AZ veze ze Šumperka opět dva body

Tomáš Vlček | 10.01.2015

42. kolo první hokejové ligy zavedlo havířovské hokejisty do Šumperka. Oproti jiným vzájemným duelům těchto týmů, byl ten dnešní chudý na branky. Za 65 minut padla jen jedna na každé straně. Nicméně jako už celkem tradičně neodjíždí AZ z podhůří Jeseníků s prázdnou. Draci sice už po pěti minutách vedli, ale ještě v první třetině vyrovnal Dan Graca a druhý bod pro Havířov zajistil v nájezdech Jakub Šlahař (na snímku). Další utkání sehraje AZ v úterý na Kladně.

1.liga - 42.kolo so 10.1.17:00
Draci Šumperk - AZ Havířov
1:2sn
(1:1, 0:0, 0:0-0:0)
Branky a nahrávky: 5. Staněk (Žálčík, Moskal) – 14. Graca (Pechanec, Klimša), rozh. náj. Šlahař. Rozhodčí: Kubičík – Adamec, Poruba. Vyloučení: 6:5, navíc Sedlák (SUM) 10 min. OT. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1.372. Střely na branku: 32:37. Průběh utkání: 1:0, 1:2.
Draci Šumperk: Koutský – Holík, Slavík, Gewiese, Sedlák, Novotný, Drtil, Bail – Velecký, Plášek, Haas M. – Žálčík, Moskal, Staněk – Popelka, Berger, Brunec – Rimmel, Haas R., Vachutka
AZ Havířov: Daneček – Foltýn, Krisl, Bezuška, Ledňák, Ostrčil, Repe, Graca, Bahounek – Tomi, Šlahař, Jiránek – Klimša, Pechanec, Sztefek – Fořt, Maruna, Chmielewski – Loskot

Oba týmy šly do zápasu se snahou odčinit poslední neúspěchy. Šumperští vysokou porážku 3:8 v Ústí, Havířov nepřesvědčivé výkony posldních zápasů. AZ nastoupil sice se stejnými hráči jako ve středu, ale jinak trenéři útoky dost rozházeli. Ukázalo se to jako pozitivní impuls.

Hned úvodních dvacet minut nabídlo divákům na slušně zaplněných tribunách svižný hokej ve všech směrech, ani jeden z mančaftů neváhal poslat několik útočných pozdravů na každého z gólmanů. Prvotní nahození na klec bývalého šumperského strážce svatyně Lukáš Danečka sice nevyšla, avšak běžela na světelné tabuli teprve 5. minuta utkání, když kotouč propasíroval a většinu stojících na tribuně rozradostnil domácí forvard Aleš Staněk – 1:0. Jenže Havířov nechtěl čekat s odpovědí dlouho. To nejprve přineslo dost práce pro domácího gólmana Koutského a nakonec vyústilo ve vyrovnání. Ve 14. minutě dostal křížem přes útočné pásmo parádní příhru od Pechance Daniel Graca a po jeho rychlé a přesné střele to bylo 1:1. V důsledku toho točila šálami nad hlavou i skupinka fanoušků z východu České republiky – 1:1. Za stejného stavu první perioda končila.

Pokud snad někomu připadlo, že zahajovací třetina nabídla málo vstřelených branek, pak jeho oku zcela určitě nelichotilo ani prostřední dějství. Střely rozhodně nechyběly, naopak. Ale oba týmy jakoby zapomněly na um v přesilových hrách. Zejména Šumperk, který patří ve statistice početních výhod mezi nejlepší ligovou pětici. Když už konečně draci dostali kus černé gumy až před Danečka, vytáhl se muž v tmavě modrém trikotu některým ze svých hbitých zákroků. Poznal to v polovině základní hrací doby Holík, který si na něm vylámal zuby. Puky do žádné ze dvou sítí nepadaly ani ve chvíli, kdy byli v poli na každé straně jen čtyři hokejisté. Třeba jako v případě závěru druhého dějství, kdy obě strany především čekaly na chybu soupeře v rozehrávce. Prostřední díl zápasu ani jeden přesný zásah nepřivanul, mělo tak rozhodnout až třetí pokračování.

Do poslední třetiny tak týmy vstoupily za nerozhodného a zároveň podle výše skóre spíše fotbalového stavu. Když hned ve 45. minutě usedl na trestnou lavici za držení protihráče Tomáš Fořt, měli domácí příležitost konečně zužitkovat dvě minuty početní převahy k dobru. Ale místo toho dokonce hostující Sztefek ve vlastním oslabení prověřil pozornost a připravenost ochránce šumperského zařízení. Zhruba o pět minutek později sice zahrozil modrožlutý útočník Michal Velecký rychlým zakončením, ovšem muž v brance Havířova ukryl neposedný touš do své rukavice. Havířovský Jiránek zhruba minutu a půl před koncem základní hrací doby ohrozil Koutského brankoviště, ale i dračí brankářská síla předvedla, jak dobrou lapačku má. Utkání tak zamířilo do prodloužení.

Už v nastavených pěti minutách mohlo být po všem, halou se nesl obrovský hukot po příležitosti k ukončení mače. Velecký ale nepřekonal v tu chvíli vystrašeného Danečka. Došlo tak až na trestná střílení. V nich rozhodl jediným úspěšně provedeným samostatným nájezdem Jakub Šlahař a zajistil bod pro Havířovské navíc. AZ bere ze Šumperka podruhé v sezóně výhru v nájezdech, drakům musí stačit tentokráte jediný bodík.

Radek Kučera (Salith Šumperk): Jinak se hraje Havířovu, který má klidnou pozici na postup do play-off, jinak se hraje nám, když bojujeme o vyřazovací boje. Havířov nás v mnoha částech duelu přehrával, to nemůžeme popřít. Ale kdo ví, jak by vše skončilo, kdybychom využili i další možnosti v první a druhé třetině. Pak se nám vůbec nelepily kotouče na hokejku a závěr byl takový nemastný neslaný. Naopak i šance v prodloužení, ty si zasloužily proměnit. Při samostatných nájezdech nás srazila smůla. Dvě trefené tyčky to jen dokázaly, je škoda úplného závěru utkání.

Jan Daneček (AZ Havířov): Byl to hodně zajímavý zápas z obou stran, chyběly mu akorát branky, jinak snad vše obsahoval. My měli většinu zápasu takovou menší herní převahu, vzhledem k důraznému stylu hry určitě lze tvrdit, že jeden gól na každé straně v základní hrací době je málo. V prodloužení pak domácí Šumperk neproměnil šanci, nájezdy jsou hodně o štěstí, což každý ví. Draci si asi špatně navrtali branky před začátkem nájezdů, protože trefili dvě tyčky. Jinak šlo o moc dobré střely, které by jinak určitě skončily gólem. Štěstí se dnes přiklonilo k nám, už podruhé jsme tu vyhráli na nájezdy a proti drakům se nám letos opravdu dařilo.