Z prvního derby vytěžil AZet bod

Tomáš Vlček, Tomáš Salamon | 13.10.2012

Sobotní podvečer nabídl na karvinském ledě další parádní bitvu mezi Karvinou a Havířovem. Domácí šli na konci první třetiny do vedení, které AZet ve druhé třetině srovnal kanonýrem Janem Kolaříkem. Na další branku Baníku Havířovští reagovali velmi rychle, když se v přesilovce po 2 minutách trefil Jirka Krisl. Toto skóre vydrželo až do konce 60. minuty. V prodloužení AZet přesilovku nevyužil, Karviná ale ano, a tak jí zůstaly doma dva body.

2. liga východ - 7.kolo so 13.10.17:00
HC Baník Karviná - AZ Havířov
3:2p
(1:0, 1:2, 0:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 20. Zajac (Pavliš, Badžo), 33. Pavliš (Contratto), 65.Pavliš (Kowalczyk, Mikšan) - 28. Kolařík (Krisl), 35. Krisl (Kolařík, Hegegy). Rozhodčí: Škach - Bojda, Mikler. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1220. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2.
HC Baník Karviná: Iláš - Javín, Sznapka, Kowalczyk, Krajíček, Vnenk, Zajac, Krause - Moravec, Mikšan, Samiec, Pavliš, Contratto, Miczek, Blatoň, Řezáč, Rosůlek, Badžo, Mareček, Číhal
AZ Havířov: Daneček L. - Prokop, Vydra, Krisl, Hegegy, Rimmel, Zientek, Hartmann, Graca - Daneček J., Najdek, Maruna, Pechanec, Klimša, Kolařík, Stránský, Sztefek, Haas, Pavlas, Kopún, Matějek

Karviná do utkání vstoupila velmi aktivně a už v první minutě dokázala vsítit, nicméně Brandon Contratto před svým zakončením zahrál vysokou holí, a tak branka neplatila. Domácí nadále pokračovali v dobré hře, která se zakládala zejména na precizní obraně. AZ se dlouhou dobu nemohl k ničemu dostat a Daneček měl značně více práce než, David Iláš. Zlom nastal až v patnácté minutě, kdy hosté vystihli domácí rozehrávku a toto domácí zaváhání potrestali peklem v karvinském brankovišti. Nejprve Iláš vychytal Kolaříka a posléze zázračně i Klimšovu dorážku. Puk se dostal ke Krislovi, který pálil do prázdné branky nad ležícího Iláše, ale minul a když se zdálo, že je po všem, vybojoval havířovský kapitán znovu puk a poslal jej na Iláše. Ten hrotem lapačky vyrazil puk nad sebe a nedokázal jej ze vzduchu dostat pod kontrolu. Tygřím skokem jej chtěl zalehnout, ale neposedná touš mu vypadla, což umožnilo Kolařívkovi dorážet, ale Iláš s vypětím sil puk lapil a schoval pod sebe.

Tato plejáda velkých šancí během jednoho střídání hosty nakopla a po zbytek třetiny měli více ze hry. V osmnácté minutě jel sám na Iláše Najdek a karvinský gólman mu vyjel vstříc. Snažil se mu vypíchnout puk, ale to se nepovedlo úplně ideálně a Robert se pro puk znovu natáhl, načež mohl pálit do prázdné branky, kterou Iláš svým výjezdem opustil. Při karvinských v tu chvíli stáli všichni svatí, neboť havířovský útočník odkrytou klec minul. Zdálo se, že první část skončí nerozhodně, ale této hypotéze dal devatenáct sekund před první sirénou sbohem Libor Pavliš, který si počínal velice zkušeně. Nejprve se zdálo, že bude přihrávat, ale když viděl, že by jeho pas zřejmě přes obránce neprošel, tak obkroužil branku a namazal před ni Martinu Zajacovi, který při své premiéře za Baník otevřel skóre a zároveň gólem na 1:0 stanovil konečný stav první části.

