FINÁLE PLAY-OFF 2024, AZ HAVÍŘOV - CHOMUTOV. Sedmé utkání FINÁLE v pondělí 29.4. od 17:30!

AZ zcela ovládl derby a porazil rivala z Karviné!

Josef Nudera | 21.11.2012

H A V Í Ř O V - Je to tady, Havířov vyhrál velké hornické derby ve velkém stylu! Utkání začalo opatrnou hrou a to pravé derby se rozjelo až po přestávce. V první třetině dokázala Karviná získat vedení zásluhou Nystedta, ale druhá třetina patřila jasně AZetu. Rychlým nástupem do třetiny srovnali domácí stav a pak pokračovala jízda v podání branskostroje s AZ na hrudi. Ve třetí třetině Karviná alespoň zkorigovala stav, ale nic víc než konečných 6:3 pro AZ z toho nebylo.

2. liga východ - 18.kolo st 21.11.18:00
AZ Havířov - HC Baník Karviná
6:3
(0:1, 5:0, 1:2)
Branky a nahrávky: 21. Najdek (Sztefek), 25. Hegegy (Kolařík, Pechanec), 29. Potočný (Stránský, Rimmel), 29. Vydra (Prokop, Sztefek), 37. Pavlas (Potočný, Stránský), 54. Kolařík (Pechanec, Rimmel) - 19. Nystedt (Contratto, Blatoň), 44. Kotásek (Blatoň, Rosůlek), 57. Luka. Rozhodčí: Obadal - Hanzlík, Štěpán. Vyloučení: 5:7 navíc Prokop (HAV) 10 min. OT za nesportovní chování. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 2 207. Průběh utkání: 0:1, 5:1, 5:2, 6:2, 6:3.
AZ Havířov: Daneček (Matoušek) - Prokop, Vydra, Krisl "C", Hegegy, Rimmel, Hartmann, Zientek, Jonáš - Sztefek, Najdek "A", Daneček J., Bursík, Kolařík, Pechanec, Potočný "A", Pavlas, Stránský, Mráz, Matějek, Graca
HC Baník Karviná: Smolka (od 29. Iláš) - Nystedt, Luka, Krajíček, Badžo, Samiec, Blatoň, Krause, Zuber, Holý, Kowalczyk, Mikšan "A", Rosůlek, Javíc "C", Vnenk, Mareček, Kotásek, Sznapka, Contratto, Miczek, Deutsch
Dnešní derby začalo slavnostní chvílí, kdy se uváděly nové osobnosti havířovského hokeje do síně slávy. Do síně slávy přibyli ke stávajícím členům František Procházka, František Slezák a Miroslav Kusý, který je jedinou legendou, které visí pod stropem haly dres se svým číslem. Celý slavnostní ceremoniál probíhal za potemnělé haly a na obrazovce se objevovaly fotografie nových členů. Dresy se jmény předal, jak primátor města Havířova Zdeněk Osmanczyk, tak ale i prezident klubu Jaroslav Mrowiec.

Začátek zápasu odpovídal důležitosti utkání a začal pozvolna. Havířov se musel na úvod bránit v oslabení, ale nevýhoda se málem stala výhodou. Ve vlastním oslabení ujel Michal Sztefek, ale v koncovce si s jeho nájezdem Smolka poradil. V 7. minutě poprvé zahrozila Karviná ve velké šanci. Zdeněk Deutsch vystřelil od modré čáry tvrdou ránu, kterou Daneček chytil do své lapačky, která se vymrštila rychlostí blesku.

V 9. minutě stál Robin Pavlas sám u pravé tyčky Smolkovy branky, ale i z této pozice se minul. Karviná si dokázala připsat stejně jako Havířov únik ve vlastním oslabení, chybu na modré čáře využil Samiec, který ujížděl na Danečka, který jej nakonec vychytal i s pomocí vracejícího se Prokopa. V 17. minutě ukázal svůj velký přehled Robert Najdek, který našel mezi kruhy volného Karla Vydru, jenže havířovský hráč přestřelil branku.

V závěru třetiny udeřila pro někoho možná překvapivě Karviná. Zámořská dvojice ukázala cit pro hru, Brandon Contratto našel před brankou volného Garretta Nystedta, který si střelou k tyčce připsal premiérovou branku v české soutěži – 0:1.

Do druhé třetiny vstoupil AZ skvostně. Už po 10 vteřinách hry našel Michal Sztefek volného Roberta Najdka, který se trefil do naprosto stejného místa jako útočník Karviné na konci periody – 1:1. Havířov zařadil na vyšší obrátky a hrálo se téměř pořád u branky Karviné. V úniku 2 na 1 trefil Rimmel boční síťku Smolkovy brány. Ve 25. minutě přišla chvíle pro Alexandra Hegegyho, který se trefil přesně do volného místa, které mu Smolka nabídnul – 2:1.

Ve 28. minutě se i navzdory tlaku AZ musel Daneček předvést. Daneček dokázal pokrýt svými betony dvě nebezpečné střely Holého. Ve 29. minutě už ale hala opět potemněla, jelikož se po přihrávce Víta Stránského dostal k puku Martin Potočný, který se z mezikruží trefil k pravé tyčce – 3:1.

V téže minutě se dostal Havířov k přesilové hře, kterou bleskurychle využil. Od modré čáry vystřelil Petr Prokop a Karel Vydra dokázal puk tečovat za záda bezmocného Smolky – 4:1. To už Karviná musela na vývoj hry zareagovat a po oddechovém času se do branky postavil David Iláš. Ani ten to, ale neměl lehké. Musel pokrýt ránu Rimmela i Krisla. Ve 34. minutě dokázal velmi chytře najít Prokop Najdeka, který projel mezi obránci, poslal mu kotouč a Najdek si dokázal položit brankáře Iláše, ale beton se mu už přehodit nepodařilo.

Ve 37. minutě přišla pro Baník další rána. Z téměř nečekatelné pozice a situace se vytočil Robin Pavlas a rychlou střelou z kruhu překvapil milimetrově přesnou střelou Iláše – 5:1. Třetí třetina začala také svižně. Tomáš Bursík rozezvonil spojnici Ilášovy branky. Karviná si v přesilové hře dokázala vypracovat několik nebezpečných střel, které Daneček pokryl. Karviná i tak tuto početní výhodu dokázala využít. Ve 44. minutě dokázal Martin Kotásek vyjet z rohu a trefit se přesně nad Danečkovy ramena – 5:2.

Vývoj hry se ale nezměnil a AZ měl k dispozici další velké šance. Jiří Krisl trefil horní tyčku a Petr Prokop z blízka trefil pouze Iláše. V 54. minutě se po několika odrazech dostal Havířov do útočného pásma, kde si velezkušeně počínal Jan Kolařík, který projel před Iláše a blafákem zakončil – 6:2.

Poslední tečku za tímto zápasem udělala Karviná. V 57. minutě si svou nešťastnou chvilku vybral havířovský brankář. Lukáš Daneček chtěl puk přikrýt, ale v poslední chvíli si to rozmyslel a puk posunul k Vladimíru Lukovi, pro kterého nebyl problém gólově zakončit – 6:3. Jelikož se jednalo pouze o kosmetickou úpravu stavu, vyhrál Havířov 6:3 a do tabulky si připsal 3 body. Karviná bude muset na výhru ještě čekat. Pozápasové rozhovory s asistenty trenérů, útočníkem Karviné Vladimírem Lukou a obráncem AZetu Sašou Hegegym můžete shlédnout na TV.Onlajny nebo přímo zde.