku-Místku si Azet přivezl body, ale jen dva, protože vyhrál až v prodloužení. Třetí kolo přineslo první porážku, když Havířovští nestačili na Prostějov. Poté však třináct zápasů v řadě nepoznal Azet porážku a opanoval první příčku druhé ligy skupiny východ! Dlouhá vítězná šňůra skončila v polovině listopadu, po ní přišly nevyvážené výkony a výhry střídaly porážky. Navíc se do formy dostával tým Karviné, kam se před sezónou stěhovala Orlová, a tak netrvalo dlouho a rival ze sousedního města vystřídal Havířov na první příčce.

Když už se zdálo, že si Karviná první místo udrží, přišly v závěru základní části čtyři vítězství Havířova a zároveň Karviná prohrála čtyři z posledních pěti svých zápasů. Azet ji tak nakonec přeskočil a o bod vyhrál základní část. Celkem si Havířov připsal 29 výher, z toho 2 v prodloužení a 1 po samostatných nájezdech. Jedenáctkrát se Azet musel sklonit před svým soupeřem, jedna z těchto proher přišla až po samostatných nájezdech. Opět byla ostře sledována derby s Karvinou, i když po přestěhování do Karviné neměly takový náboj, což bylo způsobeno neexistencí fanouškovského tábora tohoto celku.

Když už jsme zmínili fanoušky – ti Havířovští opět potvrdili, že patří ke špičce ve druhé lize, ne-li v celé ČR. Svůj tým mocně podporovali za jakéhokoliv stavu a následovali jej (mnohdy v hojném počtu) na všechna utkání na hřištích soupeřů. K&K Pneu Arénu se sice nepovedlo za celou sezónu vyprodat ani jednou, ale i tak byly návštěvy vysoko nad druholigovým a dokonce i prvoligovým průměrem.

Jak vypadaly osobní statistiky hráčů? Nejlepším v kanadském bodování i střelcem týmu byl opět Robert Říčka, který ve 37 odehraných zápasech nastřílel 21 branek a přidal 19 asistencí. Druhé místo překvapivě připadlo Michalu Sztefkovi, který ve 36 zápasech získal 32 bodů z a 16 branek a stejný počet asistencí. Na 32 bodech se zastavily účty i Vítu Stránskému a Martinu Potočnému, který byl s 26 asistencemi nejlepším nahrávačem týmu. Za nimi zůstali s 30 body Jan Maruna a s 28 body Jan Daneček. Jak je vidět, hra Azetu nestála na dvou nebo třech hráčích, ale opravdu celý tým se zasloužil o úspěch svého klubu. I obránci se podíleli na brankách Havířova – osm jich dal Jiří Krisl, sedm Patrik Rimmel, šest Petr Prokop. Porci čtyřiceti zápasů si přesně na polovinu rozdělili oba brankáři, Lukáš Daneček měl průměr obdržených branek na zápas 1,95 a vychytal čtyřikrát čisté konto. Navrch si připsal jednu asistenci. Adam Vrba měl průměr obdržených branek na zápas 2,98.