V sobotu jede AZet k derby do Karviné

12.10.2012 | Tomáš Vlček

7. kolo druhé ligy východ přinese první letošní hokejový souboj Havířova a Karviné. Tedy derby, které má velkou tradici a náboj a v posledních dvou letech (počítáme-li v to i souboje před přestěhováním týmu z Orlové) vždy nabízelo i kvalitní hokej. Bude tomu tak i letos? To poprvé uvidíme už v sobotu od 17:00.

O atraktivitě vzájemných duelů Havířova a Karviné svědčí i, na druhou ligu, neskutečné návštěvy fanoušků. Připomeňme si, že v K&K Pneu aréně se vždy pohybovaly mezi 4 – 5 tisíci, a i když na druhém stadionu to bylo o dost méně, něco podobného je mimo extraligu možno vidět jen zcela výjimečně. Letos přináší derby ještě jednu novinku, či spíš návrat k tradici. Díky dalšímu přejmenování Karvinského klubu jde skoro po dvaceti letech opět o souboj AZetu s Baníkem!

Karviná prošla v létě, skoro jako už tradičně v posledních letech, velkými změnami (podrobnosti si můžete přečíst zde: Představení 2.ligy – HC Baník Karviná ). Její start v soutěži nebyl dlouho vůbec jistý, ale nakonec vše nezbytné úspěšně zvládla a možná až překvapivě dobře i vstoupila do 2. ligy. V prvních čtyřech kolech třikrát vyhrála (ve Frýdku-Místku, nad Opavou a ve Valašském Meziříčí), ale poslední dva duely jí nevyšly. Nejprve téměř všechny její střelce vychytal Přerovský Vojtek (Karviná – Přerov 1:3) a ve středu prohrála i na ledě Poruby v poměru 3:4.

Po zápase v Porubě panovalo v kabině zklamání, což potvrdil i asistent trenéra Radomír Grim:“ Chtěli jsme tady bodovat, ale jedeme s prázdnou, takže jsme zklamaní. Každopádně rozhodla naše přesilovka v úvodu třetí třetiny, kdy jsme inkasovali rozhodující gól. Soupeře jsme tím postavili na koně, a i když jsme ještě měli několik šancí, vyrovnat jsme nedokázali“. Baník už po třech zápasech opustil Martin Tomášek a také se musí kvůli zranění nějaký čas obejít bez své ikony Davida Moravce. Jeho nepřítomnost je znát, ale přesto je v týmu kvalita.

V útoku jsou to zejména zkušení Libor Pavliš (6+2) a David Mikšan (5+2) a také mladý Američan Brandon Contratto (3+2). V obraně se mladíčci Krause a Deutsch učí od velezkušených Javína, Kowalczyka a Krajíčka. V brance Trenér Aleš Flašar rozdělil stejnou porci zápasů mezi Davida Iláše a Lukáše Smolku, ale jejich statistiky zatím nijak nezáří. Uvidíme proto, kdo dostane důvěru v sobotu.

Azet se v posledním zápase rychle otřepal z porážky v Prostějově a celkem s přehledem si doma poradil s Frýdkem – Místkem 6:1. Tým sice postrádal zraněné Říčku s Potočným, ale ty zastoupili spolehlivě jejich zdraví spoluhráči. Hosté sice zpočátku vzdorovali, ale postupně se Havířov prosadil kolektivní hrou ve vysokém tempu. Parádně vyšel zápas zejména dvojicím Pechanec – Kolařík a Najdek – Jan Daneček, které se podílely na čtyřech brankách.

AZet si výhrou pojistil první místo v tabulce a vytvořil si tříbodový náskok před svými pronásledovateli. Před zápasem v Karviné však nikdo nechce mít hlavu v oblacích, a zopakovat situaci v Prostějově. Jan Daneček už v pozápasovém rozhovoru upozorňoval, že „Karviné sice odešlo 6-7 výborných hráčů, ale ty nahradili několika zkušenými i dravým mladím a tak nebude moc horší než loni a v bránění možná ještě poctivější. Pro nás to tedy může být ještě horší.“ A trenér Tomáš Potěšil se přidává: „Přes ty letní problémy nakonec poskládali dobrý mančaft a mají i výsledky. Určitě to bude nepříjemný soupeř a moc bud záležet jak ten zápas rozehrajeme“.

Přejme tedy našim hokejistům úspěšný start do utkání a dobře zvládnutou další hokejovou bitvu. Jak to celé dopadne, se dozvíme v sobotu po 19. hodině. Pokud nemůžete být na zápase přítomni, sledovat jej můžete i na webu www.onlajny.com.

Sestavy týmů v posledním zápase:

AZ Havířov: Daneček L. (Matoušek) - Prokop, Vydra, Krisl, Hegegy, Rimmel, Zientek, Hartmann - Maruna, Najdek, Daneček J.- Kolařík, Pechanec, Klimša - Stránský, Haas, Sztefek - Pavlas.

HC Baník Karviná: Iláš (Smolka) – Pavliš, Deutsch, Krajíček, Badžo, Samiec, Blatoň, Krause, Řezáč, Kowalczyk, Mikšan, Rosůlek, Javín, Vnenk, Mareček, Číhal, Sznapka, Contratto, Miczek.

Další zápasy 7. kola: Prostějov – Vsetín, Frýdek-Místek – Nový Jičín, Opava – Poruba, Valašské Meziříčí – Přerov (vše od 17:00).