Starší dorostenci jdou do vyřazovacích bojů

13.03.2013 | Tomáš Vlček

Před rokem úspěšně zachránili pro Havířov extraligu, letos bojují o mistrovský titul. I tak by se ve zkratce dala popsat proměna situace v kategorii starších dorostenců AZetu Havířov. Úspěch družiny vedené trenérem Martinem Janečkem je to obrovský, ale naprosto zasloužený. První zápas play-off sehrají havířovští mladíci dnes, tedy ve středu od 18:00 doma proti Karlovým Varům. Přijďte kluky povzbudit! Odveta se hraje v pátek na ledě soupeře, případný třetí zápas v sobotu tamtéž.

Je polovina března a kluci vstupují do vyřazovacích bojů. Co vše tomu ale předcházelo? Celé to připomíná pyramidu. Jako základ to byla náročná letní příprava. Pak 28 zápasů v základní, tedy východní skupině extraligy, které rozhodly o postupu do dvanáctičlenné A skupiny nadstavbové části extraligy. To pro AZet znamenalo jistotu play-off, které hraje šestnáct týmů, a navíc výzvu v podobě soubojů s absolutní českou dorosteneckou špičkou. A nakonec dalších 16 zápasů v nadstavbové části.

Ani v ní se havířovští mladíci neztratili, připsali si dalších devět výher a nakonec se umístili na 10. místě. Jejich soupeřem pro 1. kolo play-off se tak stal sedmý tým tabulky tedy HC Energie Karlovy Vary. Jen tak mimochodem a pro srovnání - klub, jehož áčko hraje extraligu a junioři se probojovali do play-off rusko-mezinárodní MHL!

Trenér staršího dorostu Martin Janeček

Trenér Martin Janeček k tomu říká: „My jsme šli do sezony se skromnějšími cíli, ale postupně se nám ukazuje, že ta cesta tvrdé práce je správná a já jsem už před začátkem té nadstavby a tedy soubojů se špičkou věřil, že nebude hrát nijak druhořadou roli. To se potvrdilo a mám ohromnou radost, že ta píle a tvrdá práce nese ovoce. Naše výkony nejsou bezchybné. Měli jsme sice období pěti vítězných zápasů, ale také jsme sehráli i horší utkání. Nicméně je to jen takový mezičlánek před další částí soutěže, tedy play-off. Hráči se otrkávají, jejich výkonnost se posouvá nahoru a to je myslím, hlavním pozitivem celé sezony.“

A jak vidí havířovský lodivod šance svého týmu ve vyřazovacích bojích? „Tak především chci říct, že jsme se připravili nejlépe, jak jsme uměli. Ale play-off to je už tak trochu vabank. My už jsme pocítili, že se některá mužstva začínají posilovat, stabilizují své kádry, stahují hráče z juniorek. A tím je samozřejmě jejich kvalita mnohem vyšší než před časem. Nicméně půjdeme do boje odhodlaně. Jsem rád, že máme soupeře z Čech, protože tím to pro nás získává takovou tu opravdu výjimečnou atmosféru. Ale půjdeme do toho s hlavami nahoře, protože jsme si dokázali, že pokud budeme hrát poctivě a bojovat, tak i určitým štěstím nám to může vyjít i v play-off.“

Martin Janeček zformuloval i svou osobní pozvánku pro fanoušky AZetu na dorostenecké play-off. Na co se tedy mohou těšit? „Především je rád pozvu na určitě kvalitní hokej, protože to bude souboj toho nejlepšího, co v dorostu v republice máme. A za nás můžu slíbit, že do toho dáme vše, co v nás je a porveme se o co nejlepší výsledek. A možná se nám i za podpory diváků podaří vybojovat i nějaké to další kolo.“

Kapitá staršího dorostu HC AZ Havířov Ondřej Carbol

Podobně to vidí i kapitán týmu Ondřej Carbol. „Myslím, že šanci uspět máme. Porazili jsme každého soupeře, nebo jsme s nimi hráli vyrovnané zápasy. Pokud budeme plnit pokyny trenéra, a dáme do toho všechno. Hlavně musíme zůstat semknutí. Nesmíme začít přehnaně machrovat, že jsme v play-off, a v každém zápase musíme bojovat. To bude naše hlavní zbraň.“

A jak by se klukům líbila zvýšená podpora za strany havířovských fandů? „To by byla paráda. My jsme si už před časem všimli, že na venkovních zápasech nebývá zdaleka tolik lidí jako v Havířově. A určitě by nás moc potěšilo, kdyby přišli a povzbudili nás i ve středu v zápase proti Varům,“ říká na závěr kapitán Ondra Carbol.

Ještě jednoou tedy připomínáme, že 1. zápas play-off extraligy staršího dorostu mezi HC AZ Havířov a HC Energie Karlovy Vary začíná v K&K Pneu aréně ve středu 13. 3. 2013 v 18:00.