SDO v Jihlavě dlouho vedl, ale výhru urvali v závěru domácí

Tomáš Vlček | 11.01.2013

Dnes začala nadstavbová část extraligy staršího dorostu. AZet jel ke svému zápasu na led třetího týmu tabulky – jihlavské Dukly, a předvedl parádní první třetinu. Díky Bednářovi a Carbolovi šel do dvoubrankového vedení, které držel až do poloviny utkání. V ní domácí během čtyř minut srovnali, ale bojující havířováci si vzali opět díky Carbolovi na chvíli vedení ještě jednou zpět. Po srovnání Dukly v závěru druhé třetiny bylo jasné, že rozhodnutí padne v závěrečné dvacetiminutovce. V ní Jihlava využila přesilovku a vedení už nepustila. Naopak v úplném závěru svou výhru potvrdila ještě třemi brankami a body tak zůstaly na Vysočině. Další zápas sehraje AZet už v sobotu v poledne na ledě 2. týmu tabulky – HC Bílí Tygři Liberec.

Extraliga staršího dorostu - 29.kolo pá 11.1.
HC Dukla Jihlava - AZ Havířov
7:3
(0:2, 3:1, 4:0)
Branky a nahrávky: 31. Mandát J. (Jícha), 34. Anděl (Jícha), 39. Jícha, 48. Mandát J. (Půža), 54. Mandát J. (Mandát M.), 56. Beran (Severa, Jícha), 59. Balaštík - 1. Bednář (Pořízek), 11. Carbol (Caruk), 37. Carbol. Rozhodčí: Talpa - Dančišin, Matějček. Vyloučení: 4:7. Využití: 2:0. V oslabení: 1:1. Diváci: 68. Střely na branku: 41:22. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3, 7:3.
HC Dukla Jihlava: Svoboda (11. Vacek) - Půža, Čermák, Hotař, Port, Košař, Mandát M., Brussmann, Žuček - Anděl, Jícha, Mandát J. - Balaštík, Beran, Severa - Mahút, Dvořák, Vykouk.
AZ Havířov: Šimeček - Bahounek, Chroboček, Adamík, Ďurkáč, Potočný V., Potočný J., Dudek - Synek, Gola R., Orság - Gola P., Bednář, Pořízek - Sonnek, Carbol, Caruk - Polak E., Fejko, Wróbel - Polak R.
Úvod patřil AZetu a už po 46 vteřinách šel do vedení. Radek Pořízek vstřelil, jeho pokus domácí gólman Svoboda jen vyrazil k Lukáši Bednářovi, a ten trefil puk ve vzduchu přesně mezi brankářovy betony. V polovině třetiny se navíc prosadil Ondřej Carbol. Ten se dostal do úniku, jeho střela lízla Svobodovu lapačku, ale nakonec skončila v pravém horním rohu branky – 0:2. Po těchto dvou nešťastných gólech odjel Svoboda střídat. Místo něj nastoupil do brány David Vacek a hned zmařil svým betonem obrovskou příležitost Radku Pořízkovi.

Na začátku druhé dvacetiminutovky odjel na trestnou lavici Vladimír Port. Hosté si sice vytvořili několik šancí, ale nakonec se jim nepodařilo proměnit ani jednu. Štěstí se spíše drželo na straně Dukly, což se potvrdilo i polovině zápasu. Nejprve totiž Pořízek v další přesilovce trefil tyč, ale na druhé straně si Jan Mandát sám před havířovskou brankou položil brankáře gólmana Šimečka a pak ho pukem přehodil. Po třech minutách se domácí radovali zase a to při přesilovce pět na tři. Tentokrát Lukáš Anděl střílel od modré čáry a přesně trefil skulinku mezi Šimečkem a konstrukcí brány - 2:2.

Závěr třetiny přinesl ještě po brance na každé straně. Nejprve AZet v oslabení opět strhl vedení na svou stranu zásluhou Ondřeje Carbola, který byl úplně sám před Vackem. Domácím se však opět podařilo vyrovnat a to díky Lukáši Jíchovi, který našel malý prostor mezi betony brankáře hostů – 3:3.

V závěrečné třetině už měla na ledě navrch hlavně domácí Dukla. Zlom přišel ve 48. minutě přesilové hře. To se trefil z mezikruží Jan Mandát nad Šimečkovým ramenem a Jihlava poprvé vedla. V 53. minutě byl vyloučen Roman Čermák za zdržování hry. Jihlavským hráčům to však nevadilo a přesně po 30 vteřinách zvyšoval domácí náskok opět Jan Mandát, když se objevil sám před Šimečkem a vymetl pravý horní roh brány hostů - 5:3. Domácím se pak podařilo dát ještě dva góly a to konkrétně Simonu Beranovi, který trefil škvírku mezi betony, a po něm také Vojtěchu Balaštíkovi, který uzavřel skóre na stavu 7:3.