Představení prvoligových soupeřů – Benátky nad Jizerou

16.07.2013 | David Motloch

Seriál Představení prvoligových soupeřů píše další pokračování. Před startem nadcházející sezóny 2013/14 si postupně představíme všechny prvoligové týmy. V dnešním díle se přesuneme z Vysočiny do středních Čech, kde sídlí klub HC Benátky nad Jizerou.

Hokejové začátky

První zmínka o vzniku hokeje v Benátkách nad Jizerou se datuje rokem 1934. Tehdy se skupinka nadšenců z oddílu Sokol rozhodla vyzkoušet tento nový atraktivní sport. Jako skvělý plácek pro hru tehdy sloužil rybník se specifickým názvem – Jizera. Hned o čtyři roky později se ve městě začaly stavět mantinely a šatny. Došlo ke sloučení SK a AFK Benátky a vznikl tak klub Spartak Benátky.

Přestože klub dlouhou dobu nehrál žádnou profesionální soutěž, na zápasy chodilo přes 500 lidí a popularita ledního hokeje se ve městě šířila rychlostí blesku. V roce 1964 se klub přestěhoval na stadion s osvětlením. Benátkám nad Jizerou se podařilo postoupit do krajského přeboru a začaly úzce spolupracovat s týmem Mladé Boleslavi. V ročníku 1985/86 klub postoupil přes Havlíčkův Brod a Strakonice do 2. nejvyšší české soutěže, ve které působí i dnes.

Největší úspěchy

Věrné jádro benáteckého hokeje

Ve městě nad údolím Jizery se nikdy nehrála nejvyšší česká soutěž, což je vzhledem k rozpočtu klubu a nynější ekonomické situaci více než pochopitelné. Benátky nad Jizerou patří rozlohou a počtem obyvatel ve městě k hokejovým trpaslíkům a bez spolupráce okolních měst by zřejmě nebyli schopni hrát na zdejší úrovni. Do 1.ligy se klub po dlouhých nezdarech propasoval v sezóně 2008/09. Od té doby se mu daří v lize plnit roli konkurenceschopného týmu.

Pro Benátky nad Jizerou ale většinou končila sezóna už po základní části. Výjimku tvořil ročník 2011/12, kdy se po základní části benátecký hokej umístil na šestém místě. V play-off klub dostal za svého soupeře favorita z Olomouce. Čtvrtfinálová série se natáhla na dlouhých sedm zápasů, po kterých se nakonec se sezónou loučili hokejisté Benátek nad Jizerou.

Poslední sezóna

Poslední ligový ročník si svěřenci tehdejšího trenéra Vladimíra Čermáka za rámeček nedají. Po předchozím úspěchu v podobě postupu Benátek do play-off chtěl klub v posledním ročníku svůj předešlý úspěch zopakovat. Po 52 odehraných kolech se ale družina bývalého hlavního trenéra libereckých Bílých Tygrů umístila na devátém místě, přesně dva body za postupovou hranicí.

Pohled do zákulisí fanoušků

V našem článku už jsme zmínili, že Benátky nad Jizerou patří v 1.lize k hokejovým trpaslíkům. Klub hraje v domácí hale s kapacitou 1 700 diváků (200 míst k sezení), což je pro zdejší hokejovou komunitu postačující komfort. Domácí zápasy totiž navštěvuje v průměru 330 diváků (údaje z loňské sezóny), což je pro porovnání zhruba stejný počet, který navštěvuje zápasy Kadaně, Berouna nebo Mostu.

Návštěvnost v klubu dlouhodobě klesá, což se nese ruku v ruce s předváděnými výsledky. Poslední hokejový „boom“ zažily Benátky nad Jizerou v sezóně 2008/09, tedy v první sezóně po postupu do 1.ligy. V tomto období navštěvovalo domácí zápasy klubu v průměru 1 282 diváků. Přestože aktuální situace s fanoušky není v týmu nijak oslnivá, jádro fanclubu zůstává pohromadě dodnes. Navzdory malému počtu se vcelku daří pořádat výjezdy a to především do okolních měst. Nejen to, tato komunita je pověstná svými aktivitami i mimo stadion. Fanoušci se pravidelně shromažďují a pořádají hokejbalové turnaje, otevření jsou třeba i kopané.

Letní změny v kádru

Loňská nepovedená sezóna měla za následek, že se u hlavního kormidla týmu vystřídali trenéři. Loni trénovala Benátky nad Jizerou dvojice Vladimír Čermák - Miloš Černý. Na jejich místo přišel nový lodivod Filip Pešán. Klub se netají úzkou spoluprací s extraligovým Libercem, což je při pohledu na soupisku hned zřetelné.

Aktuálně mají Benátky nad Jizerou pod smlouvou 20 hokejistů (12 útočníků, 6 obránců a 2 brankáře). Mezi nimi figuruje i extraligou ošlehaný Jan Plodek nebo mladý nadějný reprezentant Jiří Říha. Zbytek sestavy se nese v podobném duchu, jedná se tedy o dravý tým se spoustou talentovaných jedinců. Vždyť průměrný věk týmu nedosahuje ani hranice 25 let!

Ambice na příští sezónu

Po loňské nevydařené sezóně má klub rozhodně co napravovat. S týmem, jenž nyní funguje pod vedením bývalého extraligového trenéra Filipa Pešána, je vzhledem k jeho potenciálu a talentu nutné počítat. Spolupráce s klubem libereckých Bílých Tygrů je zřejmá na první pohled a pokud si v nadcházející sezóně vše sedne na své místo, play-off se po roce může stát v Benátkách zase realitou. Není ani vyloučeno, že o konečné postavení v tabulce budou hráči bojovat právě s Havířovem.