Starší dorostenci vstupují do nadstavby, chtějí se porvat o play-off

14.12.2015 | Tomáš Vlček

Starší dorostenci HC AZ Havířov mají za sebou po víkendu základní část své extraligy a už v tom následujícím vstoupí do její nadstavbové části. Proto jsme se s jejich trenérem Martinem Janečkem v následujícím článku ohlédli za tím, co bylo a podívali se také co mladé azeťáky čeká.

Havířovský starší dorost v základní části NOEN extraligy vybojoval ve 28 zápasech 11 výher a 17 porážek. Se ziskem 32 bodů obsadil ve východní skupině extraligy šesté místo. Jak je s tímto výsledkem spokojen hlavní trenér?

„Před sezonou bych byl spokojen, protože přeci jen jsme do ní šli trochu s obavami, jak náš tým obstojí v té těžké konkurenci. Ale teď zpětně si myslím, že jsme měli i na malinko více. Měli jsme v našich výkonech dost výkyvy a mrzí mě, že si mužstvo více neumělo udržet takovou tu chuť vyhrávat. Zejména ti hráči staršího ročníku. Ale na druhou stranu jsme to vyvážili dobrými výkony v jiných utkáních. Takže, když to zhodnotím celkově, myslím, že to 5. – 6. místo v naší východní skupině, na němž jsme se pohybovali, je oprávněné. Za základní část bych chtěl ale každopádně hráčům poděkovat. Zejména za to množství odvedené práce, které přetavili v dobré výkony na ledě.“

Hlavní trenér staršího dorostu Martin Janeček, v pozadí jeho asistent Robin Pavlas

Trenér Janeček zhodnotil i výkony některých jednotlivců. Kdo tedy byl oporou v předchozích měsících? „ V první řadě oba gólmani. Mohli jsme se opřít o vyrovnanou brankářskou dvojici. Jak starší Václav Sonnek, tak mladší Jirka Matoušek, odváděli výborné výkony. V obraně byli oporami Jarda Mrowiec s Davidem Chujacem, kteří se moc dobře ukázali i při svých startech v juniorce. No a v útoku byli jednoznačně největšími tahouny Dominik Cihlář a Lukáš Peterka. Dobré výkony odváděl i Peter Kristián, Dominik Pawliczek a Patrik Raček,“ vypočítává kouč Janeček.

Tým předváděl solidní výkony, přestože jej opustil nejlepší útočník a mládežnický reprezentant Daniel Kurovský. „Dan s námi s námi v počátku sezony také nastupoval, a odváděl výborné výkony. Dokonce ve svých 17 letech usiloval i o místo v A týmu. To se mu nakonec nepodařilo. V průběhu sezony jsme mu proto umožnili hrát extraligu juniorů za Vítkovice a on dokazuje, že tam jednoznačně patří. Vybojoval si i zpět místo v reprezentaci do 18 let a momentálně je s ní na turnaji v Kanadě.“

Brankář Václav Sonnek je jednou z velkých opor týmu

Už v pátek 18. 12. začne staršímu dorostu nadstavbová část extraligy, která má celkem 16 kol. Do ní se týmy rozdělí na skupinu A (vždy první čtyři ze skupin východ, střed a západ), a skupinu B (týmy z 5. -8. míst). Účastníci skupiny A mají jistotu play-off, jde jen o to, ze které pozice do ní půjdou. Ze 12 týmů ve skupině B si ještě první čtyři mohou vybojovat play-off, naopak poslední dva týmy sestupují do ligy staršího dorostu. AZ je v nově sestavené tabulce skupiny B na 5. příčce jen s malým bodovým odstupem na pozici zaručující play-off. Cílem týmu tak je pokusit se na tyto příčky posunout.

„Ano jdeme do toho s tímto cílem. Ty bodové zisky jsou trochu zavádějící, protože neodrážejí kvalitu jednotlivých skupin extraligy. Teď se právě teprve ukáže, jak na tom v tomto směru jsou. Na druhou stranu právě v tom je těžké předvídat, jak to celé dopadne. A to ještě vše určitě ovlivní aktuální forma jednotlivých týmů, přemýšlí nahlas trenér Janeček a jedním dechem ale dodává.

Spolehlivé výkony odvádí v obraně Jaroslav Mrowiec

„Kromě toho ale také nyní Jednoznačně nastává doba úzké spolupráce s mladším dorostem, který má také dobrou sezonu. Budeme si vytahovat, a už jsme s tím i začali, kluky do staršího dorostu, dávat jim příležitost aby se otrkali a chystat si je tak na příští rok. Ten bude opět velmi těžký a my bychom nechtěli mít nějaké sestupové problémy.“

„Sezonu máme dobře rozjetou a rádi bychom v ní úspěšně pokračovali. My jako trenéři věříme, že prohlášení hráčů, že se chtějí o postup do play-off poprat, budou také naplňovat na ledě. Že budou bojovat o každý bodík. A pak se nám s potřebným štěstím a dobrými výkony podaří skončit na jednom z těch postupových míst. Určitě bychom si ho rádi zahráli, protože to především pro hráče bude velký zážitek a zkušenost. Takže budeme bojovat,“ slibuje za všechny trenér Martin Janeček.

Nejproduktivnějším hráčem týmu je Lukáš Peterka (15+11)

No a nám nezbývá, než týmu popřát hodně zdaru v jeho úsilí!