Zlepšené výkony chce Havířov potvrdit proti tápající Třebíči

29.10.2013 | David Motloch

V 17. kole 1. ligy se Havířov představí na ledě Horácké Slavie. Takzvané "Bílé Hvězdy" už čtyři zápasy po sobě prohrály, naopak Havířov v posledním zápase s Benátkami potvrdil zlepšující střeleckou formu a proti Třebíči toho bude chtít využít. Duel, který odstartuje sérii pěti utkání s tabulkovými soupeři Havířova, začíná v Mann+Hummel aréně ve středu 30.10. od 17:30!

SK Horácká Slavia Třebíč

Třebíč v posledním utkání doma v derby proti Havlíčkovu Brodu neuspěla, přestože se v zápase dostala do role vedoucího celku. Rychlou brankou po první přestávce se totiž prezentoval ještě nedávno prostějovský útočník – Jakub Čuřík. Další hráči se však k nyní už třebíčskému střelci nepřidali. Rebelové pak dokázali ve třetí třetině dvěma brankami otočit vývoj utkání na svou stranu, čímž jen prohloubili domácí střeleckou i výsledkovou mizérii Třebíče.

O mizérii hovoříme proto, že Třebíč v letošní sezóně odehrála před svým publikem osm střetnutí a z toho pouze jediné dotáhla do úspěšného konce (3:0 proti Litoměřicím). Navíc pouze ve dvou případech dokázali svěřenci trenéra Kamila Pokorného vstřelit doma více než dvě branky. Psychickému rozpoložení týmu nepomáhá ani aktuální forma, protože Slavia už počtvrté v řadě padla.

Přestože třebíčské SK momentálně tápe a v průběhu celé sezóny zatím působí spíše nenápadným dojmem, přesto se stále pohybuje na pozicích zaručujících play-off. 20 získaných bodů v 16 zápasech řadí Třebíč na sedmé místo v tabulce. Všichni ale dobře vědí, jak je střed 1. ligy vyrovnaný a ze současné situace vyplývá, že pouhá jediná prohra může teoreticky Slavii odsunout až na 12. místo!

Jak už jsme jistě naznačili, s útokem je na tom družina trenéra Pokorného na štíru. Se sedmi brankami je v týmu nejproduktivnější útočník Tomáš Vondráček, který o bod zaostává za lídrem kanadského bodování mužstva – Davidem Dolníčkem (10 bodů). Zbytek kádru se prosazuje velice zřídka, a přestože tým využívá spolupráce s extraligovou Kometou, příliš z ní zatím neprosperuje. Miroslav Holec, Hynek Zohorna, Vojtěch Němec, nebo i Tomáš Fořt, to jsou hráči vysokých kvalit, jenomže ani jeden z nich nenastupuje v Třebíči pravidelně. To se ovšem nedá říct o havířovském odchovanci – Janu Křivohlávkovi. Ten nevynechal zatím jediný zápas a na svém kontě má bilanci 3+1.

Slavia sice nedominuje v útoku, ale těží z precizní obranné činnosti. Tu diriguje velezkušený borec – Rostislav Malena (2+5). Mezi opory se řadí i Ondřej Dlapa nebo Stanislav Dietz. Mezi obranné stálice Třebíče se zařadil i David Rangl, obránce, který má na kontě odehraných i 28 startů za tehdejší Pantery. V brance si vybudoval pozici jedničky Martin Falter (91,88% úspěšnosti zákroků). Tři starty si připsal i Marek Čiliak a byl v nich neméně úspěšný (91,67%).

Havířov si v posledním utkání připsal vítězství 4:1 proti týmu z chvostu tabulky – Benátkám nad Jizerou. Zápas pro domácí odstartoval výtečně, už po třech minutách skóroval Klimíček a otěže zápasu od té doby držel AZet. V prostřední části utekli domácí do tříbrankového vedení prostřednictvím Marosze s Marunou, a i když se ve třetí třetině za hosty prosadil Skořepa, vývoj zápasu to neovlivnilo. V závěru se trefil i Jakúbek a Havířov si tak připsal „povinnou“ výhru.

Jiří Klimíček si proti Benátkám připsal svou premiérovou trefu v dresu Azetu

Havířov se po úvodní střelecké mizérii pomalu probouzí v útoku, což je jistě skvělá zpráva hlavně v souvislosti se zápasem proti tápající Třebíči. „Naše výhra doma nad Benátky tak trochu kompenzuje zápas s Havlíčkovým Brodem, kde jsme za předvedenou hru podle mě měli získat minimálně bod. Proti Benátkám jsme se ale střelecky probudili, dali čtyři branky a už se ta naše produktivita začíná projevovat kromě tréninků i na ledě,“ komentuje současnou situaci trenér Daneček.

Havířov proti Třebíči načne pětizápasovou sérii s týmy pohybujícími se na stejné bodové úrovni. Jak Třebíč, tak i Most, Šumperk, Ústí nad Labem a Kadaň disponují v současné situaci téměř stejným bodovým přídělem. „Pro nás to bude velká zkouška, protože s těmito soupeři jsme první čtvrtinu soutěže vesměs prohrávali. Je to dané defenzivním stylem hry, který nám nesedí a přesně s touto taktikou proti nám všechna mužstva nastoupí,“ kalkuluje dopředu lodivod AZetu. Tým bude v Třebíči nejspíše opět spoléhat na svou brankářskou jedničku – Lukáše Danečka. Navrátilcem do sestavy bude i Michal Sztefek, jehož rameno už je opět v pořádku. Přestože Havířovu se na venkovních kluzištích příliš nedaří, jeho středeční soupeř má podobné problémy před vlastním publikem. Tápající Slavia ale nechce dopustit pátou prohru v řadě, a tak lze opět očekávat vyrovnaný souboj.

Vzájemná utkání

Ve 4. kole 1. ligy se oba týmy proti sobě střetly poprvé. Havířov před domácím publikem začal utkání famózně, když ještě v úvodní minutě mířil do sítě Pechanec. K jeho příspěvku se však dále nikdo nepřidal, přestože měli domácí hned řadu zajímavých šancí. Třebíč prostřednictvím Čuříka a Dolníčka využila střelecké nemohoucnosti Havířova a zvítězila hubeným výsledkem – 2:1.

AZ Havířov – SK Horácka Slavia Třebíč 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 1. Pechanec (Koma) – 13. Čuřík (Malena), 40. Dolníček (Vondráček). Rozhodčí: Trombík – Poruba, Adamec. Vyloučení: 1:2 navíc Dolníček (TRE) 10 min OT. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2 269. Střely na branku: 37:26. Průběh utkání: 1:0, 1:2.

Sestavy týmů v posledních zápasech

SK Horácká Slavia Třebíč: Falter – Malena, Bilčík, Čejka, Dlapa, Peroutka, Dietz – Laš, Dolníček, Čuřík – Fořt, Holec, Vondráček – Křivohlávek, Kaut, E. Kadela – Čech, Horký, Paták.
Trenér: Kamil Pokorný

AZ Havířov: L. Daneček – Bezuška, Vosátko, Roupec, Krisl, Graca, Koma, Klimíček – Kanko, Pechanec, Šedivý – J.Daneček, Šlahař, Jakúbek – Klimša, Říčka, Maruna – Škumát, Marosz, Němec – Rimmel
Trenér: Jan Daneček

Přehled zápasů 17. kola