Dvojité derby – uvidíme dvě výhry Azetu? Už v sobotu!

08.02.2013 | Petr Miklas

H A V Í Ř O V – Už tuto sobotu nás čeká hokejový svátek – dvojité derby s rivalem z Karviné. Od 15:30 se střetnou staré gardy, od 18 hodin pak současné A týmy obou celků. Bývalí hráči Azetu to proti Karvinským budou mít těžké, protože tento celek pravidelně trénuje a hraje zápasy, zatímco Havířovští se v této sestavě sejdou poprvé. Současní Azeťáci by naopak měli být proti Baníku mírnými favority.

Azet opět předvedl zlepšený výkon na venkovním kluzišti, z Frýdecko-Místeckého ledu přivezl tři body za výhru 4:1, přičemž už ve 26. minutě vedl 4:0. Na těchto brankách se podíleli Janové Kolařík a Diviš, dvakrát se trefil Robert Říčka, který snad konečně našel ztracenou mušku. Díky této výhře a také proto, že vedoucí Přerov prohrál na ledě Opavy, se Havířov vrátil na první příčku tabulky.

Takhle viděl zápas ve Frýdku-Místku Robert Říčka: „Měli jsme výborný vstup do utkání a konečně jsme využili přesilovky díky Honzovi Kolaříkovi a Honzovi Divišovi. Mně se pak povedlo přidat branku v oslabení, když mi Radim Haas dobře nahrál, já jsem jel proti jednomu obránci, vystřelil jsem zpoza něho a od ruky gólmana se to odrazilo do branky. Na začátku druhé třetiny se nám povedlo dát čtvrtý gól, který jsem dal já z dorážky. Potom jsme trochu polevili, byli jsme hodně vylučovaní a v oslabení jsme i dostali gól. Ve třetí třetině jsme hráli už jenom na tři lajny a snažili jsme se hlavně nedostat gól, nikam jsme se už nehnali. Já jsem rád za ty dva góly, že mi to tam konečně padlo. “

Naopak Baník podlehl na svém ledě celku Poruby 2:5, což byla jeho třetí prohra z posledních pěti utkání a zároveň druhá v řadě. Přitom to byl vyrovnaný zápas, Poruba sice vedla ve 36. minutě 2:0, ale domácí Karviná dokázala zásluhou Davida Mikšana a Patrika Flašara vyrovnat. Tento stav vydržel necelé tři minuty, poté vrátil Porubským vedení Holuša. Domácí se snažili o vyrovnání, ale při hře bez brankáře inkasovali počtvrté a dvě vteřiny před koncem zápasu je hosté dorazili pátou brankou.

Toto derby bude už šestým v této sezóně, tři se odehrála na ledě Karviné. V nich byli stoprocentní domácí, kteří ztratili pouze bod za výhru v prodloužení hned prvního utkání. Dvakrát se oba příští soupeři utkali na ledě K&K Pneu Arény, opět byli úspěšní domácí - Azet ztratil pouze bod za výhru po nájezdech. Pokud by tento trend pokračoval dál, měl by Azet v sobotu vyhrát, ale jak víme, v derby se může stát cokoliv.

Karviná před play-off posílila, na hostování do konce sezóny přišel syn trenéra Flašara - řízný obránce Patrik, který již ve svém druhém vystoupení v karvinském dresu vstřelil branku. Druhou posilou je brankář Karel Němec, který je členem kádru třineckých juniorů a v Karviné má vyřízeny střídavé starty. Naskočil hned do utkání v Přerově, kde poprvé oblékl dres Baníku, protože v polovině utkání za stavu 4:1 pro domácí střídal Smolku. Nevedl si vůbec špatně, inkasoval až v závěru zápasu při oslabení.

V současné době je vedoucím mužem kanadského bodování Karviné David Mikšan, který ve 38 zápasech nastřádal 35 bodů (15 branek + 20 asistencí), následován Vladimírem Lukou, jenž ve 21 zápasech získal 28 bodů (12+16), třetí pozice stále patří Liboru Pavlišovi, který Baník opustil po 17 odehraných zápasech, v nichž stihl ‚udělat‘ 26 bodů (16+10).

Z obránců jsou na tom bodově nejlépe Pavel Kowalczyk s 24 body (4+20) a Miroslav Javín 19 bodů (4+15). V brance Karviné se střídají David Iláš, který má úspěšnost zásahů 91,22% a Lukáš Smolka s úspěšností zásahů 86,57%.

Havířov neustále trápí marodka a nemocnost. S jistotou můžeme říct, že nenastoupí Jan Daneček a Petr Matoušek, otazník visí nad starty Roberta Najdka a Michala Sztefka. Některé další hráče trápí viróza. Trenér bude mít o sestavě jasno až po pátečním tréninku.

Co Azet potřebuje k tomu, aby v derby vyhrál? To ví Robert Říčka: „Karviná hraje už druhou sezónu stejně, hodně dobře brání a těžko se přes ně přechází. Budeme muset hrát jednoduše, být aktivní a hlavně v pohybu. Důležité bude, abychom proměňovali šance. Doufám, že se nám povede začátek, ideální by bylo vstřelit jeden dva rychlé góly. Pak se samozřejmě hraje lépe. Bude to těžké utkání, ale určitě se budeme snažit udržet první místo, takže musíme vyhrát. Doufám, že nás přijde podpořit hodně diváků. “

Sestavy z minulého zápasu

HC AZ Havířov 2010: Daneček - Prokop, Zientek L., Krisl, Vydra, Rimmel, Hartmann, Zientek M. - Říčka, Haas, Klimša - Kanko, Pechanec, Kolařík - Diviš, Kasperlík, Stránský - Maruna, Bursík, Pavlas.

HC Baník Karviná: Iláš (Smolka) - Javín, Deutsch, Kowalczyk, Flašar, Zajac, Vnenk, Sznapka, Krause - Moravec, Luka, Badžo., Ivan, Mikšan, Rosůlek, Samiec, Blatoň, Saliji, Zuber, Holý, Miczek.

Sobotní dvojutkání určitě bude stát za to v 15:30 zahájí den derby veteráni, od 18 hodin se střetnou současné A-týmy. Určitě do K&K Pneu Arény doražte, pokud opravdu nemůžete, budou pro vás připraveny onlajn přenosy z obou utkání, které můžete sledovat zde a zde.