Ve čtvrtek zahájí AZ sezonu zápasem s Vítkovicemi

30.07.2014 | Tomáš Vlček

31.červenec 2014 mají fanoušci AZetu v kalendáři označen hodně výrazně. Jejich milovaný tým totiž zahájí, prvním přípravným zápasem, svou další prvoligovou sezonu. Už to samo o sobě je radostná zpráva. A pokud se k tomu přidá fakt, že soupeřem jim bude extraligový tým HC Vítkovice Steel a klub pro ně připravil bohatý doprovodný program, je důvodů k návštěvě K&K PNEU arény ještě více. Zápas se hraje od 18:00, ale program začíná už po 16 hodině.

HC Vítkovice Steel

Pro ostravské hokejisty bude čtvrteční duel pro novou sezonu rovněž premiérový, nicméně na ledě už se pohybují od neděle 20. července a tak budou jistě dobře připraveni. Ve své ČEZ Aréně totiž trénují pod vedením trenérské dvojice Peter Oremus-Roman Šimíček, stejně jako havířovští, vícefázově na suchu i na ledě. Jejich kádr, po odchodu několika zkušených obránců (Barinka, Svoboda, Kudělka), prošel před sezonou omlazením. Do obrany přišel Čerešňák z Trenčína, Šenkeřík na zkoušku ze Slavie a Klok z americké juniorské ligy. Stejně tak se ze zámoří vrátil útočník Zdráhal a další mladíky si trenéři vybrali z úspěšné juniorky.

Momentálně tvoří kádr A týmu 30 hokejistů (18 útočníků, 9 obránců a 3 brankáři) avšak někteří hráči jsou v současnosti na reprezentačních srazech, takže s nimi trenéři nemohou počítat. Konkrétně se jedná o Kováře, Strapáče a Svačinu (A tým ČR), Štencela, Kloka a Zdráhala (U 20) a brankáře René Svobodu (U 19). Další reprezentant Ondra Roman je navíc zraněný.

Do Havířova by tak mohli dorazit tito hráči:
Šindelář, Dolejš – Bail, Čerešňák, Dudáš, Havlík, Pastor, Stehlík, Šenkeřík - Blahuta, Burger, Hlinka, Huna, Hůževka, Káňa, Kolouch, Kučera, Němec, Šedivý, Tomi, Vandas.
Peter Oremus

Přestože se trenér Oremus nechal slyšet, že za vrchol přípravy považuje zápasy Evropské ligy a Turnaj v Třinci, nelze očekávat, že by Ostravští zápas proti prvoligovému Havířovu nějak podceňovali. Na to je rivalita mezi oběma týmy příliš vysoká a nikdo nechce do sezony vstupovat porážkou. Navíc v kádru Vítkovic probíhá boj o místo, takže se dá předpokládat maximální nasazení.

Na webu Vítkovic pak trenér Oremus podotýká. „Samozřejmě každý zápas je důležitý a ani ty v přípravě nejsou výjimkou, takže na ledě uděláme vše pro to, abychom jej úspěšně a hlavně kvalitně zvládli, byť se jedná teprve o první zápas přípravy,“ a ohledně sestavy dodává." Kvůli absenci reprezentantů tým doplníme několika juniory, kteří dostanou další příležitost. V podstatě jednu a půl pětky budeme mít kompletně juniorskou. V Havířově nenastoupí ani někteří starší hráči. Cíl úvodního zápasu je jasný - rozbít stereotyp tréninků a dostat hráče do zápasového tempa."

HC AZ Havířov

U havířovského týmu není nutno motivaci hledat nijak složitě – slavnostní zahájení sezony, rivalita, domácí publikum… I proto se dá očekávat, že i když to bude první zápas sezony, dají do toho hráči maximum.

Za hráče vystihl podstatné okolnosti utkání útočník Robert Říčka: „Určitě to bude mimořádný zápas. Je to jediný z celé přípravy proti extraligovému týmu. Pak už nás čekají týmy zahraniční nebo prvoligové. Očekávám, že to bude nejtěžší soupeř, ale taky nejlepší zápas. Že přijde největší návštěva a všichni si to užijeme.“

Rovněž manažer Patrik Rimmel má od zápasu velká očekávání. „Zápas s Vítkovicemi chceme pojmout, podobně jako loni s Třincem, jako slavnostní zahájení prvoligové sezony. Na návrh fanoušků se uskuteční akce „Celý AZ v bílém“, takže nejen hokejisté, ale i všichni na tribunách by měli mít na sobě bílé oblečení. Ve fanshopu bude možno si k tomu účelu koupit speciální trička. Cena bude od pondělí do čtvrtku 95,-Kč, poté už za 175,-Kč.
Věřím, že v Havířově je už hlad po hokeji, protože poslední utkání jsme sehráli před pěti měsíci. Nejlepší pozvánkou na zápas je zvučné jméno soupeře. Vítkovice by měly přijet v silné sestavě a navíc v jejich kádru se bude bojovat o místo v kádru. A protože v našem týmu se představí několik nových jmen, tak očekávám zajímavé utkání. Proto zvu všechny fanoušky do ochozů a věřím, že zaplní K&K PNEU arénu v co největším počtu.“

Trenér Jan Daneček bere zápas především jako prověrku kvality kádru a vhodnost složení jednotlivých pětek. „Jako u každého prvního zápasu v nové sestavě čekám, co nám to složení ukáže. Jestli jsme to správně poskládali a případně co bude potřeba změnit. Vítkovice určitě postaví mladý tým, takže čekám, že budou hodně bruslit a zápas tak bude náročný na kondici. Myslím, že ve hře asi bude ještě dost nepřesností, ale i hodně snahy, protože při budování kádru hráči naplno bojují o místo. Jinak konfrontace s extraligovým soupeřem je pro nás velmi cenná.“ A komu dá šéf azeťácké střídačky z širokého kádru v zápase příležitost? Budou to tito borci:

Daneček, Matoušek – Bezuška, Turoň, Krisl, Graca, Ostrčil, Klimíček, Repe, Lenďák – Sztefek, Loskot, Kanko – Maruna, Šlahař, Jakúbek – Klimša, Říčka, Daneček – Jiránek, Pechanec, Ižacký

Doprovodný program

Jak už bylo několikrát napsáno, kromě zápasu AZ – Vítkovice se ve čtvrtek uskuteční spousta dalších doprovodných akcí. Jako předzápas můžete shlédnout duel sedmáků AZetu. Před arénou bude stan s občerstvením, hudbou a soutěžemi a po zápase si v něm můžou fanoušci posedět s hráči A týmu. Součástí slavnostního nástupu bude i doprovod malých hokejistů AZetu, konkrétně z 3. a 4. třídy. Zapomenout nemůžeme ani na akci „Celý AZ v bílém“, která by měla přispět k mimořádné podívané jak na ledě, tak i v hledišti. Podrobně jsme vše podstatné uvedli v článku ZDE.

Přejme si tedy, aby se první zápas sezony 2014/2015 vydařil jak na ledě, tak na tribunách. A aby tento úspěšný vstup přinesl našemu týmu štěstí i do dalšího průběhu sezony.