Karvinský led nezdolán ani napotřetí

Tomáš Vlček, Jiří Dominec | 09.01.2013

Pátý vzájemný duel AZetu a Baníku v letošní sezoně přinesl opět kvalitní a vyrovnaný boj. Skóre otevřeli sice v 7. minutě domácí, ale Havířov stihl v té samé minutě díky Vítu Stránskému srovnat. Pak šla Karviná opět do vedení, a to ve druhé třetině ještě jednou navýšila, ale AZet srovnal slepenými brankami Sašy Hegegyho a Martina Kasperlíka. Rozhodnutí tak přinesla až 3. třetina. V ní AZet nevyužil tři přesilovky, zatímco karvinský Moravec strhl potřetí vedení na domácí stranu a při havířovské power-play je ještě pojistil. Dnešní porážka tak znamená nejen prodloužení série zápasů bez výhry, ale, díky výhře Přerova, také ztrátu prvního místa v tabulce. K dalšímu duelu nastoupí AZet v sobotu doma od 17:00 proti Opavě.

2. liga východ - 31.kolo st 9.1.18:00
HC Baník Karviná - AZ Havířov
5:3
(2:1, 1:2, 2:0)
Branky a nahrávky: 7. Luka (Moravec), 16. Samiec (Blatoň), 28. Ivan (Kowalczyk), 53. Moravec (Deutsch, Saliji), 60. Moravec (Javín, Luka) - 7. Stránský (Bursík, Kolařík), 33. Hegegy (Najdek, Kanko), 33. Kasperlík (Haas, Říčka). Rozhodčí: Škach - Smilek, Goňa. Vyloučení: 8:7, navíc Saliji (KAR) a Kanko (HAV) 10 min. OT. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 1.448. Střely na branku: . Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:3, 5:3.
HC Baník Karviná: Smolka - Javín, Deutsch, Kowalczyk, Zajac, Vnenk, Sznapka, Žvátora, Krause - Moravec, Luka, Holý, Ivan, Rosůlek, Mikšan, Samiec, Blatoň, Saliji, Nystedt, Badžo, Zuber
AZ Havířov: Daneček L. - Balčík, Vydra, Krisl, Hegegy, Zeintek M., Rimmel, Graca, Hartmann - Najdek, Bursík, Haas, Pechanec, Kanko Kolařík, Štefek, Stránský, Klimša, Daneček J., Kasperlík, Říčka
V úvodní fázi zápasu se rychleji do tempa dostali hosté a to zásluhou brzké přesilové hry, v níž Robert Najdek ze střední vzdálenosti nastřelil tyč. Domácí ovšem nechtěli zůstat pozadu, a jakmile se ocitli v plném počtu, rovněž zahrozili. David Moravec totiž našel před odkrytou brankou Luku, ale jelikož mu poslal přihrávku příliš na paty, jeho spoluhráč branku minul. V sedmé minutě si oba zmiňovaní zajímavou příležitost zopakovali a tentokrát dosáhli i gólového dovršení svého snažení. Vladimír Luka se dostal k opakované střele a to mu umožnilo propálit rozhozeného havířovského gólmana Lukáše Danečka. Ještě než si však přítomní fandové svěřenců Aleše Flašara začali vedení labužnicky vychutnávat, našel na něj rychlou odpověď Vít Stránský. Naznačením střely zmrazil bránícího Michala Žvátoru i domácího brankáře Lukáše Smolku, kterého po následném popotažení kotouče prostřelil mezi betony.

O několik okamžiků později mohl Jan Blatoň opětovně strhnout vedení karvinských na jejich stranu, ale puk do odkryté klece zasunout nedokázal. V následujících pasážích utkání začali mít navrch havířovští a to díky dvěma bezprostředně po sobě následujících vyloučeních domácích borců. Během nich ovšem nedokázali domácího gólmana závažně ohrozit a možná proto, úderem minuty šestnácté, podruhé inkasovali. Parádní hokejovou akci totiž předvedli Blatoň s Davidem Samiecem. Druhý jmenovaný obdržel, po nádherném prostrčení přes bránícího hráče, puk na svou hůl. Tím se ocitl zcela sám před Danečkem. Ten první střelu sice ještě kryl, ale proti dorážce už byl bezmocný. Přestože se poté Baníku nepodařilo využít hlavním arbitrem poskytnutou první přesilovou výhodu dnešního utkání, odcházeli jeho hráči do šaten s myšlenkami na to, jak ve druhé třetině vlastní náskok udržet nebo i navýšit.

Možnost k tomu měli i z toho důvodu, že tuto periodu zahájili s převahou jednoho muže na ledě. Během této herní situace dnes činorodý Luka pálil od modré avšak dorážka Marka Badža následně minula odkrytou klec hostí. K zajímavé situaci došlo v minutě čtyřiadvacáté, když Daneček při jednom ze zákroků zlomil vlastní hůl a pumelici Marka Ivana musel zlikvidovat jen za použití vyrážečky. Vědomi si gólové ztráty snažili se členové družiny Tomáše Potěšila přitlačit soupeře do jeho obranného pásma. Možnost srovnat skóre se jim naskytla v minutě osmadvacáté poté, co na trestné lavici zpytoval svědomí vyloučený David Mikšan. Realitou se ale stal pravý opak, karvinští se totiž dokázali gólově prosadit i ve vlastním oslabení. Pavel Kowalczyk vyhodil puk z obranného svého pásma přímo na brankáře v barvách AZetu. Ten jeho prudké nahození vyrazil pouze před sebe, kde na něj již mazácky čekal pohotově dojíždějící Marek Ivan, který následně nekompromisně zasunul černou pryž mezi jeho betony.

