„Vzal jsem si pár dní na rozmyšlenou, a nakonec se rozhodl jít do toho“, říká nový hlavní trenér juniorky AZetu Dalibor Pasker

10.05.2011 | Tomáš Vlček

H A V Í Ř O V - V klubu tento zkušený a přemýšlivý trenér působí druhou sezónu. V té loňské měl na starosti 5. a 6. třídy a ještě před pár dny to vypadalo, že tomu letos nebude jinak. Nakonec se však díky změnám v trenérském kádru AZetu Havířov posunul ke kormidlu juniorky. Jak se to přihodilo, s čím jde do nového a nelehkého úkolu a spoustu dalších informací přináší následující rozhovor s panem Daliborem Paskerem.

V klubu sice působíte už druhou sezónu, ale přesto vás na úvod poprosím o vaši "představovačku" pro fanoušky, kteří vás asi ještě moc neznají. Jaká je vaše dosavadní hokejová a trenérská kariéra?

V hokejovém prostředí se pohybuji v různých rolích a funkcích přes 40 let. Hráčskou kariéru jsem jako rodilý Pražák strávil ve Slavii Praha, pak jsem jako funkcionář pracoval na pražském hokejovém svazu, působil jsem i jako rozhodčí a to několik sezón i v extralize. Teď už se 13 let věnuji trénování a zkušenosti mám ze všech kategorií: od mužů, přes mládež a žáky až po kategorie žen a dívek. Začínal jsem ve Hvězdě Praha a před příchodem do Havířova jsem 6 let trénoval na Kladně.

Jak jste se jako „Pražák“ tedy objevil v Havířově?

Nutno říct, že ke zdejšímu regionu mám vztah už od dětství, protože jsem zde několik let, prakticky až do třetí třídy, žil. Konkrétně v Hrabyni. Z rodinných důvodů jsem se po letech vrátil na známá místa.

Jak se to seběhlo, že jste oproti původním předpokladům, tedy pokračovat u žáků, byl pověřen vedením týmu juniorů?

Vzešlo to ze strany vedení klubu. Původně jsme byli domluveni, že budu trénovat 5. – 7. třídu. Pak ale došlo k některým změnám a já dostal od vedení nabídku trénovat juniorku. Jejich návrh jsem promýšlel několik dní, protože trénovat mládežnické kategorie je zejména časově úplně něco jiného a do rodinného života je to samozřejmě velký zásah. Ale nakonec jsem tu výzvu přijal.

Budete nadále působit i u některého z žákovských týmů, alespoň v roli asistenta?

Po dohodě s vedením budu asistovat u zbývajících mládežnických týmů, tedy mladšího a staršího dorostu.

Jak velká to bude pro vás osobně změna - přechod k mládežnickému týmu?

Rozdíl je hlavně v tom, že u žáků nejde ani tak o trénování, nejsou to malí dospělí, ale spíše o výchovu, o vzbuzení zájmu o pohyb, o daný sport, o budování kázně, smyslu pro povinnost, rozvoj osobnosti i hledání si místa v kolektivu ap. A u mládeže? Tam už by to měli mít hráči v hlavách srovnané – co chtějí a co jsou pro to ochotni udělat. A pak můžou tvrdě trénovat a hokejově se rozvíjet.

Sledoval jste loňský marný boj juniorky o udržení v extralize a co na tu loňskou sezónu říkáte?

Sledoval jsem to, ale pouze zvnějšku. Těch faktorů, proč to tak dopadlo bylo samozřejmě několik. Kromě tvrdých sestupových podmínek zanechalo výraznou stopu i předsezónní oslabení hráčského kádru. Kromě toho si myslím, že zejména někteří starší hráči nezvládli až tak úplně svou roli a to nejen ve hře, a také zřejmě v mužstvu nefungovala ani taková ta správná „týmová chemie“.

Máte už za tu krátkou dobu od svého jmenování přehled o hráčském kádru, který bude letos tvořit juniorku AZetu? Jak stručně hodnotíte jeho kvalitu?

Tak především je třeba říct, že kádr je hodně oslaben. Kvalitativně i početně. Někteří starší hráči ročníku 90 a 91, kteří můžou ještě v omezeném počtu nastupovat i v juniorce se připravují s muži, ale měli by nám v sezóně vypomáhat. Navíc někteří další se pokouší uplatnit v extraligových týmech. Téměř zcela nám chybí hráči ročníku 92, ty musíme nahradit. Naproti tomu jsou zde ale kvalitní hráči ročníku 93 a ti budou tvořit jádro týmu. Uvidíme kdo se ještě do klubu vrátí. Každopádně je nutné kádr posílit!

Jak bude vypadat přípravné období juniorky?

V tom nebudu nic zásadně měnit na tom co kvalitně připravili a započali moji předchůdci, tedy trenéři Sztefek, Křivohlávek a kondiční trenér Harabasz. Mimochodem spolupráce s kondičním trenérem je v AZetu pro tuto sezónu novinkou a my si od toho hodně slibujeme. Příprava začala už 20. dubna a až do konce června budeme mít tréninky 5x týdně. „Přeruší“ to jen týdenní soustředění v Černé Hoře. No a pak v druhé polovině července přijde na řadu zbytek suché přípravy a poté zhruba koncem měsíce přechod na led.

Vedení klubu ve vztahu k juniorce deklarovalo, že i když bude hrát "jen" 1. ligu, podmínky bude mít vytvořeny extraligové. Co to pro vaši práci znamená?

Mám od vedení slíbeno, že v průběhu sezóny nebude žádný problém s dopravou, podmínkami pro trénink na suchu i na ledě i s materiálním vybavením.

Jaké sportovní cíle si stanovujete do nadcházející sezóny? Vedení je přesvědčeno, že se tým bude pohybovat na špičce.

Tak to jinak ani nejde. Jako hokejista i trenér chci vždy vyhrát, a hrát co nejvýše. Prvotním cílem je hrát na špici a přivést mužstvo do prolínacích bojů a tam se snažit co nejlépe uspět. Musíme ale být samozřejmě realisté. Hodně v tomto bude záležet na tom, jak se ještě kádr posílí.

S jakými cíli jdete do sezóny vy osobně?

Chci nejen hráče trénovat, ale také je stmelit a nadchnout pro společný cíl, probudit v nich chuť hrát a vyhrávat, dosáhnou úspěchů!

Chcete ještě příznivcům AZetu na závěr ještě něco sdělit či vzkázat?

Velice by se mi líbilo, kdyby se obyvatelé Havířova chodili třeba o víkendech ve volném čase dívat na zápasy žáků a mládeže. Přesvědčí se, že hokej je skvělá a nádherná hra i v jejich provedení. Vždyť hokej se hraje přece pro diváky. A my se snažíme pracovat na tom, aby se při něm bavili. No a když těmi navštívenými zápasy budou utkání juniorů, tak budeme samozřejmě moc rádi.

Děkuji za rozhovor a přeji vám při práci s mladými hokejisty hodně úspěchů.