S rivalem o přímý postup do play-off, aneb AZ proti Prostějovu

14.02.2016 | David Motloch

Nemusí to být nutně definitivní rozuzlení tajenky play-off, ale klidně se tak může stát. Řeč je o dohrávce 47. kola WSM ligy mezi dvěma velkými rivaly - Havířovem a Prostějovem. Pokud chtějí havířovští hokejisté živit naděje na přímý postup do play-off, musí svého soka v pondělí na jeho ledě porazit. Mikešův soubor má sice letos s Jestřáby pozitivní zápasovou bilanci, ale klub z Hané zdobí výborná forma, když vyhrál již ve čtyřech utkání po sobě. Kdo z tohoto pikantního souboje vyjde jako vítěz? Odpověď se dozvíme v pondělí 15.2. od 18 hodin!

Jestřábi měli skončit v předkole, místo toho jsou ve hře o páté místo v tabulce

Prostějovští letos konečně naplňují své předsezónní ambice. Šestá příčka pouhé dva zápasy před koncem je toho důkazem. Přitom měli Jestřábi podle předpokladů spadnout do předkola play-off. Pravděpodobně by se tak i stalo, jenže svěřenci trenéra Kamila Přecechtěla zvítězili v posledních čtyřech zápasech v řadě, což je vyšvihlo dokonce do souboje o páté místo s Přerovem.

Na metu 81 bodů v tabulce se klub z Hané dostal po posledních výhrách nad Litoměřicemi (5:2), Ústím nad Labem (5:4p.), Šumperkem (2:1p.) a naposledy Přerovem (3:2). Zápas s Prostějovem bude znamenat dohrávku 47. kola, jelikož soupeř požádal o přeložení zápasu vzhledem k rozsáhlé chřipkové epidemii a Havířov s přeložením souhlasil. Za jistých okolností tak karty do play-off mohly už být rozdány, nakonec však tento zápas dostává zcela nový náboj, jelikož oba tabulkoví sousedi budou bojovat o zisk šesté příčky a tedy i přímý postup do play-off.

Zápasová bilance s Prostějovem lépe vyznívá pro naše hokejisty

Oba celky se proti sobě letos utkaly již třikrát a čeká je tedy poslední čtvrté vzájemné měření sil v základní části. Ve dvou případech se z vítězství radovala družina trenéra Mikeše, která nejprve v 8. kole na domácím ledě porazila Jestřáby 3:1, aby pak toto vítězství potvrdila i na ledě soupeře ve 21. kole (4:1). Naopak poslední duel mezi oběma celky vyzněl lépe pro soubor trenéra Přecechtěla, když havířovští hokejisté za 60 minut hry nenašli na soupeře střelecký recept a podlehli doma výsledkem 0:2.

Útok Jestřábů vede Michal Dragoun s Matoušem Venkrbcem, kteří shodně nasbírali nejvyšší počet bodů v týmu - 33. Za nejlepšího střelce platí právě druhý jmenovaný (16 branek), nejvíce nahrávek naopak posbíral Patrik Moskal (24). V brance Prostějova se s největší pravděpodobností představí brankář Luboš Horčička, který letos odchytal všech 50 zápasů svého klubu! S úspěšností zákroků 92,26% se navíc nemá rozhodně co stydět.

V kádru havířovského soupeře působí exhavířovský Jakub Šlahař, který doposud posbíral ve 47 odehraných zápasech 23 bodů. Jeden zápas za Prostějovské letos odehrál také Tomáš Gřeš, který ale momentálně působí v barvách havířovského AZ.  Tím největším příběhem je ale rozhodně jméno Václava Meidla, které letos již několikrát pendlovalo mezi oběma kluby. Nakonec má vyřízené hostování v Havířově do konce sezóny a příchuť soubojů těchto dvou rivalů si letos vyzkouší již poněkolikáté.

AZ v Mostě svého soupeře přestřílel a je třetím nejlepším týmem na venkovních kluzištích.

Havířov si v sobotu proti nevyzpytatelnému Mostu nakonec poradil a navázal na předchozí přestřelku, která skončila poměrem 9:2. Tentokrát padl opět stejný počet branek, ačkoliv rozdíl mezi oběma soupeři se trochu srovnal - 7:4. Havířov si touto výhrou udržel šanci bojovat o přímý postup do play-off. Dvě branky zaznamenal útočník Tomáš Gřeš, za zmínku stojí i gólové procitnutí Romana Maliníka. V brance AZetu stál opět brankář Marek Laco. Proti Jestřábům vyrazí tým ve stejném složení jako proti Mostu a je jasné, že jiný cíl než bodovat si ani nemůže stanovit.

Podrobnou reportáž z tohoto utkání si můžete přečíst zde.

Havířov díky tomuto vítězství završil hranici 40 bodů, které letos získal na venkovních kluzištích. Dokázal tak vytvořit poměrně velký paradox, protože se mu letos povedlo získat více bodů venku, než doma (39 bodů). Samozřejmě ve zbývajících dvou zápasech se tento poměr může ještě změnit, každopádně Havířov je aktuálně třetím nejlépe bodujícím mužstvem na kluzištích soupeřů.

INFOGRAFIKA

Sestavy z posledního zápasu:

AZ Havířov: Laco – Lenďák, Krisl, Mazanec, Bahounek, Punčochář, Graca – Štumpf, Pechanec, Maliník – Kanko, Hudeček, Okál – Kotala, Sedláček, Gřeš – Bednář, Kalus.

LHK Jestřábi ProstějovHorčička – Drtina, Kaluža, Mojžíš, Husák, Rudl, Protivný – Novák, Moskal, Dragoun – Luňák, Venkrbec, Cetkovský – Šlahař, Illéš, Krejčík – Augustin, Volek, Čuřík.

Zápas bude samozřejmě možné sledovat za pomocí textového on-line přenosu.