Cenný skalp extraligového soupeře, AZ porazil Zlín na nájezdy!

David Motloch | 03.09.2015

H A V Í Ř O V - Poslední přípravné utkání AZetu před startem soutěže se neslo v extraligovém duchu. Kdo ale čekal, že havířovský celek nebude na favorita ze Zlína stačit, byl mile překvapen. Havířov byl takřka po celý zápas aktivnější, vytvářel si útočný tlak a z něj těžil také střelecky. Po úvodní brance Marka Kaluse AZ sice prohrával 1:3, ale díky brankám Aleše Staňka a Jiřího Bárty poslal zápas do samostatných nájezdů. V nich rozhodl o vítězi zápasu a sestřelení velkého favorita Jan Maruna!

příprava muži - 0.kolo čt 3.9.18:00
AZ Havířov - PSG Berani Zlín
4:3sn
(1:2, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 4. Kalus (Maliník), 37. Staněk, 44. Bárta (Korim, Maliník), rozh. náj. Maruna – 11. Ondráček (Šťastný), 15. Sýkora (Kotvan), 33. Holík (Štumpf, Veselý). Rozhodčí: Kubičík, Šutara – Adamec, Poruba. Vyloučení: 5:7. Bez využití. Diváci: 1 721. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 3:3, 4:3.
AZ Havířov: Svoboda – Lenďák, Korim, Krisl, Bahounek, Graca, Bail, Chroboček, Ostrčil, Ďurkech – Staněk, Maliník, Kalus – Maruna, Rimmel, Kanko – Sztefek, Pechanec, Kurovský – Bárta, Sedláček, Matějek – Bednář
PSG Berani Zlín: Štůrala (od 31. Kašík) – Holík, Horák, Matějíček, Žižka, Kotvan, Řezníček – Štumpf, Holík, Veselý – Čachotský, Vlach, Říčka – Okál, Hrazdíra, Sýkora – Ondráček, Šťastný, Kubiš

AZ měl výborný vstup do utkání a hned od úvodu si vypracovával i šance. Tu první gólovou ještě Maruna a Rimmelem ve 3. minutě před odkrytou zlínskou brankou nevyužili, ale v čase 3:28 už se mohl Havířov poprvé radovat. Při rychlém útoku se dostal ke střele z poza obránce Marek Kalus a přesnou střelou trefil mezírku mezi Štůralovými betony – 1:0. I poté měl AZet více ze hry a mohl svůj náskok i navýšit, ale nakonec to byli překvapivě hosté, kdo se prosadil. V polovině 11. minuty našel z poza branky Šťastný na brankovišti Jiřího Ondráčka, a ten neměl problém doklepnout puk do odkryté branky – 1:1.

Chvíli na to šli hosté po dvou rychlých vyloučeních do tří. AZ v přesilovce předvedl doslova střeleckou kanonádu, jenže Štůrala všechny havířovské pokusy vychytal. A tak znovu zahřmělo na druhé straně. Kotvanovo nahození od modré tečoval před Svobodou Tomáš Sýkora a hosté rázem vedli. Pak měli i hosté možnost hrát chvíli 5 na 3, ale branku jsme už do první sirény neviděli.

Také druhou třetinu začali aktivně ji domácí. K vidění byly střely Pechance a Maruny, ale jen do výstroje gólmana Štůraly. Na druhé straně byl v pohotovosti ve svém brankovišti Svoboda, ale vleže si situaci pohlídal. Od 26. minuty hrál AZ přesilovku, úspěšný v ní však nebyl. To hosté opět využili z minima maximum. Při jednom z nemnoha svých útoků se natlačili na domácí brankoviště a nakonec to byl Petr Holík, kdo dopravil puk za bezmocného Svobodu – 1:3.

Havířovští se však nenechali srazit na kolena a bojovali dále. Odměnou jim byla trochu šťastná branka Aleše Staňka ve 37. minutě, ke kterému se dostal puk nečekaně z poza branky na hranici kruhů. Po ní už lovil puk ze zlínské branky Libor Kašík, který v polovině zápasu vystřídal svého kolegu Štůralu. A ještě do konce třetiny mohlo být vyrovnáno. Jenže přesilovková střela Ostrčila ani Pechancův pokus brankou neskončily.

Blizoučko byl AZ k brance také ve 42. minutě, když Kurovský trefil tyč. Havířov se ale nakonec vyrovnání dočkal a to ve 44. minutě, když velký tlak v útočné třetině proměnil v gól Jiří Bárta. Hned za minutu měl další gól na hokejce Pechanec, který si ve střední třetině prohodil obránce a v situaci 2 na 1 jen těsně minul šibenici.

V závěrečné desetiminutovce mohly strhnout vedení na svou stranu oba týmy. Jenže na jedné straně neuspěli postupně Pechanec, Maliník a Kalus a na druhé vychytal Ondráčka, Holíka a Řezníčka Miroslav Svoboda. Na řadu tak přišla samostatné nájezdy. V nich nejprve z každé trojice uspěli jen domácí Maliník a zlínský Čachotský. A protože ve čtvrté sérii Fořt neuspěl, zatímco Jan Maruna ano, připsal si AZ překvapivý a cenný skalp extraligového soupeře.

Štefan Mikeš (HC AZ Havířov): Byl to poslední přípravný zápas, a tak jsme chtěli, aby už ten výkon byl takový odlehčenější, měli jsme ukázat to, co máme natrénováno. Vyhráli jsme myslím zaslouženě, byli jsme lepším týmem, i když Zlín také ukázal své kvality. Hráli jsme jednoduše, přímočaře a tlačili jsme se do brány. Jsem za výhru rád, může nám zvednout sebevědomí, ale na druhou stranu nesmíme lítat v oblacích. Byl to jen další přípravný zápas.

Rostislav Vlach (PSG Zlín): Bylo to dobré utkání z obou stran, které mělo extraligové tempo. My jsme měli slušný náskok, ale tou druhou smolnou brankou se dostal Havířov zpět do hry a pak i vyrovnal a vyhrál po nájezdech. Ale celkově to bylo vyrovnané utkání.