V Benátkách AZ neskóroval a tak zůstaly body soupeři

Tomáš Vlček | 26.09.2015

Po parádním domácím duelu s Kladnem zavedlo 7. kolo WSM ligy AZ na led třetího týmu tabulky - HC Benátky nad Jizerou. Domácí mají za sebou skvělý vstup do sezony, což bohužel potvrdili i v dnešním utkání. Už ve vyrovnané první třetině se brankově jednou prosadili jen Středočeši. V té druhé přidali dvě branky v přesilovce a jednu po chybě havířovské obrany a bylo prakticky rozhodnuto. AZ se sice snažil skóre vylepšit, ale Lukáše v domácí bráně za celý zápas překonat nedokázal. Vylepšit svou nelichotivou pozici v tabulce může tým v dalším utkání, které sehraje už v pondělí doma od 18:00 s Prostějovem.

WSM liga - 7.kolo so 26.9.17:00
HC Benátky nad Jizerou - AZ Havířov
4:0
(1:0, 3:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 5. Volek (Jandejsek), 26. Víšek (Volf, Lakatoš), 32. Ordoš (Čakajík, Plodek), 36. Matějček (Čermák, Říha). Rozhodčí: Sýkora – Malý, M. Svoboda. Vyloučení: 7:7. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 260. Střely na branku: 32:35. Průběh utkání: 0:0, 4:0.
HC Benátky nad Jizerou: Lukáš – Říha, Čermák, Čakajík, Havlín, Pabiška, Kajínek, Jandejsek, Sobotka – Volf, Lakatoš, Víšek – Ordoš, Plodek, Miškovský – Volek, Havlas, Matějček – Paločko, Král, Huňa.
AZ Havířov: Svoboda (36. Matoušek) – Mazanec, Ostrčil, Krisl, Bahounek, Korím, Lenďák, Stuchlík – Kanko, Staněk, Maruna – Štumpf, Pechanec, Bárta – Kotala, Maliník, Tomi – Kalus, Rimmel, Matějek – Bednář.

Do zápasu hosté z Havířova vkročili velmi dobře, když hned v prvních minutách několikrát prověřili domácího gólmana Lukáše, avšak jejich snažení utnulo vyloučení Martina Lenďáka, který hákoval. Benátečtí svou výhodu nesehráli nejlépe, jelikož se stěží udrželi v útočném pásmu. Jenže necelou půlminutu po návratu havířovského hráče z trestné lavice se puku zhostil benátský Dominik Volek, jenž z pravého kruhu přesně trefil místo u levé tyče brankáře Svobody – 1:0. Domácí to patřičně nabudilo a začali více útočit. Ovšem poté se síly opět začaly vyrovnávat a oba maskovaní muži museli být pozorní. Z havířovských hokejistů zkoušeli své štěstí například Bárta, Krisl nebo Mazanec, ale ani jeden neuspěl.

Ve 14. minutě měla velikou šanci dvojice Benátčanů Volf-Lakatoš. Volf vybojoval puk a Lakatoš pak zkoušel zakončit tváří v tvář Svobodovi, jenže ten si tuto situaci pohlídal. Následovalo vyloučení Petra Kanka za držení, nicméně ani tentokrát přesilovku domácí neproměnili. Ke konci první třetiny se hra zase přelévala ze strany na stranu a nějaká větší příležitost již nepřišla, protože se hráči velmi prali s ledovou plochou, která už vyhlížela příjezd rolby.

Vstup do druhého dějství měli opět aktivnější hosté, když se ve 22. minutě Mazanec prosmýkl před Lukáše, ten však vše zachránil lapačkou. Když se benátský útočník Ordoš dral s pukem dopředu, přidržel ho David Bahounek, jenž si musel jít své provinění odpykat. Tentokrát již domácí početní výhodou nepohrdli. Po souhře prvního útoku Benátek (Volf-Lakatoš-Víšek) zůstal osamocený před brankou Svobody Jan Víšek, který stačil zcela osamocen přihrávku zpracovat a zakončil parádně pod horní tyč - 2:0. Přesto se Havířov nehodlal vzdát a ihned šel do útoku, z čehož vybojovali alespoň faul, když Kajínek hákoval. Tým ze Slezska nesehrál početní výhodu úplně špatně, avšak kýžený gól jim to nepřineslo. Po návratu Kajínka si šel ozkoušet trestnou lavici i další obránce od Jizery - Havlín dostal 2 minuty za faul loktem. Ale ani tentokrát hosté svou ztrátu neumazali, ba právě naopak, po skončení výhody Havířova, byl vyloučen Staněk za hákování, což mělo pro AZ již fatální následky. Miškovského střela sice neuspěla, ale následná souhra Plodka, Čakajíka a zakončujícího Jana Ordoše poslala domácí do vedení 3:0.

Zdálo se ale, že ani toto havířovské hráče nezlomilo. Tomi se dostal do samostatného úniku, kdy se pokoušel zakončit blafákem, ten mu ale nevyšel tak, jak by si představoval. Benátky ale pak již zasadily konečnou ránu, když zcela volný Martin Matějček se z modré čáry přemístil do levého kruhu a přesně zakončil. Skóre 4:0 znamenalo pro hostujícího gólmana Svobodu konec a vystřídal ho Matoušek. I přes vyloučení Čermáka a následně Mazance se druhé dějství dohrálo celkem poklidně.

Třetí třetinu začali lépe domácí, Havlín zkoušel prostřelit Matouška, od kterého se však pokus jen odrazil na hůl Miškovského, ten v souboji s havířovským brankářem prohrál. Přišel malý záblesk naděje pro hosty při vyloučení Říhy za podražení, jenže Benátky se Opět ubránily. Snad nejblíže ke vstřelení gólu v sobotním utkání byl Havířov ve 46. minutě. Veliký zmatek před Lukášem na poslední chvíli tam pomáhal hasit kdokoliv a jakkoliv, přesto se osamocený Tomi dostal ke střele. Jenže štěstí hostům opět branku nepřálo, jediné, co získali ve svůj prospěch, byla přesilová hra po krosčeku Pabišky.

Když se nedaří, tak se nedaří, a tudíž skóre zůstalo nadále 4:0. Následně pozornost padla na havířovský kotel, který si neodpustil ohnivou show. Ovzduší začal pomalu zaplňovat dým a nejen dle výsledku, tak ale i díky drobnému ohňostroji se skutečně nad havířovskými hráči začala stahovat mračna. Do konce zápasu stihl navštívit trestnou lavici ještě hostující Korím za hákování a domácí Volek za sekání, Ordoš měl dvě šance na navýšení skóre, ale nakonec výsledek zůstal nepozměněn od závěru druhého dějství.

Antonín Nečas (Benátky nad Jizerou): Navázali jsme na předchozí zápas v Jihlavě a dle mého názoru jsme zaslouženě zvítězili. Pochopitelně nějakou chybičku jsme udělali. Úspěch slavilo naše odhodlání a bojovnost.

Štefan Mikeš (Havířov): Spokojení samozřejmě nejsme, nezvládli jsme zejména druhou třetinu. Soupeř v ní byl podstatně důslednější ve využívání šancí a předbrankových situacích. Tam jsme naprosto zklamali. Utkání bylo opticky vyrovnané. Vytvořili jsme si dostatek příležitostí, které jsme ale neproměnili. Benátky nám daly lekci z efektivity.