Ve středu AZ vyzve Kališníky

03.01.2022 | Vít Káňa

H A V Í Ř O V - Ve středu 5. ledna vyrazí AZ do města na soutoku Labe a Ohře, kde vyzve tým HC STADION Litoměřice. Kališníci naposledy v derby přehráli venku ústecký Slovan vysoko 7:2 a v tabulce jsou první. To havířovští hráči doma podlehli, po samostatných nájezdech, Vrchlabí 1:2 a stále okupují 16. pozici. Překvapí havířovští hráči lídra soutěže? Utkání začíná v KALICH Aréně v 17:30.

HC STADION Litoměřice, 1. místo, 32z. (23 – 3 – 1 – 5), skóre 127:79, 76 bodů.

Litoměřice od 17. listopadu, ve 12 zápasech, neodešly z ledu poraženy. Tato série jim přinesla první místo v tabulce, na kterém Stadion 7. prosince vystřídal Třebíč. Dva body Kališníci ztratili jenom se Vsetínem a Porubou. Svěřenci trenérského dua David Bruk a Daniel Tvrzník hrají opravdu skvěle a patří jim čelní příčky individuálních statistik.

Osobnosti týmu

AZ bude v Litoměřicích čelit tomu nejlepšímu v soutěži. Finský útočník Riku Sihvonen vede chanceligové střelce, v 28 zápasech už vstřelil 21 gólů. Útočník Roman Přikryl je pro změnu nejlepším nahrávačem, nasbíral už 26 asistencí. Přikryl je i šestým nejlepším sběračem kanadských bodů, má jich už na svém kontě 32. Obránce Jan Holý vytvořil spoluhráčům už 16 asistencí na gól (4. nejvyšší číslo v soutěži). Jeho kolega bek a jmenovec Jan Výtisk má na svém kontě 17 plusových bodů (3 nejvyšší číslo v soutěži). Útočník Josef Jícha získal 20 plusových bodů a je pátý v této disciplíně. Gólman Tomáš Král úspěšnost zásahů 91.91 a průměr 2.52 (V lize je druhý za vsetínským Jakubem Málkem).

Statistická NEJ

Přesilovka Kališníků je pátá nejproduktivnější v soutěži, téměř každá čtvrtá skončí gólem (23.48). Litoměřice ale v početní výhodě v průměru pobudou jen 6 minut (2. nejnižší čas v soutěži). Stadion se brání v průměru 7 minut a 13 vteřin, jen Slavia Vrchlabí mají vyšší čísla. 127 vstřelených gólů je nejvyšším číslem v soutěži a 79 inkasovaných zase čtvrtým nejnižším. Stadion v průměru vystřelí na branku soupeře 31.88 střely za zápas. No a procentuální úspěšnost týmových střel má, se Šumperkem, nejvyšší 12.50.

Kališníci, v posledních pěti mačích, brali patnáct bodů, Vrchlabí venku zdolali 3:1, doma, v souboji nejlepších, přetlačili Třebíč 2:1, v Sokolově zvítězili nad Baníkem 4:2 a doma přehráli venku silný Prostějov poměrem 5:3. Naposledy se STADION vydal po Labi na led ústeckého Slovanu.

Po prvním dějství byl stav 2:2, za domácí se trefili Milfait s Urbanem a za Kališníky Marcel a Kadlec. Hostům dál náskok, ve 39. minutě, Fin Sihvonen a domácím totálně zvlhl střelecký prach. Ve třetí periodě se prosadily totiž už jenom Litoměřice, které díky čtyřem gólům, trefili se O. Procházka (dvakrát), Válek a Přikryl, jasně přehráli domácí mužstvo. Slovan sice měl 31 střel, ale vstřelil pouhé dva góly. Ústí nad Labem doma prohrálo s Litoměřicemi 2:7.

