Započne AZ vítěznou sérii? Proti Šumperku má šanci

23.10.2015 | David Motloch

Proti nepříjemnému soupeři z Ústí nad Labem AZ vyhrál a nyní jej naopak čeká tým z kategorie oblíbených. Salith Šumperk se ocitá na dně prvoligové WSM ligy a Havířov proti němu dlouhodobě umí bodovat. Ale pozor, ve 4. kole svěřenci trenéra Štefana Mikeše tvrdě narazili a se Salithem prohráli na vlastním ledě výsledkem 1:5. Je jasné, že tento výkon budou chtít odčinit a nastartovat tak možnou vítěznou vlnu. Zápas startuje 24.10. od 17 hodin na ledě soupeře.

Šumperský drak se ocitá na dně prvoligového jezera

Možná že si předsezónních prognózách někdo ťukal na čelo, že jsme Šumperk pasovali do role týmu, který bude mít dost práce i s ne příliš ambiciózním celkem z Mostu. Zatím se tato slova dokonale potvrzují.

Draci ze Šumperka stihli z 16 odehraných zápasů získat pouhých 12 bodů, což je aktuálně nejhorší výsledek WSM ligy. I onen zmiňovaný Most má o tři body v tabulce více. Přestože ve statistice vstřelených a inkasovaných branek není šumperský Salith úplně nejhorší, průběžných 15 minusových bodů je poměrně alarmujícím počinem.

Šumperk vyhrál doposud všehovšudy čtyři utkání, z nichž to poslední přišlo poměrně nedávno. Ve 14. kole totiž Draci udolali na domácí půdě mírného favorita z Třebíče výsledkem 3:2 na nájezdy. Jenže cenné vítězství přišlo celkem vniveč, když v dalším kole svěřenci trenéra Kučery podlehli momentálně svému hlavnímu soupeři z Mostu (2:3). V posledním kole už se překvapení nekonalo, Draci podlehli jihlavské Dukle 3:7.

My tady nemáme hokejisty. My tady máme průměrné ligové hráče, nebral si servítky trenér Pivko

Špatná klubová situace už nenechala vklidu ani momentálního asistenta trenéra Libora Pivka. Ten si po pozápasovém rozhovoru s Benátky nebral vůči svým svěřencům žádné servítky.

„Já už jsem to říkal v kabině, ale my si musíme uvědomit, že my nejsme hokejisti. Nemáme tady hokejisty. Máme, když to tak řeknu, obyčejné a průměrné ligové hráče. Dokud hráči nezačnou hrát srdcem, tak ty zápasy nebudou vyhrávat. My tady nemáme kvalitu. Nebudeme si nic nalhávat. Jsou to mladí kluci, z nichž někteří, když budou chtít, mají kariéru před sebou. Ale musí si uvědomit, že jenom poctivou prací a dřinou se dostanou na vrchol. A ne tím, co momentálně předvádějí v zápasech".

Útok Salithu zatím řídí exhavířovský Tomáš Fořt, ten je se ziskem 11 bodů vedoucí muž kanadského bodování klubu, ale také nejlepší střelec Draků s šesti přesnými zásahy. K jeho číslům se blíží ještě výkony Jiřího Půhoného a Daniela Vrdlovce. Přestože útočná stránka mužstva zůstává za očekáváním, za vše mluví například pouhých pět bodů dlouholetého člena kádru Karla Pláška.

Jedničkou branky Šumperku je známý vítkovický brankář Filip Šindelář, který snad jako jediný z týmu snese velmi přísné měřítko. Ostatně, udržet si procentuální úspěšnost zákroků nad 90%, to chce v týmu s jednou z nejhorších obran v lize skutečně umění.

AZ táhne za body formace Kanko-Maruna-Maliník

Přestože útočná fáze hry není o výkonu jednotlivce, ba ani jedné útočné formace, jedna taková, který v AZ vyčnívá, by se určitě našla. První útok AZetu ve složení Petr Kanko-Jan Maruna-Roman Maliník je zatím nadmíru produktivní.

Petr Kanko je s desíti přesnými zásahy na děleném druhém místě v tabulce střelců WSM ligy. Jan Maruna zase dotáhl "Kaňoura" v klubových statistikách a aktuálně má i stejný počet bodů - 13. Roman Maliník je v těsném bodovém závěsu.

Zmiňovaná trojice opět řádila i v posledním zápase s Ústím nad Labem, které AZ vyhrál po přestřelce výsledkem 6:4. Trenér Štefan Mikeš byl s výkonem svých svěřenců spokojený. "Dnes jsme hráli velmi dobře v ofenzívě, přecházeli jsme přes zhuštěné střední pásmo a vytvářeli jsme si šance. Zbytečně jsme ale udělali chyby v defenzivě a tím zápas zdramatizovali. Celkově jsme odvedli dobrý výkon a zaslouženě jsme vyhráli."

Důležitá fakta zápasu

FAKT 1: Havířov by měl podle dostupných informací nastoupit v Šumperku se stejnou sestavou, jako v posledním domácím zápase se Slovanem

FAKT 2: Šumperk ještě letos doma nevyhrál. Celkem už dostal před domácími diváky osm pokusů, ve všech z nich ale selhal. Není divu, že návštěvnost na jednotlivé zápasy neustále klesá, na začátku sezóny přišlo na Draky přesně 1 000 diváků, v posledním kole už to bylo pouze 755.

FAKT 3: Přestože Draci se před domácím publikem trápí, dokázali porazit Havířov v prvním vzájemném zápase sezóny. 4. kolo se hrálo sice v Havířově, ovládli jej ale hosté poměrem 5:1.

FAKT 4: Do Šumperka se chystají i fanoušci Havířova. Ti na svůj výjezd naplnili celý autobus. Hráči se tak budou moci spolehnout na jejich podporu v průběhu zápasu.

Infografika

Sestavy z posledního zápasu:

AZ Havířov: Matoušek – Lenďák, Mazanec, Bahounek, Krisl "C", Peslar, Korím, Graca – Kanko, Maliník, Maruna "A" – Kalus, Pechanec, Sztefek "A" – Štumpf, Němec, Tomi – Kotala, Meidl, Rimmel – Matějek.

Salith Šumperk Šindelář – Holík, Roupec, Sedlák, Prokop, Zdráhal, Drtil, Bažant, Petira – Haas, Plášek, Půhoný – Brunec, Vrdlovec, Fořt – Milfait, Kaut, Moučka – Ostřanský, Půlpán

On-line přenos

Zápas bude samozřejmě možné sledovat za pomocí textového on-line přenosu