Jak si vede sedmá a osmá třída?

08.11.2022 | Klára Bártková

Sezóna sedmé a osmé třídy běží v rychlém sledu. Osmáci v sobotu sehrají poslední utkání základní části, o rok mladší kategorii zbývají ještě čtyři zápasy. Pojďme si probíhající sezónu obou mládežnických kategorií přiblížit a trochu ji zhodnotit.

8. třída - Liga starších žáků A

Systém soutěže:

Nejdříve se podíváme na systém soutěže, která se odehraje ve dvou částech. V té první jsou družstva rozdělena do 8 skupin, ta Moravskoslezská čítá 8 celků, kdy se každý s každým utká dvoukolově – 14 zápasů. Týmy umístěné na 1.-3. místě v jednotlivých skupinách postoupí do nadstavbové skupiny, dále budou rozděleny do 4 skupin po 6 družstvech a každý se s každým utká čtyřkolově – 20 zápasů. Nepostupující celky se střetnou ve skupině o umístění. Ani do jedné skupiny se nepřenáší výsledky z první části. Soutěž se hraje dvoubodovým systémem.

Výsledky:

S bilancí 7 výher, 4 porážek a 2 remíz se osmá třída nachází na 4. místě v tabulce s 16 body, do nadstavby už se však havířovský celek neprobojuje. Soutěž vedou Vítkovice se ziskem 26 bodů, druhou a třetí příčku pak okupují třinečtí Oceláři, kteří mají ještě zápas k dobru, a Frýdek-Místek se stejným počtem bodů – 18. Pátá Poruba už se před AZet nedostane, jelikož černo-modro-bílí mají náskok 5 bodů.

Statistické okénko:

Nejproduktivnějším hráčem je útočník Rostislav Komanec, který odehrál všech 13 zápasů a připsal si v nich 21 bodů (12+9). Nejlepším střelcem je Piotr Kusak se 14 přesnými trefami. V obraně si nejlépe vede Radek Porubčan, ten ve stejném počtu utkání zaznamenal 12 bodů (1+11). Havířovskou bránu strážil ve všech případech Jan Ftáček.

7. třída - Liga starších žáků B

Systém soutěže:

Liga starších žáků B nabídne rovněž dvě části. Moravskoslezská skupina má 9 družstev a každý s každým se utká dvoukolově – 16 zápasů. Po odehrání první části postoupí do nadstavbové skupiny ty týmy, které se umístí na 1.- 4. místě, následně odehrají zápasy dvoukolově každý s každým – 14 zápasů. Zbylé celky budou pokračovat ve skupině o umístění, kde se opět každý s každým střetne dvoukolově – 18 zápasů. Ani zde se výsledky z první části nepřenášejí. Za výhru si celek připíše 2 body, za remízu jeden a při prohře vyjde na prázdno.

Výsledky:

Výsledky Havířova nejsou úplně příznivé, vždyť ve dvanácti zápasech zvítězil jen třikrát, a to dvakrát nad Orlovou a jednou nad Karvinou. Zbývající utkání mladší svěřenci Lukáše Hökla vysoko prohráli. V tabulce patří sedmákům 7. místo se ziskem 6 bodů. Na 4. příčku, která by ještě zaručovala postup do nadstavbové skupiny, jim schází 8 bodů. Mnohem pravděpodobnější tedy je, že sedmá třída bude pokračovat ve skupině o umístění.

Statistické okénko:

Lídrem týmu, co se kanadského bodování týče, je obránce Dominik Stavíček s 25 body (11+14) z deseti zápasů. Produktivitu v útočných řadách vede David Häusler, který v jedenácti utkáních zapsal 23 bodů (11+12). Oba tito hráči jsou zároveň nejlepšími střelci týmu. Nejvíce zápasů odchytal Mateusz Darski, ale k dispozici jsou i David Barabosz a Matouš Šlachta.

Jak dosavadní sezónu obou kategorií hodnotí trenér Lukáš Hökl, který do klubu přišel na začátku letní přípravy a v minulosti působil třeba v brněnské Kometě nebo v Popradu a prošel stáží v americkém Illinoisu?

„Letošní sezónu hodnotím se smíšenými pocity. Co se týká rozvoje hráče, tak kluci udělali obrovský kus práce, jenže u osmé třídy se nám nepodařilo postoupit do nadstavby jen o skóre. Kluci si zasloužili postup, ale nestálo při nás štěstí.“ Ambiciózní trenér dále zmiňuje, že je potřeba pořád pokračovat v práci: „Musíme teď hodně zapracovat na detailech u hráčů a soustředit se na jejich rozvoj, aby byli stoprocentně připraveni na další sezónu.“ Pan Hökl se vyjádřil i k tomu, jaký přístup mají jeho svěřenci k tréninku: „Spokojen nejsem nikdy a není dobře být spokojen, je potřeba stále pracovat na 150 % a víc. Kluci jsou ve věku, kdy se učí a dělají chyby, a proto nemůžu být spokojený. Mohu ale konstatovat, že mě těší, že na sobě kluci pracují, chtějí se zdokonalovat a být lepší než ostatní. Musíme pracovat na všem, u sedmé i osmé třídy.“ Také jsme se zeptali, s čím vchází tyto kategorie do zápasů: „Do všech utkání jdeme s velkou pokorou a úctou k soupeři. Zakládáme si hlavně na herním projevu než na výsledku, i když na výsledcích závisí postup do nadstavby.“ Prozradil nám i další plány: „Momentálně je před námi těžká práce, a to shánění a domlouvání nesnadných soupeřů pro přátelské a turnajové zápasy. Na začátku sezóny jsme si jasně stanovili cíl, že každá kategorie odehraje 80 zápasů v sezóně včetně přátelských a turnajových utkání.“ Cíl trenéra je jasný: „Chceme převzít žezlo krále Moravskoslezského kraje a být lídrem, aby se značka AZ dala do podvědomí.“

Do dalších zápasů přejeme oběma kategoriím hodně štěstí a ať má realizační tým radost z pokroku svých svěřenců!