Trenér Daniel Tvrzník se po zápase vyjádřil takto: Z naší strany to byl první půlku zápasu strašný výkon. Nevyhráli jsme tam jediný osobní souboj, těžko jsme se dostávali do šancí. Vůbec nám nepomohl poměr vyloučení 1:7 před třetí třetinou, s tím jsme se do zápasu nemohli dostat. Od té poloviny se ten výkon ale začal zvedat, byli jsme hodně produktivní. Zdálo se nám, že domácím třetí třetinu již došla šťáva, zdálo se, že jsme na tom byli fyzicky líp, proto ten výsledek vypadá tak, jak vypadá. Série našich výher je dlouhá, ty výkony už ale potřebujeme zlepšit, poslední tři zápasy se nám sice výsledkově podařily, herně jsme je ale nezvládli."

Sestava Stadionu proti Slovanu:

Král – Marcel, Kremláček, Výtisk, Holý, Jebavý, Klikorka, Kuboš – Válek, R. Přikryl, Kadlec – O. Procházka, Kracík, M. Procházka – Jícha, Sihvonen, Smola – Berka, Hauser, F. Přikryl.

AZ HEIMSTADEN Havířov, 16. místo, 32z (6 – 3 – 4 – 19), skóre 72:102, 28 bodů.

AZ na 14 příčku, která zaručuje alespoň baráž, v tuto chvíli ztrácí 17 bodů. V základní části zbývá odehrát havířovským hráčům 16 zápasů, ve hře je tedy 48 bodů, ale s udržením chanceligové příslušnosti to budou mít velice těžké. Po Kališnících je totiž čekají Bílé hvězdy z Třebíče, Baník Sokolov, pražská Slavia a Prostějov.

Pět posledních zápasů přineslo AZetu do tabulky 4 body. Po venkovní výhře nad Zubrem 0:2, přišla smolná domácí prohra s Jihlavou (5:6). Pak na Lapači AZeťáci padli s Valachy 1:4 a doma, v utkání o šest bodů, prohráli vysoko s Porubou 0:7.

Naposledy Havířov doma přivítal Vrchlabí, to se prosadilo hned z první příležitosti v 5. minutě Pochobradským. AZ, i přes mírnou převahu, branku v prvním dějství nevstřelil. Ve druhé periodě nebylo v GASCONTROL Aréně k vidění příliš mnoho šancí. Zápas poznamenal až ostrý zákrok hostujícího Heřmana, po kterém vytěžili AZeťáci, zásluhou Vlastimila Dostálka ve 40. minutě, vyrovnávací gól. Třetí třetina byla od obou týmů opatrná, nikdo nechtěl zbytečně inkasovat. Zápas dospěl do prodloužení, ve kterém měl AZ dvouminutovou přesilovku, jenže tu nevyužil a šlo se do nájezdů. V nich zajistil Vrchlabí vítězství Ondřej Matýs. AZ doma podlehl Vrchlabí 1:2sn, na střely to bylo 34:25 pro Havířov.

Tomáš Potěšil (AZ HEIMSTADEN Havířov): Do utkání jsme vstoupili se sestavou, kterou jsme tvořili úplně na poslední chvíli, vypadlo nám totiž hned několik hráčů. Takže jsme byli vůbec rádi, že jsme vytvořili tři formace, zapojili jsme i několik juniorů. Z tohoto pohledu nešlo, z naší strany, o špatné utkání. Dostali jsme brzy laciný gól, pak jsme hráli několik přesilovek, což je pro nás celou sezónu velký problém. Myslím si, že to, že jsme jich neproměnili více, dnes rozhodlo zápas. Měli jsme více času dát více gólů, ale přesilovky nám nešly. Myslím si, že jsme byli lehce lepší manšaft, ale jak už jsem řekl přesilovky dnes rozhodly."

Sestava AZetu v posledním zápase:

Dolejš – F. Kočí, Kadeřávek, Šindelář, M. Hlaváč, Lytvynov, Korím – Dostálek, Hudeček, J. Doktor – L. Bednář, Becher, J. Žolobov – Maruna, Handl, Křemen – D. Pastor, Damašek, M. Hrubec

Marodka

Do utkání v Litoměřicích nenastoupí šestice hráčů AZetu. Ke zraněným Davidu Chrobočkovi, Marcelu Kuncovi a Jakubu Mrvovi, přibyli Antonín Pechanec, Tomáš Pastor a Šimon Kratochvíl.

Utkání začíná v KALICH Aréně v 17:30 a vy jej můžete sledovat prostřednictvím HOKEJKA TV.