Ozvěny sezony - záchrana extraligy a budování kádru, to byl rok pohledem starších dorostenců

22.03.2016 | David Motloch

Ročník 2015/16 je již definitivně u konce a nám tak nezbývá nic jiného, než se za jednotlivými soutěžemi naposledy ohlédnout. V kategorii staršího dorostu měli svěřenci trenéra Martina Janečka za úkol udržel extraligovou příslušnost i pro nadcházející ročníky. Jak si s tímto úkolem poradili? Na to už odpoví samotný trenér SDO.

Poměrně prestižní mládežnická kategorie SDO se za poslední léta zasloužila o zajímavé boje v rámci play-off, letos však byly cíle trenéra Martina Janečka skromnější. Hlavním úkolem starších dorostenců se stal boj o udržení extraligové příslušnosti i pro nadcházející ročníky Havířova. Tento úkol SDO dokázalo splnit velmi rychle a bez potíží, takže se po zbytek sezóny zaměřilo především na budování kádru pro příští ročník a zapracování nových hráčů z kategorie mladšího dorostu.

• Loňská sezóna pohledem trenéra Martina Janečka

„My jsme šli do sezony s předsevzetím být konkurenceschopní dalším extraligovým týmům a hlavním cílem byla jednoznačně záchrana dorostu v extralize pro další sezonu. To se víceméně podařilo už v listopadu a tak jsme se mohli hodně brzo soustředit na budování týmu pro nadcházející sezonu, což oceníme hlavně příští rok. Rozloučili jsme se s některými hráči staršího ročníku 1998 a více prostoru na ledě dostali hráči mladšího ročníku 1999 a šikovní kluci z mladšího dorostu.

Z východní skupiny NOEN extraligy staršího dorostu postupovaly první čtyři týmy do další fáze soutěže hrající o play-off. Havířovu se do této skupiny tentokrát probojovat nepodařilo. Se ziskem 32 bodů se umístil na šestém místě se ztrátou 16 bodů na čtvrtou Olomouc. Naopak ale na poslední Opavu nastřádal třeba náskok úctyhodných 25 bodů.

SDO se tak kvalifikovalo ve druhé fázi základní části do skupiny B, ve které nakonec obsadilo 10. místo se ziskem 37 bodů. Tímto poměrem také letošní sezónu zakončil.

Nejproduktivnějším útočníkem SDO se stal Lukáš Peterka, kterému s kontem 22 branek a ziskem celkových 37 bodů náleží titul nejlepšího střelce i vedoucího muže kanadského bodování týmu. Velmi dobře se prezentoval také Dominik Cihlář, který se ziskem 25 bodů skončil hned na druhém místě za Peterkou, a to přesto, že odehrál hned o 15 zápasů méně než jeho protějšek.

Reprezentační útočník Daniel Kurovský do mnoha zápasů letos nenastoupil, protože již v listopadu začal hrát extraligu juniorů za Vítkovice. Ale když se tak ale stalo, body na jeho konto přibývaly velice rychle. Za 11 zápasů stihl nastřádat 15 bodů (9+6).

Obraně letos dominoval David Chujac, jenž za 38 zápasů nasbíral 24 bodů (6+18). V brance se pravidelně střídal Jiří Matoušek s Davidem Sonnekem. Statistický souboj vyhrál prvně jmenovaný s bilancí úspěšností zákroků 91,1%.

Kompletní a konečné statistiky: ZDE

Kompletní a konečná tabulka: ZDE

Kompletní odehrané zápasy: ZDE

Ve druhé fázi sezóny se už Havířov zaměřil na budování a tvoření kádru pro nadcházející sezónu, a tak dostali příležitost také hráči mladších ročníků. Tento fakt společně s kvalitou soupeřů, kterým Havířov čelil, způsobil, že ze závěrečných dvaceti zápasů loňské sezóny hráči AZetu zvítězili pouze dvakrát. Výsledky mužstva ale trenér Janeček ve své filosofii nestaví na první místo.

• Koncepce mužstva

"Můj názor je jednoznačně v našem klubu pracovat koncepčně místo hraní na výsledky, jen to se nám každou následující sezonu může vyplatit" - trenér Martin Janeček.

• Obměna kádru

„Mužstvo jsme jen nepatrně doplnili a hráči kteří měli letos táhnout starší dorost byli nachystáni už z loňska, kde jsme tým jen nepatrně doplnili. Došlo jen k plynulému posunu hráčů z loňského mladšího dorostu, tahouny ročníku 1998 jsem si vychoval už v průběhu sezony minulé.

• Složení mužstva pro další ročník

„To mužstvo se změní přibližně z poloviny. Musí odejít kluci ročníku 1998 do juniorských soutěží, zůstávají hráči ročníku 1999, kteří budou doplněni ještě pár jmény. Jinak přijdou loňští šikovní kluci z dorostu mladšího, kde taktéž uděláme drobné doplnění.

• Pochvala trenéra

Já sice nerad vyzdvihuji, ale myslím, že si pochvalu zaslouží oba naši brankáři, obránce David Chujac, útočník Lukáš Peterka, Dominik Cihlář a Dominik Pawliczek.

• Překvapení v týmu

Velkým překvapením určitě byla výborná hra kluků z mladšího dorostu, kteří se u nás v hojném počtu točili už od podzimu. Zmíním alespoň Aničku Zíkovou, Vojtu Ševěčka, Petra Adámka, útočníky Matěje Potočného, Honzu Bambulu, Michala Janečka a Lukáš Juhásze.

Sezona 2015/2016 je definitivně u konce. Poslední slovo a tečku za ní udělá symbolicky hlavní lodivod mužstva, a sice trenér Martin Janeček.

• Závěrečné poděkování

Všem hráčům bych chtěl v závěru poděkovat za vzorně odvedenou reprezentaci našeho klubu HC AZ Havířov 2010, popřát jim hodně úspěchů v dalších sezonách, ať už je to tady u nás v Havířově, nebo v klubech jiných. Udělali kus práce a za to jim patří velký dík. Jsem na ně pyšný.

Starším dorostencům na závěr ještě jednou děkujeme!