Ve druhé třetině byl Havířov mnohem aktivnější a vytvořil si několik šanci. Obrovskou šanci měl Pechanec, který dostal parádní přihrávku od Jana Kolaříka, ale David Iláš se proti jeho střela parádně přesunul. Chvíli na to však byla veškerá snaha marná. Prakticky v obdobné situaci se tentokrát Jan Kolařík rozhodl vzít zodpovědnost na sebe a Davida Iláše propálil. Velké chvíle Davida Iláše přišla ve dvaatřicáté minutě. Od modré vypálil Prokop, branku mnul, ale puk se od zadního mantinelu odrazil ke Stránkému, které mohl zakončovat do odkryté klece, ale karvinský brankář se fenomenálně přesunul.

Vyrovnaný stav vydržel až do třiatřicáté minuty, kdy opět prokázal svůj přehled Libor Pavliš. Zdálo se, že zajede s kotoučem za branku, ale jakmile viděl, že se Daneček přesouvá, okamžitě poslal kotouč k tyčce do vzniklé skulinky a s pomocí odrazu od brankářova betonu dostal puk za čáru. Karviná se z vedení neradovala dlouho. Necelé dvě minuty poté totiž hrál AZ přesilovku a v té na modré napřáhl Jiří Krisl, jehož střela změnila směr o Jana Krajíčka a skončila za bezmocným Ilášem. V závěru třetiny ještě šikovně Pavliš tečoval Contrattovu ránu, ale skóre zůstalo vyrovnané.

Pokud měl po většinu zápasu opticky navrch Havířov, pak třetí třetina patřila Karviné. Až na výjimky nešlo o nijak výjimečné šance, ale střelecká potence domácích byla mnohem vyšší, než v případě hostů. Za zmínku stojí situace, kdy Pavliš před brankou našel Badža a Daneček s vypětím sil vyrazil jen před Contratta, který nadvakrát dorážel, ale vždy trefil jen havířovského hrdinu a prvního brankáře loňského All Stats Teamu. V padesáté minutě se nádherně přes dva hráče prokličkoval Blatoň, ale při zakončení byl podražen. Karviná následnou přesilovku nevyužila a gól už nepadl ani při hře pět na pět. Muselo tedy rozhodnout prodloužení.

To nabídlo napínavou podívanou, kterou ještě umocnily přesilovky na obou stranách. První byl na řadě AZ poté, co se Zajacovi zaklínila hůl v soupeřově brusli a byl vyloučen za podražení. AZ se však dostal jen k jediné Haasove stele k úhlu a poté byl vyloučen Michal Sztefek. Po návratu Zajace na led Karviná uzamkla útočné pásmo a ke střele se dostal Kowalczyk, ale trefil pouze brusle protihráče. Jenže o pár vteřin později se do puku opřel znovu a jeho střelu chytře tečoval Libor Pavliš, který tímto nasměroval puk za Danečka a rozhodl zápas.

Aleš Flašar, HC Baník Karviná: Bylo to těžké utkání, do kterého jsme vstupovali jako outsideři, ale hlad po vítězství jsme měli větší, takže si myslím, že jsme vyhráli zaslouženě. Bylo to krásné utkání bez nějakých zákeřností a nějakých horších faulů. Já musím klukům poděkovat za velmi dobrý výkon. Musím vyzdvihnout Davida Moravce, protože nastoupil dříve, než mu zdraví dovolovalo a to byl velký přínos. Tým se semknul a děkuju jim moc, protože jsme si zasloužili vyhrát. I díky tomu, že se David vrátil, tak jsem mohl přeházet některé útoky, protože se nám vrátily sehrané dvojice k sobě. My máme úzký kádr a ti kluci už jsou zvyklí v těch dvojicích hrát a nakonec se to pro nás ukázalo jako velmi dobré. Vyzdvihnu i třetí lajnu, která předvedla velmi kvalitní výkon.

Tomáš Potěšil, AZ Havířov: Z toho zápasu jsem zklamaný, protože takové zápasy musíme hrát úplně jinak. Nechci říct, že jsme to podcenili, to určitě ne, ale hráči tomu nedalo od začátku maximum a to nejde. S oslabeními a přesilovkami jsme naložili velice špatně, přestože jsme tam posílali zkušené hráče. Karviná nám ukázala, jak se to má hrát. Vyhrané buly, přihrávka, raz, dva, tři, střela na bránu a nevymýšlet nic složitého. Prostě Karviná zvládla lépe ty klíčové okamžiky, které rozhodují zápas.