Po dvou dnech turnaje je ve vedení výběr Francie

08.08.2015 | Jozef Valenčík

Druhý den turnaje O pohár HM Globus zahájilo utkání pořádajícího Havířova, který byl dle oficiálního zápisu hostujícím týmem. AZ vyzval k souboji výběr Francie, který nakonec dokázal v utkání zvítězit na samostatné nájezdy a s pěti body vede průběžné pořadí turnaje. Druhý zápas prosluněné soboty obstarali Zubři z Přerova, kteří možná malinko překvapivě nestačili na polského vicemistra Jastrzebie.

Havířov dokázal otočit průběh utkání, ale vedení neudržel

Třicet minut po 14. hodině se na led K&K PNEU Arény vydali hokejisté Havířova, kteří s výběrem Francie do 23 let nezačali nejlépe a první třetinu prohráli 0:1. Ve druhé části se však během jednadvaceti vteřin zásluhou Aleše Staňka a Michala Sztefka skóre otočilo na stranu AZetu. Jenže Francouzi nesložili zbraně a v poslední periodě dokázali srovnat skóre. O bodu navíc poté rozhodly samostatné nájezdy, ve kterých byl Havířov blízko vítězství, ale nakonec se radoval soupeř, rozhodující nájezd proměnil Dimitri Thillet.

Po utkání jsme se zeptali asistenta trenéra pana Martina Janečka na zdravotní stav hráčů, kteří zatím do turnaje nemohli zasáhnout. Z hráčů, kteří nehráli v prvním zápase s Přerovem se dnes na led dostal alespoň Petr Kanko, ostatní hráči se dle slov trenéra do hry nedostanou ani zítra. V zítřejším zápase nenastoupí nikdo ze zraněných hráčů, ani jeden z nich dnes nebyl na ledě a do zítřejšího utkání žádný z marodů nezasáhne.

Na marodce jsou momentálně Antonín Pechanec, Marek Kalus, Petr Matoušek, David Bahounek a Roman Maliník. K těmto hráčům pro nedělní zápas přibudou ještě Jan Maruna a Michal Sztefek.

Celou reportáž z utkání společně s ohlasy trenérů si můžete přečíst zde.

Francie U23 – AZ Havířov 3:2 sn. (1:0, 0:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 14. Thillet (Dusseau, Bedin), 44. Chapuis (Metais), rozh. náj. Thillet – 25. Staněk (Tomi, Matějek), 26. Sztefek. Rozhodčí: Fiala – Stonavský, Kuchař. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 3:2.

Francie U23: Bertein – Guillemain, Baazzi, Bedin, Briand, Valier, Bouvet, Crinon, Lamboley, Ville, Gutierrez, Llorca, Faure, Thillet, Chapuis, Chakiachvili, Metais, Kazarine, Rech, Dusseau, Abramov.

AZ Havířov: Svoboda – Ostrčil, Lenďák, Krisl, Bail, Kečkeš, Jonáš, Graca, Chroboček – Sztefek, Staněk, Maruna, Bednář, Rimmel, Matějek, Tomi, Slováček, Vyčesaný, Křibík, Bárta, Kanko.

Přerov zaváhal s Jastrzebie a to tak dosáhlo na první výhru

Po zápase domácího celku se v 18:30 na led dostali také hokejisté Přerova a Jastrzebie. Do zápasu vstoupili aktivněji hráči se Zubrem na prsou, ale z tlaku se jim nepodařilo vytěžit nic víc než několik nebezpečných střel a tak udeřilo na druhé straně. Na konci 12. minuty zamířil přesně Juraj Petro. Vedení polskému týmu nevydrželo příliš dlouho, už o tři minuty později totiž Michal Popelka nachytal polského brankáře nahozením, které se dalo chytit.

Druhá třetina přinesla velmi rychlý hokej na obou stranách, hlavně polský celek přidal na obrátkách a to Přerovu začalo dělat problémy. Odměnou za snahu byla ukázková souhra ze 35. minuty, kterou zakončoval Tomasz Kulas a vrátil tak vedení na stranu Jastrzebie. Do konce druhé třetiny ještě měl Přerov šanci na vyrovnání, ale ani jedna z šancí gólem neskončila.

