Havířov čeká bitva v předkole play-off, rozhodla o tom porážka v Prostějově

David Motloch | 15.02.2016

Dohrávka 47. kola WSM ligy dopadla nakonec osudovým výsledkem pro oba soupeře. Domácí Jestřábi duel zvládli a rozhodli tak o svém přímém postupu do play-off, naopak Havířov bude již s jistotou svádět další bitvy v předkole. Svěřencům trenéra Mikeše nepomohl velmi nadějný začátek, když se hned v úvodní minutě zápasu prosadil po přečíslení obránce Martin Mazanec. Hráči AZetu jej však nedokázali střelecky následovat a soupeř posléze duel otočil. Vítěznou branku střetnutí si připsal havířovským fanouškům dobře známý Jakub Šlahař. AZ tak již završí základní část na sedmé příčce a s jistotou začne sérii na domácím ledě. O jeho soupeři rozhodne až poslední 52. kolo, ve kterém Havířov vyzve ve středu 17.2. doma Jihlavu.

WSM liga - 47.kolo po 15.2.18:00
LHK Jestřábi Prostějov - AZ Havířov
3:1
(0:1, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 25. Venkrbec (Drtina), 54. Šlahař (Drtina), 59. Luňák (Venkrbec, Novák) – 1. Mazanec (Kanko, Meidl). Rozhodčí: P. Mikula – Měkýš, Reich. Vyloučení: 5:2 - navíc Karol Korím (HAV) vyloučen na 5 min. + do konce za úder do oblasti hlavy a krku. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2 589. Střely na branku: 31:32. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 3:1.

LHK Jestřábi Prostějov: Horčička – Drtina, Kaluža, Mojžíš, Kolář, Husák, Protivný – Novák, Moskal, Dragoun – Luňák, Venkrbec, Cetkovský – Šlahař, Illéš, Krejčík
AZ Havířov: Laco – Krisl, Lenďák, Bahounek, Mazanec, Doudera, Korím – Maliník, Pechanec, Štumpf – Kotala, Meidl, Kanko – Sztefek, Sedláček, Kalus – Bednář, Hudeček, Matějek

Vynikající vstup do utkání měli hráči AZetu, odehrálo se pětačtyřicet sekund a už zvedali ruce nad hlavu, když přečíslení proměnil v branku Martin Mazanec. V přesilovce následně opět zahrozil Havířov, Kotala tečoval Pechancův pokus mimo Horčičkovu bránu.

Poté byla hra plná nepřesností, ale i přesto nebyly k vidění výraznější šance až do patnácté minuty, kdy tvrdě pálil Drtina a Laco musel vytáhnout efektní zákrok lapačkou, ani Havířovští se nenechali zahanbit a také zahrozili, z bezprostřední blízkosti prověřil Horčičku Krisl, ale prostějovský muž s maskou celou situaci zvládl, takže do kabin se šlo za stavu 0:1.

Prostřední dějství už ale lépe začali Hanáci a po čtyřech a půl minutách bylo srovnáno, Drtinovu střelu šikovně tečoval Matouš Venkrbec a Laco musel poprvé lovit kotouč z branky. Ještě veselejší mohli být hráči v červenobílém o pár sekund později, to se totiž na branku AZetu hnal Krejčík, ale její strážce situaci vyřešil, takže stav byl stále vyrovnaný.

Stejně jako v úvodním dějství se po divočejším začátku hra zklidnila a na velikou šanci si bylo třeba počkat až do šestatřicáté minuty, to si Kanko zvládl položit Horčičku, ale ten si i v leže poradil s několika pokusy havířovského hráče procpat puk do sítě a i díky tomu se stav před druhou sirénou již nezměnil.

Třetí část byla jediná, která nepřinesla poměrně rychlou branku, zajímavé situace jsme však viděli, přišlo totiž několik vyloučení v řadě, což vyústilo v přesilovku domácích 4 na 3 a v ní zahrozil obránce Drtina, jenž si dokázal sice položit Laca, ale svou akci nedotáhl do úspěšného konce.

Na druhé straně zase zahrozil Sztefek a proti němu musel vytáhnout jeden z lepších zákroků Horčička. Pak už se ale skóre měnilo, na levém křídle nabral rychlost exhavířovský Jakub Šlahař, jehož střelu na vyrážečku zastavila až síť Lacovy branky a domácí šli do vedení.

Obrovský výbuch euforie na prostějovském stadionu pak přišel zhruba minutu a půl před koncem, když si po přihrávce Venkrbce vzal kotouč Lukáš Luňák, který zvýšil na 3:1 a pojistil Prostějovu přímý postup do play-off.

Havířovští se totiž nezmohli ani k závěrečnému tlaku, protože Karol Korím neudržel nervy na uzdě a velice tvrdě poslal k ledu Illéše, za což byl vyloučen na 5 minut plus do konce utkání, takže Hanáci už neměli problém v klidu dohrát zápas s dvougólovým náskokem.

Autor reportáže: Miroslav Klimeš

Kamil Přecechtěl (LHK Jestřábi Prostějov): Myslím si, že to bylo nesmírně těžké utkání, bylo hodně vyrovnané. My jsme do něj nevstoupili zrovna šťastně, hned v prvních střídáních jsme se dostali pod tlak a inkasovali jsme gól. Domnívám se, že s přibývajícím časem jsme získávali převahu, kterou jsme i ve druhé třetině mohli zúročit nějakými brankami. Bohužel se nám to nepovedlo, takže se utkání hrálo vyrovnaně vlastně až do posledních minut. Jak jsem říkal po druhé třetině, rozhodne jedna chyba. Naštěstí tu větší chybu ve třetí periodě udělala havířovská defenziva a tím jsme zápas zvládli my.

Martin Janeček (AZ Havířov): I když jsme prohráli, pořád máme velkou naději na to, abychom zvládli předkolo a postup do čtvrtfinále play-off si vybojovali. Bavili jsme se o tom asi pět kol zpátky, kdy se nás někde na tiskovce ptali, jestli chceme nebo nechceme do ,šestky´. Samozřejmě jsme do ,šestky´ chtěli, chtěli jsme si ji vybojovat. Na druhou stranu ale nikdy nevíte, jak vám sedne 11 dní volna a jak vám sedne, že budete v zápasovém rytmu. Uvidíme a doufáme, že ačkoliv jsme si to proti Prostějovu, co se týče té ,šestky´, celé zkazili, sezóna pro nás absolutně nekončí. Naopak se připravíme na předkolo a budeme chtít postoupit, i když víme, že vzhledem k velkému sledu zápasů to bude těžké. Budeme se snažit, abychom play-off do Havířova dovedli.