Oplatí Havířov Mostu porážku z úvodu sezony?

01.11.2013 | Josef Nudera

Sobotní duel mezi Havířovem a Mostem se bude opět hrát, jak se říká, o 6 bodů! V případě výhry by se podařilo AZetu tomuto soupeři, se kterým prohrál v posledním měření sil, odskočit a dále bojovat o postupové pozice do play-off. Hráči v tomto důležitém utkání, které se hraje od 17 hodin, budou nutně potřebovat vaši podporu. Přijď do K&K PNEU Arény a ukaž oddanost svému celku – AZ Havířov!

Havířov se vrátil z Třebíče bez bodů, ale kolotoč 1. ligy dále nemilosrdně ubíhá. Je tady další důležitá bitva havířovského AZetu! Souboj o důležité body uvidí K&K PNEU Aréna už v sobotu, buď u toho! Zaměřme se na uplynulé kolo a rozeberme si sobotního soupeře – HC Most.

Co přineslo uplynulé kolo?

AZ Havířov – Ve středu zajížděl Havířov na led Třebíče. S tímto soupeřem se AZetu nedaří a i ve druhém vzájemném měření sil s ním padl. Na prohře 1:3 má největší vliv první třetina, kterou zvládli domácí dokonale. „Domácí nás dostali pod obrovský tlak. My jsme se tomu neubránili, i přestože jsme se na to připravovali“ zmínil trenér Jan Daneček. Havířov se sice vrátil do hry na konci druhé části zásluhou Jakuba Šlahaře, ale to už nebylo nic platné. Třebíč přidala ve třetí části ještě jednu branku a zvítězila.

HC Most – Náš sobotní soupeř si v posledním kole nechal utéct výhru proti Benátkám nad Jizerou. „Dnes to jsou jednoznačně ztracené body. Zápas jsme měli rozehraný výborně“ poznamenal Leo Gudas, trenér Mosteckých. Most nejprve vedl 3:1, pak dokonce i 4:2. V 54. minutě se Benátečtí dostali k vyrovnání po tečované střele, na kterou neměl Horák nárok. Utkání muselo rozhodnout prodloužení, které se vydařilo farmářskému celku Liberce. Most prokletí Benátek nezlomil, ale připsal si bod.

Který z celků má větší formu?

Když bychom chtěli srovnávat oba soupeře, šlo by to celkem ztěžka. Most není v lize žádným nováčkem, to Havířov plní roli čerstvého prvoligového celku. I přesto je na tom AZet mnohem lépe, i když to v tabulce nemusí na první pohled vypadat. Liga je v letošním ročníku zatím velmi vyrovnaná, o čemž svědčí i postavení obou týmů.

Havířov se aktuálně nachází na 10. místě, ze kterého má blízko k postupovým příčkám do play-off, ale také k předposlednímu místu. Se ziskem 19 bodů, které má i celek Šumperka a Litoměřic, drží dvoubodový náskok právě na Most. Mostečtí v lize inkasovali o dvacet branek více, ale oproti AZetu vstřelili o tři branky navíc.

Havířov nyní vstupuje do série zápasů, odkud bude klíčové vybojovat větší bodový zisk. Z posledních šesti zápasů vyhrál Havířov tři a ve třech případech odešel poražen. Hosté z Mostu hráli v posledních šesti zápasech hned čtyřikrát přes 60. minut. Dvakrát prohráli nájezdy (pozn. redakce: Na horkém ledě Jihlavy vyválčili cenný bod), s Benátkami padli po prodloužení. V této sérii, ale nalezneme i výhru v Litoměřicích a vítězné prodloužení doma s Berounem.

O koho se může Most opřít?

Mezi třemi tyčemi se za první čtvrtinu soutěže už vystřídala čtveřice brankářů. Dva starty má Ilja Gutsevich, pět startů si připsal Patrik Nechvátal. Po sedmi účastech v brance má Lukáš Horák, který chytal v posledním utkání a Martin Volke. Lukáš Horák drží úspěšnost 94,72%.

Mezi obránci je nejproduktivnější Tomáš Pavelka (1 + 6). Shodně po třech kanadských bodech má Tomáš Drtil, Václav Čížek a Kamil Charousek, který má navíc 2 vstřelené branky. V útočných řadách se nejvíce prosazuje Zdeněk Tauš (5 + 4). V závěsu za ním je dvojice Bronislav Andres (2 + 6) a Pavel Písařík (5 + 3).

Hlavní trenér Leo Gudas bude chtít v Havířovu vyrukovat s tím nejlepším, co má k dispozici. Uvidíme, jaký kádr do Havířova přiveze.

Novinky z havířovské kabiny

Na domácí zápas s Mostem nastoupí za Havířov obránce David Roupec, útočník Rostislav Marosz z Třince. Z kádru Vítkovic opět posílí domácí Ondrej Šedivý. V sobotu se bude možná konat návrat na led v podání Patrika Rimmela, ale o všem se rozhodne teprve v sobotu ráno před zápasem.

Nicméně Patrika Rimmela jsme se zeptali, jak vidí on zápas s Mostem. „Zápas je obdobný jako ten minulý s Benátkami – opět se bude hrát o šest bodů. Chceme jim vrátit porážku, kterou nám uštědřili v jejich domácím prostředí“ uvedl svůj náhled na utkání havířovský obránce a manažer v jedné osobě.

Jaká vede cesta za výhrou? „Když budeme hrát sebevědomě, obětavě a dodržovat taktické pokyny, tak věřím, že s přispěním našich skvělých fanoušků zvítězíme“ nastínil hrající manažer klubu.

Slovíčko s Lukášem Danečkem

Veledůležitou postavou havířovského celku je maskovaný muž mezi třemi tyčemi – Lukáš Daneček. Tento brankář drží AZet nad vodou a v lize drží 91,59 % úspěšnosti zákroků a průměrně obdrží 2,63 branky na zápas.

Stejně jako trenér Daneček vidí příčinu poslední prohry v první třetině. „Do Třebíče jsme přijeli až na druhou třetinu, víc k tomu nemůžu říct. Domácí si vytvořili drtící tlak a mohli jsme být rádi, že to skončilo jen 2:0“ dokončila brankářská jednička.

Stejně tak, ale dobře ví, že v 1. lize nenalezneme slabší celek. „Bude to těžký zápas jako každý jiný. V této soutěži není slabší mančaft, takže se musíme připravit na každého stejně a jít do toho naplno“ hodnotil sílu prvoligových týmů maskovaný muž.

Havířov získal velkou většinu svých bodů na domácím ledě, kde je tradičně výborná atmosféra. V K&K PNEU Aréně se hraje Havířovu lépe, čím to je, že se venku tolik nedaří? A proč je AZet úspěšnější doma? „Doma se nám celkem daří, ale taky by to mohlo být lépe. Rozdíl je asi v tom, že platí „můj dům, můj hrad“ a skvělí fanoušci, kteří nás ženou 60 minut dopředu!“ Zakončil svoje postřehy Lukáš Daneček.

Jak vypadalo poslední měření sil AZetu s Mostem?

Poslední měření sil obou týmů byla na branky velmi chudé. Na mosteckém ledě prohrával Havířov ve třetí třetině 0:2. Jediným úspěšným střelcem AZetu byl Jan Daneček, který 9. minut před koncem utkání snížil. V té době se jednalo o další velmi těsnou prohru o jednu branku.

„V poslední třetině jsme se snažili o vyrovnání, domácí se báli o výsledek, zatáhli se do obrany. Místo vyrovnání přišla chyba a pak už jsme pouze snížili“ odpověděl po utkání lodivod AZetu.