Ve středu doma s Benátkami o body i prodloužení vítězné série

21.01.2014 | Tomáš Vlček

Ve středu 23. 1. 2014 sehraje AZ další domácí prvoligový zápas. Duel proti Benátkám nad Jizerou bude třetím domácím v řadě a havířovským v něm půjde nejen o zisk dalších tří bodů do tabulky, ale také o zakulacení série domácí neporazitelnosti na deset zápasů. O tom jestli se to našim borcům podaří, se můžete přesvědčit už ve středu večer. Utkání proti devátému celku tabulky začíná v 18:00.

HC Benátky nad Jizerou

Benátky byly před sezonou pasovány do role týmu, jenž by mohl bojovat o pozice zaručující play-off a to se nyní, po odehrání 41 kol i potvrzuje. Přitom začátek soutěže byl pro Středočechy velmi svízelný. Klub fungující jako farma Liberce i přes přítomnost několika poměrně zvučných jmen v sestavě začal sezonu velmi špatně a po dvanácti kolech figuroval s pouhými šesti body na posledním místě tabulky. Od té doby se však hra a výsledky týmu výrazně zlepšila a odměnou je mu poměrně pravidelný přísun bodů z domácích i venkovních duelů. Nyní je v tabulce se ziskem 50 bodů na 9. příčce, přičemž stejně bodů má i osmé Ústí a desátý Šumperk. A právě na posun do osmičky zaručující play-off se příští soupeř AZetu chce v poslední čtvrtině soutěže zaměřit. A pokud se to nepodaří, tak alespoň nasbírat co nejvíce bodů, což se může hodit ve skupině hrající o baráž.

Výsledky Benátek v roce 2014: Benátky – Třebíč 1:3
Šumperk – Benátky 0:3
Benátky – Kadaň 3:0
Litoměřice – Benátky 4:0
Beroun - Benátky 2:1
Benátky – Jihlava 0:5

Naposledy se svěřenci trenéra Filipa Pešána, který je zároveň koučem reprezentační devatenáctky, představili v sobotu doma proti Dukle Jihlava. Zápas se jim však nevydařil a na svého soupeře jednoznačně nestačili. Mladý benátecký trenér zápas zhodnotil takto: „Sehráli jsme zápas, ve kterém jsme nebyli lepší ani v jedné herní činnosti. Jihlava nás předčila úplně ve všem. Chtěli jsme utkání dokončit důrazem, avšak nebyli jsme schopni ani soupeře dohrát, jelikož byl rychlejší než náš tým. Je to dáno i tím, že jsme ve třech po sobě jdoucích utkáních vstřelili pouhou jednu branku. Zřejmě naši hráči mají v hlavách, že pokud dostaneme gól na 0:1, tak už ani nemůžeme vyhrát. Doufám, že si přes neděli odpočineme a na horké havířovské půdě překvapíme a budeme bodovat."

O tom, že útočná činnost Středočechům moc nejde, svědčí i čísla. Tým doposud vstřelil jen 89 branek a je v tomto ohledu čtvrtý nejhorší. Naopak 118 inkasovaných branek jej v rámci 1. ligy řadí na devátou pozici. Pochlubit se benátečtí nemohou ani svými přesilovkami, v jejichž využívání jsou čtvrtí nejhorší, naproti tomu druzí nejlépe (!) se brání v oslabení.

Statistiky brankářů:
Jan Lukáš 14 zápasů 2,01br./záp 93,66% 3x vychytané čisté konto
Adam Trenčan 9 zápasů 3,13 br./záp. 89,62%
Marek Schwarz 7 zápasů 2,40 br./záp. 93,03% 2x vychytané čisté konto
V brance se v průběhu sezóny objevili i Marcel Melicherčík, Jiří Stejskal, a Jakub Jelínek.

Statistiky obránců:
Ján Niko 11 bodů (1+10)
Ondřej Vitásek 7 bodů (1+6)
Marek Pabiška 6 bodů (5+1)

Statistiky útočníků:
Josef Skořepa 22 bodů (10+12)
Jan Plodek 19 bodů (13+6)
Michal Bárta 18 bodů (7+11)
Vít Jonák 17 bodů (10+7)

HC AZ Havířov

AZet hrál v sobotu doma proti Havlíčkovu Brodu. V duelu s pátým celkem tabulky musel dvakrát, a to brankami Antonína Pechance a Michala Sztefka, stahovat soupeřovo vedení. V polovině zápasu pak šel zaslouženě do vedení, které ještě na začátku třetí třetiny navýšil – oba góly padly z hole Radima Haase. Zdálo se, že kráčí k další domácí výhře, ale Rebelové se jen tak nevzdali a srovnali na 4:4. O deváté domácí výhře Havířova v řadě tak nakonec rozhodl až v prodloužení Robert Říčka.

AZet se tímto vítězstvím dotáhl už na 64 bodů a udržel si výbornou 6. příčku tabulky, přičemž na sedmou Třebíč má náskok jeden bod a na páté Litoměřice ztrátu šesti. Podle slov manažera Patrika Rimmela „chce tým potvrdit momentální formu a připsat si další tři body do tabulky. Hráči si na soupeře věří a těší se na další utkání před skvělými fanoušky. Do zápasu opět nastoupí Lukáš Havel a uzdravený David Roupec. Navíc dohromady už se dali, a k dispozici trenérům budou, i Petr Kanko a Martin Jakúbek.“

Vzájemná utkání

Benátky jsou, co do výsledků a přísunu bodů, pro AZ nejoblíbenějším soupeřem. Všechny tři dosavadní souboje totiž vyhrál Havířov.

HC Benátky – AZ Havířov 2:3 (2:1, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 8. Vlach (Dušek, Dlouhý), 19. Šimek (Klimt, Říha) – 18. Klimša (Maruna, Koma), 32. Jakúbek (P. Rimmel, J. Daneček), 53. Pechanec (Koma, Kanko).

AZ Havířov – HC Benátky 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 4. Klimíček (Maruna), 25. Marosz (Kanko, Bezuška), 40. Maruna (Koma, Vosátko), 57. Jakúbek (Šlahař, J. Daneček) – 43. Skořepa (Klimt, Niko).

HC Benátky – AZ Havířov 1:2 (0:2, 0:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 46. Plodek (Pabiška) – 8. Marosz, 20. Jakúbek (Šlahař).

Sestavy týmů v posledních zápasech

HC AZ Havířov: L. Daneček – Bezuška, Vosátko, Klimíček, Krisl, Deutsch, Koma, Graca – Havel, Marosz, Sztefek – J. Daneček, Šlahař, Maruna – Říčka, Haas, Klimša – Škumát, Pechanec, M. Rimmel .

HC Benátky: Lukáš – Ulrych, Jánošík, Říha, Kajínek, Niko, Pabiška, Beránek – Bárta, Dušek, Kica – Krejčík, Skořepa, Jonák – Špaček, Skalický, Klimt – Maďar, Mikyska, Vařecha – Jech.

Přehled zápasů 42. kola:

17:30 HC Dukla Jihlava - HC Most