Sestřelí Havířov Karvinou? V sázce je hodně!

30.03.2013 | Josef Nudera, David Motloch

Finálová série mezi Havířovem a Karvinou se dostala na svůj vrchol. Oba týmy si udržely domácí neporazitelnost a o vítězi tak bude rozhodovat až pátý, tedy poslední možný zápas. Možná je to pro někoho překvapení, protože Karviná letos nevstupovala do play-off v roli favorita, ale svou kvalitu v něm opakovaně ukázala. To Havířov se otevřeně hlásil ke svému cíli - vyhrát svou soutěž a bojovat o postup. Nyní schází oběma týmům k postupu do baráže poslední krok. Ten je však, jak známo, nejtěžší. Kdo se bude radovat z rozhodujícího vítězství a postupu do baráže? Uvidíme v nedělním zápase, který bude jak se říká "na krev". Kvůli těmto okamžikům hráči trénují už v létě a hrají hokej. Před úvodním buly jsou však jisté pouze dvě věci: hraje se na dvě branky a puk je kulatý. Pojďme se všichni společně sejít na stadionu a podpořit značku AZet, společně to zvládneme! Už v neděli 31.3. od 17 hodin!

Poslední utkání

Vstoupit dobře do zápasu, to si říkali havířovští hokejisté před možnou postupovou metou. Bohužel, stejně jako v prvním střetnutí v Karviné, domácí se už v první minutě dostali do vedení. Kanonáda Baníku se ovšem tentokrát nekonala, Kowalczykovu úvodní trefu smazal svou individuální akcí Říčka. „Domácí“ publikum se brzy dočkalo další trefy z hole Rosůlka, čímž Karvinští potvrdili formu z domácího prostředí. AZet, hnaný zaplněnou tribunou za střídačkami obou celků, rychle kontroval. Střely Maruny a Prokopa poslaly Havířov poprvé v zápase do vedení.

Později se ukázalo, že to bylo také naposled. Svěřenci trenéra Tomáše Potěšila si všechny mušky vystříleli už v první části. Na jejím konci využil zkušeností David Moravec a trefou ve dvojnásobné přesilovce uzavřel střelnici v první třetině. Hru, na rozdíl od předchozího klání v Karviné, nekazili rozhodčí, k vidění tak byl velice pohledný hokej. Přestože ve zbytku zápasu dominovali především oba brankáři, v posledním dějství se lámal chleba. Tři minuty před koncem si vzal puk Vladimír Luka a poslal sérii do pátého zápasu. Závěrečný tlak AZetu už byl spíše platonický, Flašarovi svěřenci tak uzavřeli páteční bitvu na konečných 5:3.

Rozhodující zápasy

V novodobé historii havířovského hokeje jsme mohli sledovat dvě velké bitvy o všechno. Oba zápasy se v jedné věci shodují, bouřlivá atmosféra a velké nasazení domácího AZetu. Oba zápasy dopadly odlišně, což si v krátkosti připomeneme.

První sezona AZ po znovuzrození a třetí rozhodující zápas s celkem Nového Jičína. (poznámka redakce: hrálo se na 2 vítězná utkání) Nový Jičín uspěl v Havířově s taktikou, která se nikomu nemohla líbit, obrovská defenzíva, kdy hosté betonovali střední pásmo. Ve druhé třetině vedl GEDOS už 2:0 a Havířov byl v obtížné situaci. Jediné, co se podařilo, bylo snížení z hole Jana Danečka.

Zatím poslední utkání, kde šlo o všechno, nás zavede do minulé sezony. Tam si jistě moc dobře pamatujete na velkou bitvu s Prostějovem. Havířov vedl ve 24. minutě 2:0, ale ani toto vedení domácím nestačilo. Ve třetí třetině jsme byli svědky obrovského dramatu. - Běží poslední minuta utkání, stále vyrovnáno. V tuto chvíli se na ledě začíná něco dít, Jan Daneček vystřeluje puk na brankáře Sedláře. Sedlář puk pouze vyráží k připravenému Davidu Klimšovi, který svou dorážkou rozpoutává obrovskou euforii a nadšení. - 9 vteřin před koncem bylo o postupu do finále rozhodnuto.

Zápas očima trenéra Tomáše Potěšila

“Je to zápas, který rozhodne o všem, každá chyba už může znamenat konec. Už jsme ukázali, že v domácím prostředí umíme hrát, bohužel v Karviné jsme udělali hrubé chyby. Věděli jsme, že má Karviná dobré přesilovky, řekli jsme si, že budeme hrát ve třech dozadu, což jsme taky neplnili. Vyústěním toho byla vlastně prohra, doufám, že si to hráči uvědomí a že to zvládneme. Bude to o psychice a jedincích jak to zvládnou individuálně, v individuálních vlastnostech. Myslím, že nás čeká důležité a zajímavé utkání."

Zápas velkých hráčů

60 minut, během kterých se rozhodne o všem. Všichni hráči jsou si této skutečnosti dobře vědomi. Speciálně Petr Kanko, který svými hokejovými zkušenostmi z celé série vyčnívá. „Je to poslední zápas, takže oba týmy vstoupí do utkání opatrně. Vývoj zápasu se bude vyvíjet od toho, kdo udělá první chybu. Rozhodovat budou maličkosti, kdo dá první gól, bude mít obrovskou výhodu.“

Jan Maruna sdílí podobný názor a zároveň apeluje na fanoušky, aby na tento zápas přišli v co největším počtu. „Bude to podobný hokej, jaký hrajeme celou sérii. Je to oboustranně útočný hokej než nějaký obranný. Doufám, že budeme mít víc sil, abychom jsme to nějak urvali a oslavili tu výhru. Doufám, že bude mít obrovskou, lidi nás poženou a tak se hraje vždycky líp. Musíme hrát líp zezadu, než jsme hráli v Karviné, tam hrajeme vždycky takový hurá hokej. Pokud budeme hrát tak jak hrajeme doma, budeme střílet, bruslit, tak to snad dopadne dobře.“

Z utkání bude opět připraven textový on-line přenos.

Sestavy z posledního utkání

AZ Havířov: Daneček L. (Matoušek) – Prokop, Graca, Krisl, Hegegy, Zientek L., Rimmel, Zientek M., Hartmann – Maruna, Najdek, Kasperlík – Říčka, Diviš, Pavlas – Pechanec, Kolařík, Bursík – Matějek, Klimša, Kotala

HC Baník Karviná: Iláš (Smolka) – Javín, Žvátora, Flašar, Kowalczyk, Vnenk, Sznapka, Krause, Zajac – Moravec, Blatoň, Rosůlek – Ivan, Luka, Samiec – Badžo, Miczek, Zuber – Nystedt

Stav ostatních finálových sérii 2. ligy (Západ, Střed)

Skupina střed: SHK Hodonín - VSK Technika Brno 2:2 (3:4sn, 6:3, 1:4, 3:0)
Skupina západ: HC Tábor - HC Řisuty 3:1 (4:0, 5:4, 3:4pr, 3:1)