Věřím, že půjdeme výše, říká trenér MDO Darek Stránský

08.11.2012 | Tomáš Vlček

Mladší dorostenci AZetu Havířov mají za sebou 14 zápasů své extraligy a v tomto a příštím týdnu z důvodu reprezentační přestávky mají zápasové volno. S jejich trenérem Darkem Stránským jsme si proto povídali o dosavadních výsledcích i výhledu do další části sezony.

Darek Stránský

Pane trenére, máte odehránu zhruba třetinu ligových zápasů. Jak byste zatím zhodnotil výkony, výsledky a umístění svého výrazně omlazeného kádru?

Tak bohužel, není to veselé hodnocení. Po vcelku bodově úspěšné první čtvrtině extraligy, kdy jsme si vybudovali určitou pozici v tabulce, se nám nepodařilo v posledních zápasech bodovat se soupeři, kteří jsou našimi sousedy v tabulce a ti se na nás dotáhli. Mělo to své objektivní příčiny, ale realita je nyní taková, že jsme bod od poslední příčky. Tolik co se týče výsledku. A co se týká hry? Oproti začátku mám pocit, že se hra zvedá. V některých utkáních už jsme si byli schopni si vytvořit tlak a předváděli jsme herně lepší pasáže utkání. Podařilo se nám stabilizovat 1. pětku (Šteffko, Ďurkáč –Wróbel, Kurovský, Moravčík). Tato pětice hraje dobře, své mini zápasy vyhrává, ale bohužel jsou osamoceni a v případě jejich absence nejsme moc schopni dát gól a tím pádem prohráváme.

V některých důležitých zápasech jste nebyli kompletní, což mělo jistě vliv na výsledek. Co bylo příčinou?

Byla to celá souhra nepříznivých okolností. Brankářská opora Kamil Šimeček se zranil, jeho náhradník Daniel Vacula nebyl po zranění rozchytaný. Útočník Kamil Wróbel absolvoval sraz polské reprezentační šestnáctky, jeho kolega z útoku Daniel Kurovský nebyl zdravý. To samé se týkalo obránců Dana Trombika a Jakuba Dudka. No a Richard Polak si odpykával trest. Takže jsme hráli na riziko jen s jedním brankářem a bez velké části starší a tedy i zkušenějších hráčů.

Jak se daří do týmu zapracovat mladší hráče, letos tedy ročník 1998?

Ze zkušenosti vím, že se obvykle až do vánoc rozkoukávají, protože extraliga mladšího dorostu je o dost jiná soutěž než žákovská liga. Ale protože musí hrát a hrají, tak se nastartovali už dřív. A hrají vyrovnanou partii se soupeři, nedostávají moc gólů, což je samozřejmě pozitivní. Týká se to hráčů jako Kalus, Hudeček, Mrowiec, Pacoň, Sojka, Lenomar a v poslední době i Honsa. Nejsou samozřejmě ještě schopni zápasy rozhodovat, ale už mívají dobrá střídání a věřím, že se jejich výkony budou ještě zlepšovat.

Jak vyplňujete momentální reprezentační přestávku? Předpokládám, že tréninkem.

Samozřejmě, v prvních dnech jsme se zaměřili na kondici – na ledě i mimo led. Ale už ve čtvrtek jsme si vložili přípravné utkání s Orlovou, tedy soupeřem z nižší soutěže, které by nám mělo trochu zvýšit sebevědomí. Na víkend dostanou kluci volno a od pondělí se už zase budeme připravovat na čtvrteční zápas s Třincem. To je jediný soupeř, který nás letos jednoznačně přehrál a porazil výraznějším rozdílem, tak bychom to chtěli doma napravit a uhrát lepší výsledek.

Předpokládám, že vzhledem k dosavadnímu průběhu extraligy se nic nemění na předsezonním cíli. Tedy především se vyhnout sestupovým starostem.

Samozřejmě, vzhledem k tomu, že jsme nebodovali v posledních zápasech (Vsetín, Poruba, Opava), tak jsme v těch sestupových vodách bohužel namočeni. Ale vzhledem k celkové situaci v tabulce mohou tři čtyři vítězství v řadě tým poslat zase do klidnějších vod. Až na tu úplnou špičku je to totiž poměrně vyrovnané. Takže my jsme momentálně dole, ale věříme, že se nám podaří s těmi týmy v dolní části tabulky urvat co nejvíc bodů a vyhneme se strachování do konce sezony.

Děkuji za rozhovor a přeji, ať se to podaří.