Ve středu se AZet opět představí na ledě Karviné

08.01.2013 | Tomáš Vlček

Jen pár dní uběhlo od vloženého vánočního dvojkola, které spolu dvakrát svedlo HC AZ Havířov a HC Baník Karviná a už se opět tito soupeři střetávají. Tentokrát v zápase 31. kola východní skupiny 2. hokejové ligy. Zápas začíná v tradičních 18:00.

Celkově už pátý vzájemný duel Havířova a Karviné v této sezoně klade před fanoušky AZetu hned několik otázek. Předvede tým lepší výkon, než v sobotu proti Frýdku-Místku? Podaří se havířovským ukončit čtyřzápasová série bez výhry za tři body? Jak se bude dařit na ledě hráčům vracejícím se do sestavy po zranění? Odpovědi v tuto chvíli samozřejmě nemožné znát, ukáže to až samotný zápas. Pojďme si alespoň připomenout, jak na tom oba týmy jsou a jak dopadly duely předchozí.

Stručně řečeno, z pohledu AZetu to letos vypadá, že karvinští i po velkých změnách v svém kádru, budou soupeřem z nejnepříjemnějších. Jako jediní z celé devítky rivalů mají s Havířovem vyrovnanou bodovou bilanci. Nejprve v 7. kole doma vyhráli 3:2p, pak se v 18. doma radoval AZ 6:3. Nepříjemný kousek předvedli opět na karvinském ledě v kole 28., když zcela otočili z 0:3 na konečných 4:3. No a krásný zápas, hraný o dva dny později v parádně zaplněné K&K Pneu aréně, mají jistě mnozí ještě v paměti. Azet tehdy dokázal smazat dvoubrankové manko, a jít do vedení, ale Baník celkem třikrát skóre srovnal a rozhodovaly až nájezdy. V nich už byli naši hráči šikovnější a tak zůstaly doma alespoň dva body. Celkově tedy získaly zatím oba týmy po šesti bodech, skóre je 17:15 pro Havířov.

Jinak ale Karvinští v posledních duelech střídají prohry s výhrami. Kromě zápasů s AZetem, vyhráli před Vánocemi po prodloužení ve Valašském Meziříčí, prohráli ve stejné situaci doma s Přerovem a v prvním zápase letošního roku nestali v Porubě na místní HC RT TORAX 1:4. Celkově jim po 30 odehraných kolech patří se 41 body v tabulce sice až 8. příčka, ale na 4. Porubu ztrácí jen 4 body.

Jak už bylo napsáno, kádr Baníku prošel, a dá se říct, že stále ještě prochází, velkou obměnou. Nicméně kvalitu rozhodně nepostrádá. Vedle zkušených matadorů se prohání řada mladíků juniorského věku. V útoku se po odchodu Libora Pavliše prosazuje nejvíce David Mikšan (13+14). S odstupem za ním je Američan Brandon Contratto (7+12), který ale v poslední době moc příležitostí nedostává. Následuje navrátivší se Vladimír Luka (8+10) a šéf klubu David Moravec (5+11).

Obranné řady staví na zkušenosti kapitána Miroslava Javína (2+11), ale především Pavla Kowalczyka (4+18). Do branky staví trenér Aleš Flašar střídavě oba gólmany. Lepší statistiky má David Iláš (3,49 br./zápas, 90,78% úspěšnost zákroků) než Lukáš Smolka (3,53 br./zápas, 86,75% úspěšnost zákroků).

Pozice AZetu na čele tabulky je po sobotní porážce s Frýdkem- Místkem 2:3 v prodloužení už jen velmi těsná. Náskok na druhý Přerov se ztenčil na 1 bod a vhledem k tomu, že Zubři zajíždějí na led posledního Valmezu, je jejich další bodový přísun velmi pravděpodobný. Pokud si tedy Havířov bude chtít své vedení udržet, musí bodovat také. Reálné to určitě je, ale jak řekl po sobotním zápase trenér Tomáš Potěšil „musí hráči odvést poctivý výkon dopředu, ale především dozadu“ . Jak už bylo řečeno mnohokrát, žádný soupeř se neporazí sám a obzvlášť proti prvnímu se chtějí všichni vytáhnout.

Věřme tedy, že se prosadí buď letošní hlavní útočná esa Jan Kolařík (23+16) či Antonín Pechanec (11+22), nebo některý z dalších útočníků, kteří jsou jim ve statistikách v patách – Robert Najdek (15+12), Michal Sztefek (8+16) nebo Jan Daneček (10+12) . Z obrany jim jistě podporu poskytnou Petr Prokop (6+14), Patrik Rimmel (6+9) či Jiří Krisl (5+10). Na koho z dvojice brankářů Lukáš Daneček – Petr Matoušek vsadí trenér Potěšil, teprve uvidíme.

Sestavy týmů v posledním zápase:

HC Baník Karviná: Iláš – Zajac, Krause, Kowalczyk, Javín, Vnenk, Sznapka - Nystedt, Badžo, Samiec, Blatoň, Zuber, Moravec, Mikšan, Rosůlek, Luka, Ivan, Saliji, Miczek.

HC AZ Havířov: Matoušek - Prokop, Vydra, Krisl "C", Hegegy, Rimmel, Zientek, Balčík, Hartmann - Najdek "A", Sztefek, Daneček J. - Pechanec, Kolařík, Kanko - Bursík, Stránský, Pavlas - Říčka, Haas, Klimša

Další zápasy 31. kola:

Prostějov – Vsetín, Frýdek-Místek – Nový Jičín, Opava – Poruba, Valašské Meziříčí – Přerov (vše 18:00).

Pro ty fanoušky, kteří nemohou sledovat zápas přímo na karvinském ZS, je připraven tradiční on-line přenos.