AZ polské Jastrzebie porazil 5:2 a končí na turnaji třetí

David Motloch | 09.08.2015

H A V Í Ř O V - V posledním hracím dni turnaje O Pohár HM Globus se Havířov střetl s celkem JKH GKS Jastrzebie. Přestože hrál s enormní absencí hráčů své základní sestavy, dokázal svého polského soka zdolat výsledkem 5:2. Domácí si vypracovali nadějné vedení 3:0, ale o výsledek se museli ještě strachovat po dvou inkasovaných brankách. Dvěma góly v závěru utkání však přeci jen získali svou první výhru v přípravě. Díky tomuto výsledku se posunuli v tabulce turnaje na konečné třetí místo. Další utkání sehraje družina trenéra Mikeše ve čtvrtek 13.8. doma se Šumperkem.

příprava muži - 0.kolo ne 9.8.14:30
AZ Havířov - JKH Jastrzebie
5:2
(0:0, 2:0, 3:2)

Branky a nahrávky: 22. Bárta (Rimmel), 39. Krisl (Lenďák), 44. Lenďák (Kanko), 57. Rimmel (Krisl), 58. Slováček – 45. Danieluk (Nalewajka, Plichta), 51. Danieluk (Plichta, Janáček). Rozhodčí: Fiala – Moravec, Kuchař. Vyloučení: 3:6 - navíc Vojtěch Tomi 10 min. za protesty. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Průběh utkání: 3:0, 3:2, 5:2.

AZ Havířov: Svoboda – Ostrčil, Lenďák, Krisl, Bail, Kečkeš, Jonáš, Graca, Chroboček – Staněk, Bednář, Rimmel, Matějek, Tomi, Slováček, Vyčesaný, Křibík, Bárta, Kanko
JKH Jastrzebie: Tomljenovic – Górny, Semrád, Janáček, Peslar, Seliga, Pavesic, Bigos, Giminski, Kulas, Petro, Lehečka, Danieluk, Nalewajka L., Plichta, Zorvan, Pastryk, Nalewajka R., Szczurek, Rostkowski, Swierski

Přestože měli před tímto zápasem daleko větší motivaci vyhrát polští hráči, byl do domácí AZ, který už od úvodního buly předváděl jednoznačně aktivnější hru. A na počet šancí, na ten by nestačily ani prsty na obou rukách. V 6. minutě zahrozil Rimmel, jehož střela nad beton sice překonala brankáře, ale netrefila branku.

O pár minut později zahrozil Bednář nebo střílející Staněk, oba dva však ztroskotali na vystrčeném betonu brankáře Tomljenovice. Následující dvě šance si vypracoval velice aktivní Tomáš Matějek, který snad ze všech hráčů byl vůbec nejblíže vsítění branky. Ani on se však nedočkal. Výčet šancí se tímto v první třetině uzavřel.

Střeleckou nemohoucnost domácí zlomili v úvodu druhé části, když nerozhodný stav lámal ve 22. minutě Jiří Bárta využívající přesilovou hru. Jiskřilo to i při přesilovce Jastrzebie, velký tlak však polský nedokázal přetavit v branku. Nepomohly ani povedené střely Lehečky a Plichty.

Ve 37. minutě měl na holi branku kapitán Jastrzebie Danieluk, ale jeho rána letěla pouze do plexiskla za brankou. Ještě v tentýž minutě zaúřadoval opět Tomáš Matějek, jenž však po přihrávce zpoza branky orazítkoval brankovou konstrukci. Závěr druhé třetiny patřil protiútoků. Jeden z mnoha patřil polskému útočníkovi Semrádovi, jehož teč před brankou však mířila mimo branku. Za to Jiří Krisl se ve 39. minutě se svou střelou mezi betony již nemýlil.

Také start do třetí části patřil domácím. Ti se už ve 44. minutě dostali do tříbrankového vedení díky druhé využité přesilovce z hole Martina Lenďáka. Jastrzebie ale zbraně nesložilo. Už za minutu korigoval stav Mateusz Danieluk, využívající zmatků před brankou AZetu.

V 51. minutě to byl rozdíl už pouze o gól, protože tentýž hráč, tedy Mateusz Danieluk, zužitkoval nádherný pas před brankou střelou do horní poloviny branky Havířova. Domácí ale otočení stavu nepřipustili. Klid na hokejky Havířova dodal v 57. minutě Mikuláš Rimmel, který si připsal krásnou individuální akci a střelu do horního růžku branky Jastrzebie. V 58. minutě byl navíc faulován Ondřej Slováček který se při nařízeném trestném střílení nemýlil.

Konečný stav utkání tedy zní - 5:2 pro Havířov. Domácí AZ skončil na turnaji třetí, prvenství získali hráči Přerova, druhé místo obsadila reprezentace Francie a na poslední čtvrté příčce skončilo JKH GKS Jastrzebie.

Partnerem turnaje je Moravskoslezský kraj

Štefan Mikeš (AZ Havířov): Do zápasu jsme vstoupili dobře, ujali se vedení a postupně jsme svůj náskok navyšovali. V šatně jsme si řekli, že nepodlehneme panice a neztratíme své vedení tak, jako v prvním zápase s Přerovem. To se podařilo a naše organizace hry měla hlavu i patu. Jsem svým způsobem rád, že jsme dostali dvě kontaktní branky, protože nás to dostalo zpět na tu hranu a dokázali jsme se z ní sami dostat. Byla to tak pro hráče i dobrá zkouška odolnosti. Vzhledem k tomu, že nám k už tak početnému zástupu ještě během zápasu odešli další tři hráči, jsem s předvedenou hrou spokojený.