Události a čísla letošní sezóny, aneb co by správnému Azeťákovi nemělo uniknout

12.01.2016 | David Motloch

Letošní základní část WSM ligy již zdárně finišuje, a přestože ještě sezóna není zdaleka u konce, redakce webu se pro vás rozhodla už teď setřídit ty nejzajímavější statistiky a události, které se v průběhu ročníku staly. Některé z nich jsou zřejmé, některé naopak zaskočí i nejzaritějšího fanouška klubu. Tak například, věděli jste, že ačkoliv AZ působí v 1. lize třetím rokem, má paradoxně letos nejmladší kádr od znovuzrození klubu? Pro více informací rozhodně neváhejte přečíst si následující článek!

"Kaňourova" spanilá jízda

Až budou fanoušci AZetu přemítat letošní sezónu ve svých vzpomínkách, jako první se jim zřejmě vybaví forma útočníka Petra Kanka. Vousatý útočník si za poslední ročníky vybudoval pověst hráče, jehož výkony gradují až v play-off. No, pokud to je stále pravda, tak se má Havířov letos skutečně na co těšit (tedy pokud AZ do play-off postoupí).

Každopádně, letos Petr Kanko, kterému v Havířově skoro nikdo neřekne jinak než "Kaňour", přepnul na vyšší obrátky už od začátku základní části. V současné době má na svém kontě již 34 bodů, čímž se velmi blíží bilanci téměř bodu na zápas. A nyní trochu statistických údajů.

Přestože má Havířov před sebou ještě celou jednu čtvrtinu základní části, už nyní jeho útočníci dosáhnou lepších čísel, než loni. V loňské sezóně stačilo k vítězství v kanadském bodování klubu Antonínu Pechancovi 33 bodů, Kanko má však už nyní o bod více. Ještě drastičtější je pohled do zápisu branek. Loni Pechanec tuto statistiku vyhrál se 14 přesnými zásahy, letos má Kanko po 40 odehraných zápasech už o pět branek více.

Taková čísla se samozřejmě promítla i do měřítka celé první ligy. Kanko je s 19 brankami čtvrtým nejlepším střelcem soutěže. Nakonec i samotný Pechanec může svá čísla oproti loňsku ještě vylepšit. V počtu branek to sice nebude (doposud pouze tři přesné zásahy), ale daří se mu pravidelně sbírat asistence, kterých má již dohromady 25. Jedná se o pátý nejlepší výsledek v rámci WSM ligy.

Rekordní tři "litry" proti Slavii

Havířov se dlouhodobě pyšní skvělými fanoušky a vysokými počty návštěv na domácím stadionu. Aby ale na zápas Azetu přišla třítisícová návštěva, musí už jít skutečně o sváteční utkání. Od postupu Havířova do první ligy se to podařilo pouze ve třech případech. Po úvodní prvoligové sezóně dvakrát (Litoměřice - 3022 diváků a Havlíčkův Brod - 3044 diváků).

Následující sezónu do K&K PNEU Arény nepřilákalo tři tisíce diváků ani atraktivní Kladno. Až letos se to povedlo sestupivší Slavii. 14.11.2015 ve 22. kole padl vlastně divácký rekord Havířova od postupu do první ligy. Číslo 3 087 je zatím nejvyšším, které hlasatel na stadionu oznámil. AZetu se letos dále podařilo ve čtyřech případech přilákat do ochozů přes dva tisíce fanoušků.

Ani tyto údaje však zatím v celkovém průměru sezóny nezměnily fakt, že na Havířov letos zatím chodí nejméně lidí od postupu do první ligy. V průměru si cestu do K&K PNEU Arény najde 1 881 diváků. Loni se číslo zastavilo na 2085 divácích, předloni to bylo 2 101 diváků. Nejedná se samozřejmě o žádné drastické výkyvy, přičemž se čísla letošní sezóny mohou ještě změnit v závislosti na poslední čtvrtině základní části. Naopak venku začíná AZ lákat více a více diváků. Letos na venkovní utkání Havířova v průměru dorazí 1286 diváků, což je oproti loňským ročníkům nárůst.

Železný muž má jméno Jiří Krisl

Sezóna WSM ligy je dlouhá, ve hře je každý ročník 52 kol, cestuje se až do dalekých Čech, přičemž se tu a tam na ledě vyskytne nějaké to zranění. Je tedy spíše raritou, aby hráč odehrál s týmem kompletní ročník, bez vynechání jediného zápasu.

Loni se přesně toto podařilo Antonínu Pechancovi, který jako jediný hráč z celého mužstva absolvoval všech 52 utkání základní části. Neskolilo jej zranění ani nemoc. Letos se podobný počin bohužel nepodaří už nikomu. K titulu železného muže má však nejblíže obránce a zároveň kapitán AZetu - Jiří Krisl. Ten vynechal doposud jediný zápas. Podobně je na tom také útočník Roman Maliník (vynechal pouze dva zápasy).

Slovenská spojka funguje

V AZetu od jeho znovuzrození příliš mnoho Slováků nepůsobilo. V tomto ohledu měla letošní sezóna další velké NEJ. V kádru Havířova totiž působí hned pět zástupců slovenské národnosti. Většina z nich přitom zaujala v klubu doslova klíčové pozice.

Trenér Štefan Mikeš se ujal trenérského kormidla mužstva. Brankář Marek Laco se po vlažnějším startu zařadil mezi největší opory týmu a zároveň nejlepší brankáře ligy. Role obránce Karola Koríma byla rovněž vysoká, ačkoliv jej v prosinci zastavilo zranění.

Nezapomeňme ještě dalšího obránce Martina Lenďáka, který v týmu působí již druhým rokem. Velmi dobře se do Havířova zapracoval také útočník Daniel Štumpf, jemuž náleží za Petrem Kankem hned druhá pozice v počtu vstřelených branek (13).

Vraťme se však ještě na chvíli k brankáři Marku Lacovi. Věděli jste, že je momentálně nejlépe chytajícím gólmanem AZetu od jeho znovuzrození? Nastoupil již do 16 utkání, po kterých si drží bilanci 93,16% úspěšnosti zákroků. V měřítku celé první ligy je lepší už pouze jihlavský David Honzík (93,85%).

V Šatně AZetu proudí mladá krev

Že je havířovský celek složený převážně z mladších hráčů, na to už si fanoušci Azetu za ty poslední roky tak nějak zvykli. Řada hráčů však v klubu působí od jeho znovuzrození, a tak by každý logicky čekal, že věkový průměr mužstva půjde nahoru. Opak je ale pravdou. Průměrný hráč AZetu má letos 23 let, což je vůbec nejnižší číslo od roku 2010.

Ještě za dob druhé ligy měl AZ například věkový průměr mužstva o tři roky vyšší. Odůvodněně jej totiž zvýšili hráči jako byl Robert Najdek, Robert Machálek, Martin Potočný nebo Patrik Rimmel. Ještě loni hrál za AZ již skoro třicátník Jan Daneček. Všechna tato jména jsou však pryč a nahradily je převážně "mladé pušky".