Hosté však nepropadli panice ani nesložili hokejové zbraně a po chvilkové rozhozenosti dokázali, ve třiatřicáté minutě, zasadit Baníku dva gólové políčky. Nejprve využili chyby Michala Žvátory na obranné modré čáře a ocitli se v protiútoku tři na jednoho. Během něj přišla série přihrávek, na jejímž konci stál „domácí“ Alexandr Hegegy a ten se před prázdnou brankou nemýlil. Za devatenáct vteřin poté bylo srovnáno. Po další hrubé chybě domácích následoval opětovný gól do prázdné klece. Jeho autorem byl Martin Kasperlík a nutno poznamenat, že si svůj „čistící manévr“ úklidu puku do odkryté Smolkovy svatyně vyloženě užil. Po několika minutách mohl tento hráč dokonce vsítit vedoucí branku hostů. Byl totiž sám před karvinským brankářem, ale nakonec se nabízené šance zřekl přihrávkou směřující za svá záda. Ta sice nepostrádala potřebnou přesnost, ale ke smůle havířovských skončila na holi domácího kapitána Miroslava Javína. Takřka vzápětí pokračoval festival šancí v dnešním mači výborně sehraného páru Moravec – Luka. Střela prvního se odrazila před prázdnou branku k druhému, ale karvinskému ostrostřelci se puk postavil na hranu, z čehož rezultovala rána mířící vysoko nad Danečkovu branku. Tím byl příděl zajímavých šancí ve druhé periodě vyčerpán.

K další došlo těsně po úvodním buly oznamujícím poslední dvacetiminutovku běžné hrací doby. To Ivan v nadějné pozici posílal puk bekhendem mezi Danečkovy betony, ale ve své snaze „zahrát mu na housličky“ neuspěl. Stejný hráč se ve vynikající šanci objevil i po Mišanově proháčkování před hostující klec a následném vylepšení akce přihrávkou právě na Ivana. Ten ovšem odkrytou bránu minul. Minuta sedmačtyřicátá sice přinesla v přesilové hře vstřelenou branku havířovským Najdekem, ale i když se jmenovaný po skórování radoval, už předem musel vědět, že nebude platit. Ještě před jejím dosažením totiž zazněl hvizd rozhodčího pro postavení jednoho z útočících hráčů v brankovišti. I přes toto varování se Baník nechal opětovně vyloučit do čtyř a málem na tuto nedisciplinovanost doplatil. Petr Kanko periferně napříč pásmem nejen viděl, ale i našel, Michala Sztefka. Smolka se však stihl proti nejproduktivnějšímu hráči loňského play-off přesunout a jeho šanci ukončit.

Když následně hosté nedokázali využít ani svou další, v pořadí již třetí početní výhodu poslední třetiny, přišel trest. Po dlouhé době v oslabení bylo domácím umožněno vyzkoušet si i útok v plné síle a jejich snaha jim vyšla na jedničku. Zdeněk Deutsch vypálil od modré, k následné dorážce se prodral David Moravec a touš poslal pod padajícím Danečkem nejen za jeho záda, ale též brankovou čáru. Následující minuty začaly havířovským utíkat velice rychle a vyústily v neúspěšnou power play. V šedesáté minutě se do prázdné branky trefil opět David Moravec a gólově tak ukončil dnešní, velmi povedené, hokejové představení na fryštátském zimním stadionu. Nic na tom nezměnil ani nájezd Antonína Pechance s Janem Kolaříkem na jediného domácího beka, který přerušil Smolka perfektním přesunutím. Havířov tak v Karviné prohrál i ve třetím letošním utkání.

Aleš Flašar, trenér Karviné: My jsme v prvé řadě chtěli poslat omluvenku divákům, protože do Poruby přijel opravdu plný kotel, což jsme nečekali. Snažili jsme se od samého začátku a snad to bylo vidět, protože si myslím, že jsme měli většinu času více ze hry. Možná jsme měli krátký výpade, kdy jsme dostali dva rychlé góly během pár vteřin, ale kluky to vůbec nepoložilo. Dnes podali výborný výkon a jsem rád, že se nám to podařilo. Samozřejmě, soupeř dělá hráče a kvalitní tým jako Havířov nás nahecoval k tomu dobrému výkonu a jsem rád, že nám to vyšlo.

Tomáš Potěšil, trenér Havířova: Klíčové byly naše tři přesilové hry ve třetí třetině za stavu 3:3, které šly hned po sobě a nic jsme v nich nevytvořili. Soupeř následně z prvního tlaku před naší brankou skóroval, což rozhodlo.