AZ ve středu vyzve v Šumperku Draky

01.02.2022 | Eva Suchánková

H A V Í Ř O V - Ve 44. kole CHANCE ligy vyjedou hokejisté z nejmladšího města, ve středu 2. února, do Olomouckého kraje, kde vyzvou tým DRACI PARS Šumperk. Draci naposledy vyzvali v Ústí Slovan, kterému podlehli v prodloužení 1:2p, v tabulce jim patří 11. příčka. To AZ nestačil doma na Kolín, s kterým padl v závěru 3:4 a stále okupuje 16. příčku. Utkání začíná ve Škoda Aréně v 18:00.

DRACI PARS Šumperk, 11. místo, 38z. (13 – 5 – 7 – 13), skóre 129:118, 56 bodů.

Tým pod vedením, v Havířově dobře známého, trenéra Martina Janečka letos už zažíval lepší období. Draci toho času drží 11. pozici, ale zle na ně dotírají Slovan, Přerov a Poruba, tyto týmy by se rády vyhnuly baráži, která čeká 13. a 14. manšaft. Draci patří k celkům s nejlepší ofenzívou v lize, dali už 129 branek (4. nejlepší číslo). Bohužel směrem dozadu to není idální, dostali už 118 branek a v inkasovaných gólech jim patří až čtvrtá příčka od konce.

Osobnosti týmu:

Draci mají v první patnáctce nejproduktivnějších hráčů hned čtyři borce. Tomáš Wildumetz je celkově třetí (14+25), Lukáš Žálčík (21+16) sedmý, Denis Kindl (12+25) osmý a Petr Kratochvíl (18+14) patnáctý. Lukáš Žálčík má už 21 gólových zásahů, v soutěži je lepší pouze Fin Riku Sihvonen. Tomáš Drtil je celkově třetím nejúspěšnějším bekem, nasbíral už 24 (3+21) kanadských bodů. Gólman Vojtěch Mokry má ve 30 zápasech průměr 91.88 (2.74) a je sedmý v celé soutěži.

Posledních pět zápasů přineslo Drakům osm bodů do tabulky. Nejprve venku podlehli Porubě (4:6). Doma pak přetlačili Zubra (2:1) a na ledě Vrchlabí zvítězili v prodloužení (4:3 p). V Šumperku pak přehráli moravského rivala z Prostějova na nájezdy (4:3sn). Naposledy se Draci vydali do Ústí nad Labem.

Byl to zápas, v němž obě mužstva po celou dobu bojovala s produktivitou. Ústecký gólman Hamalčík a na druhé straně Mokry uzamkli svá brankoviště na sedm západů. Gól viděli fanoušci na ZS v Ústí nad Labem až ve třetí periodě. Ve 43. minutě se prosadil v přesilovce od modré Jan Drtina. Draci museli dotahovat a tři a půl minuty před koncem 3. periody se jim to povedlo. Tomáš Vildumetz byl hrdinou okamžiku. Utkání došlo do prodloužení. V 64. minutě rozhodl zápas, po povedeném sólu, ústecký Erik Mařeš. Slovan porazil doma Šumperk 2:1p.

Trenér Martin Janeček po zápase se Slovanem řekl na tiskové konferenci toto: „Dnes jsme přijeli s nějakým plánem do zápasu. Myslím si, že kromě několika minut v první třetině, kdy domácí byli jednoznačně lepší, jsme ho plnili. Hrozná škoda byla, že jsme z toho nedokázali vytěžit více branek, protože od druhé třetiny jsme měli jednoznačnou převahu. V prodloužení se pak po drobné chybičce při bránění dostal soupeř do přečíslení a z toho padl rozhodující gól. Pro nás je to samozřejmě ztráta, ale stalo se. Teď se musíme především zkoncentrovat na další zápas a vyhrát za tři body.“

Sestava Šumperka v posledním zápase:

Mokry – Pěnčík, Drtil, L. Rutar, Hrachovský, Řezáč, Březák, Dudycha – P. Kratochvíl, D. Kindl, Žálčík – Vachutka, Vildumetz, Kohút – A. Furch, Macuh, Spratek – Antoníček, Šilhavý, J. Horký.

AZ HEIMSTADEN Havířov, 16. místo, 39z. (7 – 3 – 5 – 24), skóre 89:131, 32 bodů.

