Bude se v pátek večer radovat Havířov z mistrovského titulu?

28.03.2013 | Josef Nudera

Je to tady, dlouhá cesta play-off 2013 se blíží ke svému konci. V pátek se na karvinském ledě odehraje utkání, které může znamenat pro naše barvy zisk titulu. Ale pozor, poslední krok bývá vždy nejtěžší a AZ v Karviné letos ještě nevyhrál. Aby změnil tuto nepříznivou bilanci, bude potřebovat velkou podporu havířovských fanoušků. Je potřeba zmobilizovat síly a vyrazit do Karviné, kde se hraje od 18 hodin.

Finálové zápasy 2013

Havířov svedl s Karvinou v letošním finále zatím 3 zápasy, které se vyvíjely úplně jinak. V prvním utkání nastoupil AZ do utkání jako uragán a unavenou Karvinou rozstřílel vysoko 8:3, tím pádem se dostal k vedení v sérii.

Druhé utkání na ledě Baníku bylo úplně o něčem jiném. Dalo by se říci, že jako přes kopírák, ale v prospěch Karviné. Havířov soupeře možná mírně podcenil a Karviná předvedla povedený nástup do zápasu, kdy byla v první třetině vysoce efektivní v proměňování šancí. V poslední třetině, za stavu 0:6, AZ stále bojoval a udělal ze zápasu zajímavou podívanou, když snížil na konečných 3:6.

Zatím poslední utkání na ledě K&K PNEU Arény znamenalo a přineslo Havířovu mečbol. Havířov se dostal do vedení, ale Karviná kontrovala v přesilové hře. Pak se projevila bojovnost domácích a vytíženost karvinských hráčů. Celek Karviné hraje de facto na 2 pětky, kdy třetí lajna pouze doplňuje celek. Zápas si AZ pohlídal a vyhrál 5:1.

Hráč série v havířovském dresu

Najít hráče série je velice těžké. Svoji sílu ukazují prakticky všichni hráči, ale jedno deja vue tu přece jen je. Každý, kdo se zajímá o havířovský hokej, musí vědět, že v loňské sérii byl hodně důležitým hráčem Michal Sztefek a právě Michal ukazuje opět ve finále, přesně po roce, co umí.

V letošní sérii si připsal 3 branky a 1 asistenci. Doufejme, že se bude opakovat loňská sezona, kdy zápas na ledě Karviné Michal Sztefek de facto rozhodnul a pomohl k velkému obratu ve třetí periodě.

Výkon mladíků v této sérii

Jelikož je kádr Havířov bohužel stále ve stavu, kdy chybí někteří hráči, bylo potřeba kádr nějak vhodně doplnit. Výběr padl nejen na havířovské juniory Tomáše Matějka a Daniela Gracu, ale i na posily z juniorky Třince. Oba hráči, kteří do Havířova přišli, pomáhali už během sezony. Oba hráči do zápasů vnáší bojovnost a svým bruslivým stylem rozpohybují hru, jejich mladická dravost je jeden z klíčových faktorů.

Jan Diviš si dokázal v minulém utkání připsat na své konto kanadský bod za asistenci na branku Roberta Říčky. Vyslal nádhernou přihrávku v přečíslení a pro Roberta už nebyl problém trefit se. Martin Kasperlík, ale nezůstává vůbec pozadu, v minulém utkání si připsal hned 2 kanadské body. Za druhou asistenci při brance Alexandra Hegegyho a gól, když se dokázal zjevit před brankou a zavěsit pod horní tyčku.

Zápas očima zkušeného Patrika Rimmela

Jak je jasno, tak v play-off rozhodují především zkušení hráči, kteří už vědí, jak se v dané chvíli chovat a hrát. V kádru Havířova zastává roli nejzkušenějšího hráče kabiny Patrik Rimmel, který nám před možná posledním zápasem finále sdělil, jak k zápasu tým přistoupí a co můžeme čekat od Karviné. Na závěr přidal Patrik ještě vzkaz fanouškům.

S čím budete do utkání vstupovat, co nás čeká?

„Do utkání musíme vstoupit jako doma, musíme hrát aktivně a nesmíme dopustit to, co se tam stalo minule, jak jsme prohrávali v 7. minutě 0:3. Jak my doma, tak Karviná je doma velice silná a myslím si, že v play-off vyhrála doma všechny zápasy. Musíme hrát zodpovědně tak, jak jsme skončili domácí zápas.“

Ty jsi velmi zkušený hráč, takže můžeš odhadnout, jak na tom nyní Karviná je…

„Jde se na krev, může to být poslední zápas. Play-off je o něčem jiném, každý ze sebe vyždímá všechno, jak jsou na tom fyzicky, to je otázka hlavy. Když se povede začátek, tak ty nohy fungují. Je jasné, že musí vyhrát, chcou vyhrát, ale zase vědí, že když prohrají, mají po sezoně. Taky skončili na nějakém pátém šestém místě, nejsou úplně favorit. I když by jim sezona skončila, nic by se nedělo. Jsou to hodně zkušení hráči, vlezou na led a zapomenou na to, jestli to je 2:1, bude to zápas od 0:0.“

Chceš něco vzkázat fanouškům?

„Budeme moc rádi, když jich přijde stejně jako minule, ne-li více. Udělají nám výbornou atmosféru a chci jim slíbit za celý manšaft, že tam určitě odvedeme mnohem lepší práci než jsme odvedli minule, když jsme do toho dali všechno, ale bohužel nám ten začátek nevyšel. Budeme se snažit to tam urvat a vyhrát už zítra.“

Co může zápas rozhodnout?

Může rozhodovat fyzická kondice, může to být psychika. Důležité bude, jak se povede vstup do utkání, jelikož první branka může hodně napovědět. Je potřeba zápas nepodcenit, protože právě Karviná si v sérii s Přerovem s podobnou situací poradila. A v neposlední řadě můžeš rozhodnout i ty, svým fanděním a podporou.

Pozvánka

Každý havířovský fanoušek, který si přeje zisk titulu, by neměl chybět v páteční večer, na karvinském zimním stadionu. Právě tam se může rozhodnout o dalším milníku havířovského hokeje. Série ale zdaleka nemusí končit, a proto je potřeba přistoupit k utkání zodpovědně jak na ledě, tak i v hledišti. Dokažme, že jsme Králové ligy! – Jeden za všechny všichni za AZet! Pokud už nebudeš na stadionu osobně, bude připraven klasický textový onlajn přenos.

Sestavy z minulého utkání

AZ Havířov: Daneček L. – Graca, Vydra, Krisl, Hegegy, Zientek L., Rimmel, Zientek M., Hartmann – Sztefek, Najdek, Matějek – Bursík , Říčka, Pavlas – Kolařík, Pechanec, Kasperlík – Klimša, Maruna, Diviš.

HC Baník Karviná: Iláš – Javín, Zajac, Kowalczyk, Flašar, Vnenk, Sznapka, Krause, Žvátora – Moravec, Rosůlek, Blatoň – Ivan, Luka, Samiec – Nystedt, Badžo, Zuber – Miczek.

Stav ostatních finálových sérii 2. ligy (Západ, Střed)

Skupina střed: SHK Hodonín - VSK Technika Brno: 1:2 (3:4sn, 6:3, 1:4)
Skupina západ: HC Tábor - HC Řisuty: 2:1 (4:0, 5:4, 3:4pr)