VSTUPENKY NA FINÁLE PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

Na slovíčko s trenérem - Jiří Raszka po utkání proti Opavě

07.03.2024 | Klára Bártková, Lukáš Jandora

Už od začátku přípravy vám jednou za čas přinášíme rubriku "Na slovíčko s trenérem". Ne jinak je tomu i dnes, tedy den po posledním venkovním utkání základní části, ve kterém Havířov porazil Opavu v jejím krnovském azylu. Byť se většinou jedná o ohlasy k samotnému zápasu, tak po tom středečním jsme se hodně bavili i o play-off, které je již za rohem. S hlavním koučem havířovského A-týmu jsme tak probrali samotný zápas, zajímavé herní momenty, ale také jsme se pobavili o šetření sil nebo o tom, jak je to aktuálně s našimi brankáři.

V Krnově začíná drobně pršet, pod malými kapkami kličkují hráči, kteří z kabiny míří do autobusu. Mají to jen pár kroků, slabý déšť jim proto nemusí až tak vadit. Při absenci Tomáše Havlíka jde k autobusu jako první jiný Tomáš, Valenta. Po něm už klasika, David Vosátko a další. Kubové Mrva i Apolenář se zastaví u svých blízkých, kteří na ně čekají, stejně tak Petr Ščurek. Zhruba v polovině "peletonu" přichází i pan trenér Jiří Raszka, před sílícím se deštěm se chrání kapucí. Uděláme pár kroků od rodinných příslušníků a dalších fanoušků, pokládáme první otázku...

Některé pokládáme i s tím vědomím, že trenér možná zakroutí hlavou nebo se jim více či méně pousměje, však neklademe otázky jen podle svého gusta, nýbrž pro širokou fanouškovskou veřejnost, jejíž "chutě" jsou rozličné a všelijaké...

Možná bychom těch otázek celkově měli víc, vyřazovací boje jsou za dveřmi a jde do tuhého, však déšť sílí a my v tomhle nevlídném počasí nechceme trenéra příliš zdržovat. I za těch pár minut jsme navíc několik zajímavých odpovědí dostali...

Dneska to bylo velice náročné utkání. Dlouho jsme drželi jen těsné jednobrankové vedení a pojistku v podobě třetího gólu dali až zhruba minutu před koncem. Tak jak těžké to pro vás bylo?

Jo jo, máte pravdu. Opava stále hraje o třetí místo a tady doma vždycky předvádí dobré výkony. Takže to pro nás byl samozřejmě náročný zápas. Chtěli jsme hrát zodpovědně a o něco více zabezpečeněji než třeba běžně v základní části. Většinu času se nám to sice dařilo, jenže na můj vkus tam bylo hodně individuálních chyb, kterými jsme soupeře dostávali do hry, do nějakého tlaku. Ten tlak si vytvářeli právě díky našim zbytečným vyloučením. Nebo se taky stalo, že jsme měli kotouč pod kontrolou a místo toho, abychom šli do protiútoku nebo ho dali ven, tak jsme o něj přišli a dostali se zpátky pod tlak. Tyhle dvě věci bych tedy vyzdvihl jako negativa. Na druhou stranu si ale myslím, že hlavně v první polovině utkání jsme soupeře tlačili my. Hráli jsme nátlakově, neustupovali a soupeř pořádně neměl prostor na rozehrávku. Což mě potěšilo. Samozřejmě, že v některých zápasech se ti soupeři dostávají do hry jen z toho důvodu, že se necháme zbytečně vyloučit a dnes tam takových situací bylo až moc.

Po utkání ve Vyškově jste se zmiňoval o určitých herních chybách. Dneska už to v naší hře nebylo? Podařilo se nám je odstranit?

Systémově to dnes bylo mnohem lepší, jenže jak už jsem říkal dříve, vytvořili jsme zbytečně moc těch individuálních chyb.

Diváka mohlo zaujmout pár herních momentů. Třeba blokování střel, kdy v jednom oslabení schytali dva nebo tři naši hráči tvrdou ránu. Přece jen, blíží se play-off, tak nenabádáte teď třeba, alespoň částečně, kluky k tomu, aby se v tomto směru možná trochu šetřili? Aby nehráli na takové riziko? Myslím, co se možného zranění týče.

Ne, ne, ne (sebevědomě a rázně - pozn autora). My tahle chceme hrát. Kluky naopak nabádáme k tomu, a bavili jsme se o tom už po Vyškově, aby hráli jako v play-off. Ty bloky jsou jedním z parametrů, které rozhodují a jsou ve vyřazovacích bojích velice důležité, takže jsme s tím spokojení, musím navíc říct, že ta oslabení dnes kluci odehráli velice dobře.

Když se bavíme o nějakém tom šetření se, tak v sobotu přijede Velké Meziříčí, tedy celek, který už je odsouzen k baráži. Takže kdoví, s jakým kádrem a kolika hráči vůbec přijede. Nebude právě třeba tento zápas dobrý k tomu, abychom pošetřili nějaké opory? Aby si odpočinuly o něco více?

No, ještě si to rozebereme, nicméně ta myšlenka je teď taková, že chceme nastoupit s týmem, který bude hrát play-off.

Takže ta sestava v sobotu už se hodně může blížit té do vyřazovacích bojů?

Ano.

Vy jste říkal, že máte nějaký plán s brankáři. Vždy jste dopředu věděli, kdo co odchytá. Je to teď tak, že ten plán končí se základní částí a v prvním utkání play-off dostane šanci ten nejlepší?

Ještě se rozhodneme, ale samozřejmě, že play-off zahájí gólman, kterému my věříme v tom, že nám dá největší šanci to zvládnout.

Možná dneska, možná už někdy dříve, se rozhodlo, že případné finále, i když je to ještě hodně daleko, bychom s Chomutovem zahájili doma. Bylo to třeba nějak vzadu v hlavě, abychom si to uhráli? Nebo takhle daleko vůbec nehledíte a neřešil jste to?

(lehce se před dokončením otázky pousměje - pozn. autora) Ono to možná bude znít jako klišé, ale já to tak opravdu mám. Nyní se soustředíme pouze na tu první sérii. Takže i když jsem to někde slyšel, tak to vůbec neřešíme.

Ještě taková drobnost. V průběhu druhé třetiny jste si zavolal rozhodčího, možná jste mu něco vysvětloval, nebo jste naopak chtěl, ať něco vysvětlí on vám. O co tam šlo?

Ano, tak ono už je to několik zápasů po sobě. My kluky samozřejmě nabádáme k tomu, ať si nestěžují a s rozhodčím nediskutují. Jenže... Je to zápas, co zápas. Kolikrát to v těch osobních soubojích máme těžké a kluky to bolí. A i když na tom najdu i pozitiva, že takhle se hraje play-off a my musíme být odolní a s takovou hrou počítat, tak se mi to dneska nelíbilo. Takže jsem chtěl vědět, jak to vidí sudí a trošičku ho upozornit na to, aby na to kouknul a přihlídnul k tomu.

Tak, teď už nezbývá nic jiného, než vám do nadcházející fáze popřát hodně sil!