Středeční návrat na vítěznou vlnu?

17.10.2023 | Lukáš Jandora

Po porážce v Havlíčkově Brodu, kde jsme padli v prodloužení a domů do Slezska tedy přivezli bod, chce havířovský AZet jediné. Znovu se vrátit na vítěznou vlnu a opět si upevnit první místo v tabulce. Soupeřem bude Kopřivnice, možná největší překvapení minulého ligového ročníku, však v tom letošní spíše trápící se tým. Středečním zápasem odstartujeme třízápasovou šňůru domácích utkání.

Slůvko z domácí kabiny

Havířovská kabina zažila poprvé v sezóně pocit porážky. Dramatické a napínavé utkání v havlíčkobrodské Kotlině rozhodl přesně trefenou střelou v prodloužení domácí Lukáš Endál. "Dotáhli jsme stav na 3:3, bohužel se nám ale nepodařilo využít finální střelu v prodloužení, kdy nám protivník šanci zblokoval. Naopak my takovou příležitost domácích zastavit nedokázali a inkasovali, proto soupeř bere dva body. Nám to vůbec nevonělo, nepopasovali jsme se s tím. Když bych to měl ale zhodnotit tak nějak celkově, tak ten jeden bod je pro nás dobrý", hodnotil po sobotním utkání trenér Jiří Raszka

Zároveň se také krátce pozastavil u docela raritní situace, kdy v ani jednom ze sedmi utkání nám nikdo nescházel pro nemoc či zranění, od úvodního kola hraje stále stejných 19 hráčů v poli. "Když je ten tým bez zranění, uspokojují nás výsledky i hra, tak opravdu není důvod něco měnit. Uvidíme ale, jak to bude dál..." Nechme se tedy překvapit, zda i do osmého utkání v sezóně půjdeme ve stejném složení, navíc fanoušek AZetu se pomalu může těšit na návrat Lukáše Bednáře, který už trénuje na ledě po svém těžkém zranění z konce jara...

Týmové produktivitě vládne v neskutečné pohodě hrající první lajna AZetu, trojice Klimša, Franek a Křivohlávek je na prvních třech místech ligové produktivity, a to i když počítáme hráče ze skupiny Západ! Každý z této trojice zatím bodoval v každém z doposud odehraných sedmi zápasů. Přidají i osmý korálek?

Jak to vidí hráč?

Už 10 plusových bodů při hodnocení účasti hráče na ledě při vstřelených a inkasovaných gólech nasbíral mladý obránce Tomáš Havlík, který loni, když nás trápila zranění, občas zaskakoval i v útoku. Jak vnímá svou týmovou roli v letošní a v minulé sezóně? "Ta role je de facto stejná jako minulý rok. Snažím se být platný pro tým a tu zmíněnou roli, kterou mi dal trenér, se snažím plnit co nejlépe. Letos hraji jen v obraně, naprosto mi to vyhovuje."

Tím, že hrajeme na 7 beků, netočí se na ledě tři stabilní obranné páry. Tomáš určitě nemusel jmenovat, ale zajímalo nás, zda je pro něj hodně jiné, hrát vedle různých beků. Kteří třeba mají odlišný styl hokeje, někdo je útočnější, jiný spíše více defenzivním bekem apod. "Rozdíl to není až tak velký. Máme nějaký systém, který nám trenér nastavil a ten musíme plnit všichni. A když si někdo z beků zaútočí, tak ten druhý prostě musí zůstat vzadu. Myslím si, že všichni beci jsme si sedli jak herně, tak i lidsky, takže to je velká výhoda."

Závěrem už jen taková zajímavost na odlehčení, ale museli jsme se zeptat. Zejména při venkovních zápasech si totiž všímáme toho, že právě Tomáš Havlík vychází ze stadionu směrem k autobusu jako jeden z prvních, často úplně první. Je to náhoda nebo je to u něj běžné, že balení výstroje apod. moc dlouho netrvá? "Náhoda to není, já nerad vysedávám ve zpocených věcech. Je to pro mě zcela běžné, že jsem rychle venku. Navíc "trénuju" pro svou budoucí holku, aby na mě nemusela čekat dlouho a já nedostával čočku (s velkým úsměvem od ucha k uchu - pozn. autora)."

Naším soupeřem je Kopřivnice

Mančaft hrající na zimáku, na kterém je pod stropem haly vyvěšen dres například Radka Bonka, by každý, kdo 2. ligu sleduje, čekal v tabulce asi trochu výš. Kopřivnice byla loňským překvapením a jakousi štikou soutěže, letos to však příliš nejde. Jen jedno vítězství po 60 minutách ze sedmi pokusů. Kde hledat možné příčiny? "V přípravném období jsme nepracovali ideálně, stálo nás to pak v začátku soutěže nějaké body. Další věcí jsou individuální chyby. Je toho více, ale pracujeme na zlepšení", říká stálice kopřivnického útoku, 30letý Jakub Mach, který ve městě Tatry kroutí už 9. sezónu v řadě... "Kádr, oproti minulé sezóně, zůstal z velké části stejný. Pár hráčů bohužel skončilo, ale přišli šikovní mladí kluci, kteří tým doplnili", uzavírá hráč, který letos zatím sbírá bod na zápas.

Kopřivnice se prvního tříbodového zisku dočkala poprvé v sezóně až v minulém utkání, to když přivezla tři body z Techniky Brno, uvidíme, zda jí tohle prolomení delší šňůry nakopne, zda si hráči ve žlutomodrých dresech vzpomenou na loňskou sezónu, kdy ve čtyřech vzájemných duelech se hned 3x radoval náš středeční soupeř.

Zajímavost utkání?

V obou týmech nastoupí hráči, kteří ještě loni nosili dres svého středečního soupeře. "Samozřejmě, že to pro mě není utkání jako každé jiné, naopak, motivuje mě to o to víc, být lepším na ledě a vyhrát", říká obránce havířovského AZetu Dominik Ficek, který loni, s náskokem 13 bodů, dominoval produktivitě kopřivnických obránců. V Havířově je jeho role přeci jen jiná, třeba při přesilovce zatím dostávají mnohem více prostoru jiní hráči, však i tak tento čtyřiadvacetiletý obránce do týmu dobře zapadl a je zatím jeho stabilní a dobře fungující součástí.

V týmu Kopřivnice se ve středu představí třeba David Pastor, který ještě loni oblékal dres AZetu. Je zajímavostí, že v úterý nastoupí v derby ostravských univerzit, v prestižním utkání bude k vidění i několik hráčů havířovského AZetu...

Kdy a kde? A proč?

Utkání v Gascontrol aréně startuje ve středu 18.10. 2023 v 17:30. Jestli se do hlediště nedostanete, bude samozřejmě připraven tradiční textový přenos na serveru onlajny.com. Pokud však na zimák přeci jen zavítáte, tak klidně si můžete dát větší svačinu nebo dobrou večeři, dívky z bufetu Gól se na vás už těší, servírovat se budou dobroty.