Pohled do brankářské "kuchyně"

16.02.2023 | Redakce

Video z poza brány nám hodně pomáhá pracovat na chybách, vysvětluje trenér brankářů Adam Vrba.

Fanoušci si jistě všimli, že před každým domácím utkáním umisťuješ GoPro kameru za záda domácího brankáře. Jaký je účel?

Účel je ten, abychom po zápase rozebrali případné chyby, góly a snažíme se najít příčinu toho daného gólu, jestli tam teda byla nějaká chyba. Eventuelně to pomáhá i trenérům, když nevidí z přední kamery určitý gól, tedy přesně co se tam stalo. Kolikrát kamera zezadu může více napovědět.

Využívají tedy tyto záběry trenéři i pro sledování práce obránců, pokud došlo například ke gólu nebo k nebezpečné situaci před brankou?

Ti obránci to vesměs vidí z té přední kamery, ale různé teče, háčky nebo jestli puk změnil směr, na to se podívají i trenéři, případně jestli byla vysoká hůl nebo nebyla. K tomuto se tyto záběry dají využít.

Jak potom vypadá samotný rozbor těch videí? Sednete si se všemi gólmany, pustíte na televizi a probíráte každou situaci?

Mám na to tablet, kde je k tomu určený program. Kartu z GoPro vložím do tabletu, pustím si celý zápas a pak sestříhám pouze góly nebo ty důležité situace, které pak společně řešíme. Tyto momenty si pak pustíme zpomaleně a dopodrobna rozebíráme, jestli tam byla třeba i nějaká rozehrávka špatná nebo odražený, vyrotovaný puk mimo bránu a podobně. Nejvíc probíráme samozřejmě góly. Dá se vysledovat, jestli třeba nedošlo ke špatnému postavení brankáře, neměl chybné držení rukou, hokejky a tak dále.

Jak dlouho už používáš tento způsob sledování a rozboru s hráči?

V Porubě, v předešlé práci, jsem kameru používal i na venkovních zápasech. Kolikrát to ale bylo „o hubu“ (smích), když procházíš kolem kotle fanoušků soupeře.Trenér Šejba to chtěl třeba dávat nad bránu, když se trénovaly přesilovky, pak to rozebíral s hráči. Dá se to využít, když se k tomu koupí různé doplňky i na brankářský trénink před bránu. Ta kamera je u ledu, vidíš dráhu toho puku, gólman vidí, kde má třeba místo v bráně, které v té rychlosti nevidíš. Je to taková pomůcka, takový ten detail k tomu brankářskému řemeslu.

Adame díky, ať se daří nejen našim gólmanům.