Starší dorostenci jsou na koni, proti Jihlavě si připsali již čtvrtou výhru v řadě!

David Motloch | 15.02.2013

H A V Í Ř O V - Staršímu dorostu se v poslední době daří. Tři těžce ubojované zápasy před reprezentační přestávkou ukázaly, že svěřenci trenéra Martina Janečka mají co nabídnout. Snad právě proto panovaly obavy, co s týmem provede téměř dvoutýdenní zápasová pauza. Nakonec je však vše v zažitých kolejích. Dukla sice v Havířově do poloviny zápasu vedla, pak ale hráči Azetu utkání otočili na svou stranu. Vše odstartoval dnes agilní Jakub Orság a konečnou podobu zápasu dal v 44. minutě Dominik Synek. Závěr zápasu si hráči pohlídali s velkým přehledem a disciplínou, což znamená, že získané tři body pomůžou týmu se dotáhnout na kontakt se spodkem tabulky.

Extraliga staršího dorostu - 37.kolo pá 15.2.
AZ Havířov - HC Dukla Jihlava
2:1
(0:1, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 31. Orság (Synek, Gola.R), 44. Synek (Orság) - 16. Severa (Balaštík). Rozhodčí: Trombík - Konvička, Kopřiva. Vyloučení: 1:2. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 146. Střely na branku: 21:42. Průběh utkání: 0:1, 2:1.
AZ Havířov: Turšner - Ďurkáč, Kotala, Dudek, Heinzl, Adamík, Potočný V., Potočný J. - Wróbel, Orság, Pořízek, Carbol, Polak, Sonnek, Gola P., Gola R., Bednář, Synek, Caruk
HC Dukla Jihlava: Vacek - Čermák, Pospíchal, Košař, Půža, Mandát M. - Hotař, Severa, Mandát J., Balaštík, Dvořák, Mahút, Beran, Jícha, Vykouk, Anděl

Hned po úvodním vhazování se do několika palebných pozic dostali hosté z Jihlavy, první brankovou příležitost si však připsal ve 3. minutě domácí Orság, jeho pokus skončil na vyrážečce brankáře Vacka. Poté se snažili aktivní hrou dopracovat k brance opět hosté. Přestože bekhendový pokus Jíchy ani následný tlak Jihlavy skóre zápasu nezměnil, hrál se velice svižný a plynulý hokej. Ve 13. minutě už si i Dukla vypracovala pozici ke skórování, přesněji Jan Mandát, který se s pukem prodral až před brankáře Turšnera, ten se ovšem rozplácl na brankovišti a nenechal prostor kotouči projít přes brankovou čáru. O tři minuty později se už hosté z branky radovat mohli. Jiří Severa vyslal na branku střelu zápěstím a puk doplachtil kolem lapačky Turšnera až do svatyně domácích.

Havířov si začátek druhého dějství pohlídal a začal aktivněji, střeleckým pokusem se prezentoval Ďurkáč. Daleko nebezpečnější však byla situace z 23. minuty, kdy se ocitl sám před brankou Patrik Gola. Hráč s číslem 44 na zádech však ještě hledal svého spoluhráče, a tak nevyužil palebné pozice a nevystřelil. O dvě minuty později předvedl rychlý kontr Anděl, který jel podpořit své spoluhráče v přečíslení, při dorážce ho však vychytal ležící Turšner. Poté tlak hostů pominul a začali se ozývat zase domácí. Ani Orságova individuální akce, ani odraz puku po nahrávce Wróbela však k brance nevedly. Skóre zápasu se nakonec měnit přeci jen muselo, to když v 31. minutě dorážel odražený puk od Vacka svým "tygřím" skokem Jakub Orság. Výčet brankových příležitostí ve druhé části uzavřel Kotala, jehož střela skončila v náručí Vacka.

Jihlava si hned po přestávce snažila získat zpět ztracené vedení, když se hned několik hráčů snažilo dorazit poskakující puk před brankovištěm, přes shluk hráčů před brankou však nebylo možné branku trefit. Jak se branková konstrukce trefit dá, to ukázal ve 44. minutě Dominik Synek, jenž se nejrychleji ze všech zorientoval ve zmatku před brankou a dorazil puk za záda brankáře Vacka, který si na kotouč sice sáhl, ale nakonec přes něj přepadl. Iniciativa zápasu pomalu a jistě zůstávala v rukou Havířova. Lepší herní projev ukázal v 51. minutě Carbol, jenž dorážel v přečíslení 3 na 1. Po této akci si jihlavští hráči hodně oddechli, jelikož Vacek vyjel ven z branky, zaskakovat tak za něj musel obránce Dukly.

O minutu později si poslední slibnou pozici ke srovnání vypracoval Jan Mandát, jehož střela z mezikruží měla gólové parametry, jenže mířila vedle. Hosté hru čím dál více otevírali a na zadní vrátka zapomněli v 59. minutě, čehož využil Orság, jeho kličku však vystihl brankář Vacek. V poslední minutě zápasu navíc mohl zvýšit vedení Azetu Synek, který po zmatku před brankou mohl trefit odkrytou svatyni, ovšem trefil jen obránce. Hosté sice kritické situace v závěru zápasu ubránit dokázali, ale v útoku už jim štěstí nepřálo. Chvíli to hráči zkoušeli i při hře bez brankáře, ale dlouho se nemohli usadit v útočném pásmu. To se jim povedlo až pár vteřin před koncem, což bylo příliš pozdě. Havířov zápas zvládl lépe a připsal si výhru 2:1 nad Jihlavou.

Martin Janeček (trenér AZ Havířov) – Měli jsme Jihlavě, co vracet. Věděli jsme, že měla Jihlava takovou menší marodku, ale první lajna, která víceméně tvoří hru, přijela celá. Celý týden jsme se na to chtěli připravit, ale i přesto si hráč Mandát vytvořil spoustu střeleckých příležitostí, je potřeba taky vyzvednout brankáře Turšnera. Myslím, že rozhodl náš pohyb v útočném pásmu, forčekink, od druhé třetiny, získávali jsme kotouče. Škoda, že jsme byli takoví kostrbatí a nepřesní v koncovce, protože i ke konci utkání jsme měli 3 brankové příležitosti do prázdné branky, ale komplikovali jsme si to. Jihlava kousala až do konce, chtěl bych klukům poděkovat, že po přestávce ukázali takový bruslivý a bojovný výkon.

František Zeman (trenér Dukla Jihlava) – Obě mužstva se zde prezentovala výborným výkonem a musíme říct, že dnes nevyhrál lepší tým, ale šťastnější. Tím šťastnějším byli domácí, bohužel jsme dnes dali jen jeden gól a dva jsme víceméně domácím darovali. Pak tam měli hodně šancí, náš brankář David Vacek chytal výborně a v těch důležitých momentech nás podržel. Říkám znova, dneska museli všichni diváci odcházet spokojeni, protože takhle hrát extraligu dorostu, to se za to nemusíme ani jeden tým stydět.