V závěrečné třetině se dařilo polskému týmu kontrolovat průběh hry, ale stále měli šance také hokejisté Přerova. Za zlomový okamžik můžeme považovat 51. minutu a chybu zkušeného brankáře Vojtka, který si nepohlídal svou pravou tyč a propadl mu kolem ní kotouč z čepele Jakuba Lehečka.

Přerov sice vykřesal v 56. minutě jiskřičku naděje, když přesilovou hru využil Tomáš Sýkora, ale další branku už přidat nedokázal. Navíc při hře bez brankáře trefil prázdnou klec Leszek Laszkiewicz a Jastrzebie tak společně se svými fanoušky mohlo oslavit svou první výhru na turnaji.

HC ZUBR Přerov - JKH GKS Jastrzębie 2:4 (1:1, 0:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 15. Popelka, 56. Sýkora (Chmelíř, Grof) – 12. Petro (Laszkiewicz), 35. Kulas (Laszkiewicz, Petro), 51. Lehečka (R. Nalewajka), 58. Laszkiewicz (Kulas). Rozhodčí: Šutara – Stonavský, Kuchař. Vyloučení: 2:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 2:3, 2:4.

HC ZUBR Přerov: Vojtek – Chmelíř, Běhal, Novotný, Přindiš, Šnajnar, Grof, Polák, Andrýsek – Pšurný, Sýkora, Dostálek – Školoud, Šebek, Stoklasa – Kratochvíl M., Král, Hložek – Kovařík, Matula, Popelka.

JKH GKS Jastrzebie: Zabolotny – Górny, Semrád, Janáček, Peslar, Seliga, Bigos, Giminski, Pavesic, Laszkiewicz, Petro, Kulas, Danieluk, Nalewajka L., Plichta, Pastryk, Zorvan, Nalewajka R., Szczurek, Lehečka, Swierski.

Ohlasy trenérů:

Vladimír Kočara (HC ZUBR Přerov): Oproti včerejšímu zápasu jsme nastoupili ve změněné sestavě, vyzkoušeli jsme osm nových hráčů. V první třetině to nebylo znát, vstoupili jsme do utkání aktivně. Ke konci třetiny už se hra srovnala. Utekla nám ale druhá třetina, soupeř zvýšil aktivitu, a my jsme na to nedokázali zareagovat. V poslední třetině jsme udělali změny v sestavě, začali jsme zase hrát aktivně, měli jsme i spoustu šancí. Bohužel byl dnes soupeř produktivnější, ale určitě ne lepší. Zítra znovu dostanou šanci mladí hráči a někteří zkušení dostanou zítra volno.

Róbert Kaláber (JKH GKS Jastrzebie): Tak jako včera jsme nezačali dobře, od druhé třetiny jsme však začali lépe bruslit a začala nám vycházet také kombinační hra. V závěrečné části jsme v podstatě jen kontrolovali výsledek, škoda jen inkasovaného gólu na 2:3. Jednalo se o bojovné utkání na těžkém ledě, vítězství v něm bylo vydřené. Po inkasované brance na 2:3 jsme sáhli po oddechovém čase. Potřebovali jsme maximálně zjednodušit hru, dostat se na dvě přihrávky do útočného pásma a kontrolovat střední pásmo, abychom soupeře nepustili před naši branku.

Nedělní program již od 11:00

Závěrečný den turnaje začne již v 11:00 a jako první se na ledě představí hráči Přerova a Francie U23. V tomto utkání se může již rozhodnout o celkovém vítězi, Francie vstupuje do zápasu s dvoubodovým náskokem na své pronásledovatele.

Ve 14:30 poté svůj závěrečný zápas na turnaji odehrají hokejisté Havířova, které čeká polské Jastrzebie. Po tomto utkání bude následovat také vyhlášení výsledků celého turnaje, předávání cen se zúčastní také David Pastrňák, který předá ceny nejlepším týmům a také hráčům v jednotlivých kategoriích.

Stejně jako všechna předchozí utkání turnaje, tak také tyto dva zápasy můžete sledovat prostřednictvím on-line přenosů na webu onlajny.com.