I přes porážku od Ocelářů si Havířov získal sympatie fanoušků

David Motloch | 01.08.2013

H A V Í Ř O V - V prvním přípravném zápase si naši hokejisté připsali porážku, ale předvedeným výkonem rozhodně nikoho nezklamali. Se svým nedalekým extraligovým soupeřem sehrál Havířov vyrovnanou partii, ve které hrály roli maličkosti. AZet hnaly za vítězstvím téměř tři tisícovky fanoušků (!), koncovku zápasu ale zvládli lépe třinečtí Oceláři, kteří nakonec vyhráli 4:3. Havířov si tak na úvod přípravy připisuje porážku, když mu dnes na vítězství nestačily ani tři vstřelené branky. O ty se zasloužila letní posila Zdeněk Deutsch společně s Janem Kolaříkem a Petrem Kankem. Další zápas čeká naše svěřence v pondělí 5.8. v K&K Pneu aréně proti reprezentačnímu výběru Francie.

příprava muži - 1.kolo čt 1.8.18:00
AZ Havířov - HC Oceláři Třinec
3:4
(1:0, 0:2, 2:2)
Branky a nahrávky: 9. Deutsch (Klimša), 48. Kanko (Pechanec), 60. Kolařík (Pechanec) – 22. Orsava (Rákos, Roupec), 38. Ostřížek (Marosz), 47. Rákos, 58. Gorskov (Rákos). Rozhodčí: Mikula – Moravec, Barteček Vyloučení: 7:8. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2 916. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 1:3, 2:3, 2:4, 3:4.
AZ Havířov: Daneček L. – Vosátko, Klimíček, Krisl, Rimmel P., Deutsch, Koma, Graca – Bezuška, Kanko, Pechanec, Kolařík, Šlahař, Říčka, Daneček J., Klimša, Maruna, Meidl, Sztefek, Rimmel M., Škumát
HC Oceláři Třinec: Hrubec – Galvas, Lojek, Foltýn, Roupec, Kania, Gawiese, Rákos, Peterek, Gorskov, Rufer, Marosz, Ostřížek, Kindl, Hampl, Ižácký, Orsava, Zagrapan, Jaroš

Vstup do utkání vyšel lépe hostujícím Ocelářům. Už ve 3. minutě mohl skórovat Zagrapan, jenž z palebné pozice nastřelil hbité rameno Danečka. O tři minuty později se díky tlaku hostů dostal do stoprocentní šance Orsava, ale puk nakonec skončil na vyrážečce brankáře AZetu. Od tohoto momentu si začali více věřit i domácí hokejisté a na skóre se téměř hned projevilo. David Klimša nahrál v 9. minutě Zdeňku Deutschovi, který se nejlépe ze všech zorientoval před brankovištěm a propálil vše, co mu stálo v cestě.

I do druhé části hry vstoupili lépe hosté z Třince. Tentokrát však z úvodního tlaku vytěžili i branku. Ve 22. minutě se puk ocitl na holi Jakuba Orsavy, který si už z poloodkrytou svatyní domácích poradil. V předvedené pasáží byli aktivnější Oceláři. Prostor skórovat dostalo hned několik hráčů. Neujala se však ani Hamplova dorážka v brankovišti, ani Maroszova střela do pravého růžku a dokonce ani dvojitá šance Gorskova.

V 35. minutě mohli jít domácí opět do vedení, když po tlaku AZetu pálil na branku Jaroslav Koma, nakonec však pouze orazítkoval tyč Hrubcovi branky. Ani skvělá souhra Kanka s Pechancem o minutu později ke kýžené brance nevedla. Naopak v obranné třetině musel Jiří Krisl hasit nebezpečnou situaci hostí. O chvíli později ale Třinec stejně udeřil. Domácí totiž hráli dvojnásobné oslabení, čehož využil David Ostřížek střílející do odkryté klece.

V úvodu třetí části se více vylučovalo, než hrálo. Dobré vstupy do třetin však Třinec potvrdil i tentokrát v 47. minutě po tlaku v útočném pásmu domácí hokejisté zapomněli na zcela volného Daniela Rákose, který vyjel zpoza branky a pohotově zavěsil. Hned o minutu později však Havířov stáhl náskok soupeře opět na jednu branku. Zasloužil se o to Petr Kanko, který se ihned po buly dostal před branku a svou kličkou obalamutil brankáře Hrubce.

Na čepeli měl branku na vyrovnání Jan Maruna, ale ve stoprocentní šanci pouze nastřelil lapačku brankáře Ocelářů. Podobnou situaci nevyužil ani Pechanec. V 56. minutě jel po zákroku Jiřího Klimčíka trestné střílení Orsava, ale neuspěl. A když se neprosadil ani Jakub Šlahař, udeřili hosté. V 58. minutě předvedl Alexandr Gorskov své šikovné ruce a v přečíslení si vychutnal brankáře Danečka. Minutu před koncem vsítil domácím gól naděje Jan Kolařík, když jej do šance vyslal skvělou nahrávkou Pechanec. Skóre zápasu se už ale dále neměnilo, a to ani po skvělé příležitosti Říčky pár sekund před koncem. Třinec si tak z Havířova odvezl vítězství 4:3.

Oba týmy se po domluvě rozhodly provést sérii pěti samostatných nájezdů na každé straně. V této herní disciplíně jasně kralovali oba brankáři. První a jedinou branku zaznamenal havířovský šikula Robert Říčka až ve čtvrté sérii. Tím čtvrteční hokejové klání definitivně skončilo.

Jan Daneček starší (AZ Havířov): "Jsem nesmírně spokojený s bojovností a s tím, jak se naši hráči vyrovnali s nelehkým soupeřem. Proti nám stál sice tým plný mladých hráčů, ale podle mě právě tím to pro nás bylo ještě těžší, protože ti hráči se snaží probojovat do sestavy. U nás platí to samé, máme spoustu hráčů, kteří v přípravě bojují o své místo. Dnes nemůžu říct, že bych mohl jmenovat jediného hráče, který mě zklamal. Ukázali jsme obrovskou bojovnost a z mého pohledu tento zápas pro mě splnil svůj účel."

Jiří Kalous (Oceláři Třinec): "V této fázi chceme především zkoušet mladé hráče, chceme je vidět v zatížení, v zápasovém rytmu. Vyhráli jsme, což je určitě fajn. Byly tam dobré pasáže, kdy jsme hráli velmi dobře na kotouči, ale vyskytly se i chyby. Bylo tam na můj vkus dost pokažených nahrávek a viděl jsem i několik systémových chyb. Kvalita ledu dnes nebyla ideální, ale bylo to stejné pro oba týmy, na tohle se nejde vymlouvat. Byla tady vynikající atmosféra. Když beru v potaz, že to bylo první přátelské utkání v srpnu, tak kulisa byla opravdu fajn. Myslím si, že i hráči si to naplno užili. Chci srdečně poděkovat třineckým fanouškům, kteří nás v hojném počtu přijeli podpořit a byli hodně slyšet!"