Ačkoli je ve vzduchu ještě 27 bodů a teoretická záchrana stále existuje, tak to pro svěřence Tomáše Potěšila nevypadá vůbec dobře. K udržení CHANCE ligy by potřebovali malý zázrak. Na 14. příčku, která znamená alespoň baráž, totiž ztrácí v tuto chvíli už 23 bodů.

Na Havířov čeká v Šumperku úvodní únorový meč. Sedm lednových se mu ale příliš nevydařilo. AZ prohrál doma s Vrchlabím na nájezdy (1:2sn), poté padl vysoko na ledě lídra z Litoměřic (1:6), v Praze nestačil na Slavii (2:4). Doma se sice Havířovu podařilo uzmout tři body druhé Třebíči (4:1). V dalším kole ale padl s Jestřáby z Prostějova (2:5), následně prohrál s Frýdkem v prodloužení (3:4p). V zápase o šest bodů pak prohrál na ledě Benátek (2:5).

V rámci 43. kola CHANCE ligy zavítal do GASCONTROL Arény tým SC MARIMEX Kolín. AZ šel do vedení hned v úvodu, v oslabení se prosadil Jan Hudeček, Kolín vyrovnal v 8. minutě po dorážce Veselého, Havířov ale první dějství vyhrál, zásluhou Jurije Žolobova. Jenže Kozlové si v polovině zápasu, po trefách Moronga a Veselého, vzali vedení, 2:3. AZ se snažil, jenže srovnal až v závěru třetí periody v přesilovce, v 57. minutě rozvlnil síť branky Kozlů Adam Křemen. Vyrovnaný stav AZ neudržel, Lukáš Pajer rozhodl dvě minuty před třetí sirénou zápas. Havířov doma prohrál s Kolínem 3:4.

Trenér Tomáš Potěšil se po zápase vyjádřil takto: „Věděli jsme, že přijede soupeř, který potřebuje bodovat, aby se vyhnul nějaké možnosti sestupu. Samozřejmě jsme mu to chtěli znepříjemnit. Do utkání jsme vstoupili velmi dobře, první třetinu jsme se drželi herního plánu a dodržovali systémové věci. Dostali jsme se do vedení 2:1, přičemž ve druhé třetině jsme chtěli pokračovat v tomto výkonu. Samozřejmě soupeř trochu přitlačil, ale myslím si, že jsme ustoupili od našeho herního plánu a někteří hráči si nedodržovali svoje povinnosti. To se odrazilo v herním projevu i samozřejmě na výsledku. Prohráli jsme ji 3:2. Do té třetí třetiny jsme vstoupili s tím, že chceme se zápasem něco udělat. Některé věci jsme zlepšili, ale jak říkal trenér soupeře, tak oni se zaměřili na bránění výsledku a nám potom pomohla zvýšená aktivita. Dostali jsme se do přesilovky 5 na 3 a po zásluze jsme srovnali. No a potom jsme se dostali do obranného pásma, kde nastal zkrat. To si musíme ještě rozebrat. Hráči si nesplnili svoji povinnost, dopustili některé věci a nám se to vymstilo v inkasované čtvrté brance, která ten zápas ovlivnila. Byla tam ještě nějaká šance v závěru, to jsme hráli šest na čtyři, ale to už je samozřejmě loterie. Mně tady toto mrzí, ten kádr tady máme takový, jaký je. Využíváme méně hráčů, kteří na tom ledě tráví velký ice-time a mě je to strašně líto, nemyslím si, že bychom odehráli špatný zápas, ale je to zase s bodovou nulou.

Sestava AZetu proti Kolínu:

Sejpal – G. Jansons, E. H. Jansons, T. Pastor, Chroboček, Mrowiec, M. Hlaváč, F. Kočí – Křemen, Hudeček (A), J. Doktor – J. Žolobov, Pechanec, L. Bednář – Tjurin, Maruna (C), Matiaško – D. Pastor, Damašek, Hotěk.

Marodka a změny v kádru

Mimo hru jsou stále zranění Jakub Mrva a Marcel Kunc. Před koncem přestupového období AZ opustili Ivan Lytvynov (hostování Vrchlabí), Patrik Kadeřávek (vrací se z hostování zpět do Sokolova), Šimon Kratochvíl (hostování Přerov) a Antonín Pechanec (hostování Přerov).

Úvodní buly bude vhozeno ve Škoda Aréně v 18:00. Zápas můžete sledovat prostřednictvím HOKEJKA TV.