Jdeme do baráže o extraligu s odhodláním uspět, říká trenér Dalibor Pasker

25.03.2012 | Tomáš Vlček

Začátek jara je v AZetu ve znamení baráží. Poté co tu svou již úspěšně rozehrál starší dorost a muži ji zahájí v pondělí, je třetím do barážové party také juniorka. Ta si právo bojovat v baráži o postup do extraligy, jejíž začátek je v neděli 25.3., vybojovala poté, co s přehledem vyhrála svou skupinu ligy juniorů. A jak říká v následujícím rozhovoru její trenér Dalibor Pasker „ tímto zdaleka nemáme hotovo“.

Pane trenére, máme den po vašem posledním zápase ligy juniorů, kterou jste ve své skupině vyhráli a k čemuž vám i týmu gratuluji, a den před začátkem baráže o postup do extraligy. Co podle vás rozhodlo, že AZet byl nakonec nejlepším týmem východní skupiny?

Především to, že se nám podařilo vytvořit skutečný tým, který držel při sobě a kde měl každý své důležité místo. Nemuseli jsme tak spoléhat na jednoho, dva či tři hráče, kteří by museli rozhodovat zápasy a nehrozilo tak, že pokud oni neuspějí, tak neuspěje ani tým.
Navíc jsme prakticky celou soutěž odehráli na čtyři pětky a měli jsme tak i více rozloženu sílu týmu, což se ukázalo jako důležité zejména v těch zápasech o špičku tabulky - s Porubou, Opavou a Přerovem. Vyplatila se nám tak i šíře našeho kádru, který je navíc velmi mladý, což je dobré z pohledu do další sezóny.

Nyní vás čeká baráž. S čím do ní jdete?

Především chci říct, že naším prvotním cílem bylo, se do baráže dostat. Ale to neznamená, že máme „hotovo“. To v žádném případě. Vstupujeme do ní odhodlaně, sebevědomě, ale s pokorou. Všechny týmy, které nás v ní čekají, tedy Znojmo, Ústí nad Labem a Havlíčkův Brod jsem v průběhu sezóny viděl a musím říct, že nás čekají hratelní soupeři.
Uvidíme, jaký bude mít vliv, že baráž začíná už v neděli a tedy pro nás dva dny po skončení ligy, zatímco soupeři měli 14 dní volno. Jestli bude výhodou to, že my jsme rozehraní a v zápasovém rytmu nebo to, že soupeři měli pauzu a mohli se na baráž soustředit.

Ptát se vás, jaký výsledek byste chtěli dosáhnout, je asi zbytečné, protože vím, že vy vždy říkáte, že povinností je usilovat o vítězství. Nejinak tomu bude asi i tentokrát.

Samozřejmě. Každý sport se dělá s cílem vyhrát, to je přece veškerý smysl soupeření. Že potom okolnosti, jako kvalita soupeře, nesplnění pokynů, prostředí atd. vedou k jinému výsledku, už je věc jiná. Ale chtěli bychom vyhrát.

Budete mít k dispozici všechny hráče kádru? Tedy zejména trojici útočníků Brezani, Pechanec, Kopún, kteří poměrně pravidelně nastupovali i za áčko.

Ano. Domluvil jsem se s kolegou trenérem Danečkem i s vedením klubu, že prioritní je u těchto hráčů juniorka. Takže budou k dispozici.

Fanoušci havířovského hokeje jsou nyní namlsaní úspěchem áčka. Přesto pokud byste je chtěl pozvat na barážová utkání juniorky, na co byste je konkrétně pozval. Co mohou v těch zápasech vidět?

Myslím, že rozdíl mezi dospělým a mládežnickým hokejem je zejména v nadšení, s jakým se hraje. Samozřejmě, že vzhledem k nezkušenosti hráčů, je v té hře i více chyb, ale právě tím, že to není tak strojová hra, je to o to víc zajímavé. Víc se do toho vkládají emoce a z toho pak vyplývají i různé neočekávané situace a zvraty. Ale v tom je právě ta krása hokeje.
Domnívám se tedy, že diváci, kteří nás přijdou povzbudit, můžou od těch zápasů očekávat bojovnost, nasazení, ale také už zvládnuté zárodky hokejového řemesla, takže je určitě dobré přijít.

Pane trenére, děkuji vám za rozhovor a přeji vám do baráže co nejvíc sportovního štěstí a taky ať vám vyjde to, co jste si vytkli – tedy být nejlepší.

Rozpis zápasů baráže o extraligu juniorů

Účastníky baráže jsou vítězové jednotlivých skupin ligy juniorů - Havířov (východ), Havlíčkův Brod (střed) a Ústí nad Labem (západ) a poslední tým extraligy Znojmo.

Ne 25.3.
HC Znojemští Orli - HC AZ Havířov 2010
HC Slovan Ústí nad Labem - HC Rebel Havlíčkův Brod

Út 27.3.
HC AZ Havířov 2010 - HC Rebel Havlíčkův Brod
HC Znojemští Orli - HC Slovan Ústí nad Labem

Čt 29.3.
HC Slovan Ústí nad Labem - HC AZ Havířov 2010
HC Rebel Havlíčkův Brod - HC Znojemští Orli

So 31.3.
HC AZ Havířov 2010 - HC Znojemští Orli
HC Rebel Havlíčkův Brod - HC Slovan Ústí nad Labem

Po 02.4.
HC Rebel Havlíčkův Brod -HC AZ Havířov 2010
HC Slovan Ústí nad Labem - HC Znojemští Orli

St 04.4.
HC AZ Havířov 2010 - HC Slovan Ústí nad Labem
HC Znojemští Orli - HC Rebel Havlíčkův Brod

Baráž se hraje dvoukolově každý s každým doma i venku. Po šesti kolech se první tým tabulky stává pro příští sezónu účastníkem extraligy juniorů, zatímco zbylé týmy účastníky ligy juniorů.