Na slovíčko s trenérem - Jiří Raszka po utkání v Novém Jičíně

05.10.2023 | Klára Bártková, Lukáš Jandora

Nový ročník 2. ligy je v plném proudu, havířovský AZet do něj vkročil ve velkém stylu. Ještě nepocítil hořkost porážky, skupinu Východ vede s dominantním skóre 34:10, třikrát po sobě nadělil svému soupeři tu tolik ponižující desítku. Naposledy ve středu v Novém Jičíně, no a právě po tomto utkání jsme si ke krátkému povídání pozvali kouče Jiřího Raszku, který i přes drtivé vítězství nezastíral, že s některými částmi zápasu spokojen nebyl. Co dalšího nám hlavní lodivod havířovské střídačky prozradil?

Je nějakých 20 minut po závěrečné siréně, z novojičínského zimáku postupně vycházejí hráči AZetu. Tedy zatím ti, kteří jsou ve sprše rychlejší. Nosí své bágly do přistaveného autobusu, mají dobrou náladu. Mezi nimi vychází také trenér Jiří Raszka. "Pane trenére, mohu na chvíli?", zvolám na něj. Kouč odpoví, že jen si něco hodí do autobusu, rychle se vrátí a bude se nám věnovat. Na to, že je říjen a jasná obloha, tak je docela teplý podzimní večer. Postavíme se kousek od autobusu, na telefonu zapneme "Záznamník", začínáme se ptát...

Pane trenére, dneska si připisujeme další vysokou výhru. 10:3. Nebylo to lehčí, než jsme si před zápasem připouštěli?

Já si nemyslím, že to bylo snadné vítězství. Výsledek tak sice vypadá, ale nám tam napadaly branky především ve třetí třetině, která z mého pohledu, když se nebudu dívat na góly, byla z naší hry po taktické stránce nejlepší. Protože jsme k ní přistoupili zodpovědně. Ze začátku nám ale dělal problém přechod mezi systémy, proti Technice jsme totiž hráli jinak a dneska bylo naším cílem přepnout na aktivnější hru, což se později povedlo. Myslím si, že ve finále nám to přineslo kýžené ovoce. Novému Jičínu se v první periodě nedařila rozehrávka a my zase ve hře možná trochu propadali, ale jak už jsem zmínil, poslední dvacetiminutovka byla z mého pohledu velice dobrá.

Vyhráváme sice vysokým rozdílem, nicméně nejde si nevšimnout, že soupeři mají hodně střel. Je to třeba tím, že se prezentujeme hodně útočným hokejem?

Jak říkáte, z naší strany tohle, třeba i dnes, nebylo úplně ideální, ale Sachy (David Sachr - pozn. autora) nás v těžkých chvílích zase podržel, čímž nám dá vždycky ten potřebný klid. Někdy je to totiž o dvě, o tři branky a soupeř si začne vytvářet šance, které však gólman zlikviduje. My mu musíme více pomáhat, i když dneska, třeba v té už zmíněné závěrečné třetině, jsme soupeřovy hráče pokrývali lépe. Jestli mě ale něco mrzí, tak je to počet vyloučených, protože těch bylo na můj vkus opravdu hodně. Můžeme sice spekulovat, jestli se pískalo na obě strany stejně, ale to už je teďka vedlejší. Každopádně nemůžeme se nechat takto vylučovat.

Když srovnáme ty tři vysoké výhry s prvním zápasem proti Hodonínu, který skončil 3:1, byly ty tři duely hodně odlišné od toho prvního kola?

Šlo o první zápas, přišlo hodně lidí, byla skvělá atmosféra. My však byli hodně nervózní, chyběla nám pohoda, odskakovaly nám puky, neměli jsme dobrý pohyb. Každopádně z mého pohledu bude hrát Hodonín nahoře. Jinak si ale myslím, že ty zápasy jsou si hodně podobné. Protože i na Technice to bylo tak, že jsme vedli 3:1, 4:1 a pak se soupeř začal dostávat do protiútoků. Nicméně my to udrželi, pak nám tam naštěstí ty branky napadají. Ale každopádně třeba v předbrankovém prostoru musíme být mnohem lepší, k tomu kluky hodně nabádáme a víme, že na tom musíme tvrdě pracovat.

První lajna vypadá velice dobře, když jste ji před sezónou skládal, čekal jste, že bude od počátku takhle fungovat?

Kluci si sedli, všichni to jsou výborní hokejisti s velkým hokejovým myšlením, na ledě se vždycky najdou. Mají výborný pohyb, změnu prostoru, soupeřům to dělá potíže. Musím však říct, že jim pomáhají i naši obránci, kteří je podporují a jdou za nimi. Na druhou stranu, teďka to sice jedné lajně lepí, ale já bych je nějak moc nevyzdvihoval nad ostatní. Každý má svoji roli a tu tihle hráči zatím plní, takže my jsme v tomto směru spokojení.

Když už jsme u té první formace, tak tihle hráči chodí i na přesilovky, stráví na nich dost času. Lajk by si ale mohl říct, že proč tam nemůže jít každý, když je prakticky rozhodnuto. Co byste na takový názor řekl?

I za stavu 9:3 nebo 10:3 chodí třeba na oslabení pořád stejní hráči, protože ví, co mají dělat. Ať už je stav zápasu jakýkoliv, tak určitě nechceme měnit naši hru a určité návyky. Takže jelikož naše přesilovková lajna dává branky a padá jim to tam, tak proto zahajuje každou přesilovku. No a tím, že se ti kluci v pásmu drží, daří se jim tam, tak z toho jednoduše vyplývá, že zákonitě mají větší ice time, třeba i v početní výhodě.

Čtyři zápasy po sobě a čtyřikrát prakticky stejná sestava, nebrzdí nás zranění ani nic jiného. Proto i trochu hypotetická otázka. Kdyby se teď vracel Lukáš Bednář, jak složité by bylo ho zapracovat do sestavy? Která funguje a šlape.

Tady jsem bez obav, určitě by se "někam" vlezl, je to totiž kvalitní hráč a my bychom mu místo hledali. A našli. Problém to pro nás tedy nebude. Samozřejmě, že někdo rázem "spadne" na pozici 13. útočníka, ale to už je pak na klucích, jak k tomu přistoupí.

Vyhráváme, je to radost pohledět, však přeci jen, je nyní v sestavě třeba někdo, a já od Vás nechci jméno, od koho stále čekáte víc?

Ano, jsou hráči, u kterých ještě nejsme úplně spokojeni, protože neplní úplně tu roli, kterou mají. Ale s těmi kluky se pravidelně bavíme a řešíme to s nimi. Někdo se teďka trápí více, jinému to lepí, však sezóna je dlouhá a já věřím, že když to přestane jít jednomu, tak se zase zlepší druhý.

Trenére, děkujeme za Vaši chvilku a do dalších zápasů přejeme, ať se daří.