Havířov vyráží na tradiční turnaj O pohár RT TORAX bojovat o další titul!

12.08.2014 | David Motloch

V pořadí již třetí ročník tradičního přípravného turnaje O pohár RT TORAX bude i letos za účasti týmu, jenž předchozí dva ročníky vyhrál. Samozřejmě mluvíme o našem AZetu (viz titulní foto po loňském vítězství), který svou turnajovou pouť zahájí již ve středu 13.8. od 19:15 soubojem s druholigovým Přerovem. Turnaj má i letos šest účastníků, stejně jako loni se jej zúčastní Havířov, domácí Poruba, Zubři z Přerova a MsHK Žilina. Prostějov tentokrát nahradí Slezané z Opavy a finálového účastníka Krynicu zastoupí polský celek - JKH GKS Jastrzebie.

I letošní ročník, v pořadí již třetí, nabídne opět kvalitní obsazení týmů. Také platí, že stejně jako loni, i tentokrát se bude jednat o mezinárodní turnaj, kterého se zúčastní tři odlišné země. Již tradiční podoba turnaje zůstává stejná, tudíž o pohár bude bojovat dohromady šest celků rozdělených do dvou skupin po třech týmech.

Již tradiční brankář Havířova na turnaji - Lukáš Daneček

Loni mohli diváci pozorovat na ledě zajímavě složený výběr pod názvem "Krynica", jenž zastupovali hráči ze Švédska, Finska, Ruska Slovinska a především však reprezentačního výběru Polska. Tento tým vedený pod taktovkou zkušených ruských trenérů Igora Zacharkina a Vjačeslava Bykova však do letošního turnaje nenastoupí. Nahradí jej polský celek a v přípravě již tradiční soupeř Havířova - JKH GKS Jastrzebie.

Stejně tak se letos havířovští fanoušci nedočkají souboje s rivalem z Prostějova. Zoufat však nikdo nemusí, jelikož AZet se s tímto soupeřem v závěru přípravy střetne hned dvakrát. Naopak však možná dojde k souboji s jiným rivalem - Slezanem Opava. Ten na turnaji sice nastoupí, ale Havířov se s ním může utkat pouze teoreticky v závěrečném dni turnaje v boji o koneční umístění.

Nyní se ale poohlédněme na turnaj z pohledu samotného Havířova. Ten již ve středu vstoupí do prvního hracího dne zápasem s druholigovým Přerovem. Oba týmy se naposledy proti sobě střetly právě v minulém ročníku turnaje "O pohár RT TORAX" a AZet tehdy vyprovodil Zubry výstavním debaklem 10:2. Je jasné, že tento duel mají hráči Přerova i dodnes v živé paměti a budou chtít odplatu. Přestože však Zubři platí ve druhé lize za ambiciózní celek a jistě se proti Havířovu budou chtít vytáhnout, favoritem utkání je právě AZet. Doufejme, že svou roli potvrdí. Zápas startuje ve středu 13.8. od 19:15 a sledovat z něj můžete i textový on-line přenos zde.

Bude mít i letos AZet důvod k radosti?

Po dni volna čeká hráče AZetu v pátek další soupeř, tentokrát se bude jednat o polské Jastrzebie. S tímto soupeřem se Havířov střetl hned dvakrát v loňské přípravě na prvoligovou sezónu. První zápas vyhrál 4:0, ovšem v odvetném utkání padl v závěru utkání výsledkem 5:8.

Tento výsledek do jisté míry zkreslila mladá sestava Havířova, nicméně platí fakt, že páteční zápas nebude pro AZet ničím lehkým. Jastrzebie přes léto posílilo mnoha hráči, někteří z nich přestoupili právě z českých kluzišť. V přípravě navíc GKS porazilo Vítkovice 4:3, a přestože i tento zápas ovlivnila mladá soupiska vítkovického celku, je třeba si na tohoto soupeře dát velký pozor. Rozuzlení této bitvy, která může Havířov poslat do finále, přijde v pátek 15.8. od 19:15. Opět tento zápas budete moct sledovat on-line.

Slovo trenéra

Pár slovy směrem k turnaji, soupeřům i sestavě Havířova se vyjádřil i hlavní trenér Jan Daneček. "Původně jsme mysleli, že turnaj v Porubě bude pro naše mužstvo znamenat takovou jednu závěrečnou část naší přípravy, kde jsme chtěli prozkoušet všechny naše hráče a po skončení turnaje se rozhodnout o další podobě našeho mužstva. Ta situace se ale u nás vyvinula nakonec trochu jinak, jelikož jsme se s několika mladými hráči, u kterých jsme usoudili, že nebudou pro náš tým přínosem, rozloučili již o týden dříve.

Do Poruby tak nakonec vycestujeme se zhruba 22 hráči do pole a dvěma brankáři. Po turnaji už se tak prakticky bude rozhodovat jen o jednom až dvou mladých hráčích, které v týmu díky zavedenému pravidlu budeme muset mít. Původně měl tento turnaj pro nás sloužit jako test pro nové hráče na zkoušku, nakonec však už použijeme prakticky hotovou sestavu, se kterou vyrukujeme i do ligy."

Pro informaci jen připomeňme, že s týmem se museli rozloučit útočníci Tomáš Mráz, Jakub Ižacký a Jan Diviš. Zbytek hráčů má u obou trenérů i nadále důvěru, což se týká i posil Davida Turoně, Jurije Repeho, Marka Loskota a Radima Ostrčila. V brance se na turnaji O pohár RT TORAX představí Lukáš Daneček s Petrem Matouškem.

ÚČASTNÍCI TURNAJE O POHÁR RT TORAX:

Skupina A: HC Slezan Opava, MsHK Žilina, HC RT TORAX Poruba 2011

Skupina B: HC AZ Havířov 2010, HC ZUBR Přerov, JKH GKS Jastrzebie

ZÁPASOVÝ PROGRAM:

13.08. 16:00 HC RT TORAX Poruba 2011 - HC Slezan Opava
13.08. 19:15 HC AZ Havířov 2010 - HC ZUBR Přerov
14.08. 16:00 HC ZUBR Přerov - JKH GKS Jastrzebie
14.08. 19:15 HC Slezan Opava - MsHK Žilina
15.08. 16:00 MsHK Žilina - HC RT TORAX Poruba 2011
15.08. 19:15 JKH GKS Jastrzebie – HC AZ Havířov 2010

16.08. 10:30 utkání o 5. místo
16.08. 14:00 utkání o 3. místo
16.08. 17:30 utkání o 1. místo

Hrací systém turnaje

Zápasy na turnaji se hrají dle platných pravidel ledního hokeje. Po každém utkání budou vždy následovat tři samostatné nájezdy bez úpravy plochy. Jejich vítěz získá pomocný bod, který bude sloužit k určení pořadí ve skupinách. O pořadí ve skupinách rozhodují body, vzájemná utkání, celkové skóre (rozdíl) nebo pomocný bod za vítězství v samostatných nájezdech.

Při nerozhodném výsledku se utkání v základní skupině neprodlužují, následují tři samostatné nájezdy a v případě shody dále po jednom do rozhodnutí. V závěrečných utkáních o celkové umístění v turnaji se při nerozhodném výsledku prodlužuje 5 minut a poté bez úpravy ledu následují samostatné nájezdy.

Půl hodiny před začátkem utkání je patnáctiminutové rozbruslení, poté následuje úprava ledové plochy.