Mise splněna, AZ si s Rebely připsal takřka povinné tři body

David Motloch, Ladislav Vácha | 26.11.2014

Ve 28. kole první hokejové ligy zajížděl Havířov jako favorit zápasu do Havlíčkova Brodu. Samotný úvod utkání ale tomu příliš nenasvědčoval, když svěřenci trenéra Danečka inkasovali branku již ve druhé minutě. Tento moment však naštěstí výkon našich hokejistů neovlivnil, a samotní hráči už po půlce utkání měli na svém kontě tři branky, když hned o dvě z nich se postaral Vojtěch Tomi. Když se ve třetí třetině trefili podruhé domácí, vypadalo to na komplikaci utkání, tu ale nedovolil poslední brankou AZetu střílející Martin Matějíček. Havířov tak odjíždí domů spokojený se třemi důležitými body v kapse po vítězství v poměru 4:2.

1.liga - 28.kolo st 26.11.18:00
HC Rebel Havlíčkův Brod - AZ Havířov
2:4
(1:1, 0:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 2. Heřman (Tomek, Rousek), 44. Babka (Kuchler, Maliník) – 11. Tomi (Hlinka, Šedivý), 22. Tomi (Šedivý, Šenkeřík), 35. Jiránek (Foltýn), 48. Matějíček (Jiránek, Loskot). Rozhodčí: Würtherle – Kotlík, Zídek. Vyloučení: 5:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 424. Střely na branku: 29:25. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 2:3, 2:4.
HC Rebel Havlíčkův Brod: Landsman – Štindl, Pavlíček, Sklenička, Zítka, Kurka, Kolář – Zohorna, Kuchler – Maliník, Heřman, Tomek – Rousek, Babka, Sedláček – Zdráhal, Kubalík, Přikryl – Půlpán
AZ Havířov: Svoboda – Foltýn, Matějíček, Šenkeřík, Lenďák, Bezuška, Ostrčil, Bahounek – Fořt, Loskot, Jiránek – Šedivý, Hlinka, Tomi – Chmielewski, Pechanec, Sztefek – Maruna, Haas, Jakúbek

Rebelové prožili začátek zápasu jako z pohádky, už za 61 sekund hry se ujali bleskového vedení. Rychle získali útočné pásmo a Václav Tomek našel přesným pasem mezi kruhy volného Jana Heřmana, který si srovnal puk na hůl a střelou po ledě našel mezírku mezi betony Miroslava Svobody. A mohlo to být ještě lepší, když z řad hostů zamířil na trestnou lavici Tomáš Jiránek, ale domácí nabídnutou přesilovku nevyužili. Vzápětí Havlíčkův Brod předvedl krásnou kombinaci, která hlasitě volala po gólu. Pavel Sedláček hledal před brankovištěm osamoceného Jakuba Babku, ale ten v ideální pozici jen promáchl.

Havířov se ale nenechal zahanbit a v 11. minutě slavil kýžené vyrovnání. Od Ondřeje Šedivého a přes Michala Hlinku putoval kotouč k exRebelovi Vojtěchovi Tomimu, který zblízka procedil puk do sítě mezi Landsmanovými betony. Oba týmy si potom ještě zahrály po jedné přesilové hře, ale gólový efekt se nedostavil.

Zatímco do úvodní dvacetiminutovky raketově nastoupili Rebelové, v prostřední části už to byli Slezané. Jan Heřman nevyužil obrovskou šanci, když po krásné otočce nastřelil Svobodův beton, a hosté pláchli do přečíslení 2 na 1. Při něm Ondřej Šedivý z levé strany nabil do protějšího kruhu Vojtěchu Tomimu, jenž bez přípravy poslal puk do odkrytého koutu brány u bližší tyčky, kam se gólman Landsman nemohl stihnout přesunout včas.

Vyrovnání měl na své hokejce Jakub Babka, ale po přihrávce mezi kruhy neuklidil do soupeřovy brány puk, ale sám sebe. Havlíčkobrodské družině se rozhodně nedala upřít snaha, vytvářela si celou řadu slibných šancí a chvílemi soupeře výrazně přehrávala. Jenže s koncovkou už to bylo horší. Ve druhé půlce 2. třetiny se hrálo 4 na 4 a na ledě se objevilo více volného prostoru pro kombinaci, což nahrálo do karet AZ.

Michael Foltýn vyslal po pravém křídle do úniku Tomáše Jiránka, jenž ukázal skvělé bruslařské schopnosti. Předvedl ostrý oblouk, natlačil se za brodskou obranu a z bezprostřední blízkosti nedal brankáři Landsmanovi šanci.

Jeřábkova skvadra vstoupila do třetího dějství s velkou chutí a na havlíčkobrodské straně vybuchl mohutný gejzír radosti. Jiří Kuchler adresoval za havířovskou obranu špičkovou nahrávku, kterou převzal rozjetý Jakub Babka, sjel si až před brankoviště a z mírného úhlu na levé straně bekhendem propasíroval kotouč za Svobodova záda. Slezané však na to zareagovali tím nejlepším možným způsobem, už za 4 minuty a 17 sekund si vzali dvougólový náskok zpět.

Na trestnou lavici byl vykázán Jiří Kurka a hostům stačilo na využití přesilovky pouhých 6 sekund. Ihned po vhazování práskl na modré čáře bez přípravy do puku Martin Matějíček a jeho nechytatelná dělovka málem protrhla síť. Brankář Landsman navíc neviděl zhola nic, protože se před ním vytvořila nepřehledná skrumáž. Bojovníci z Kotliny se ještě snažili s nepříznivým stavem něco udělat, ale Havířov si tříbodovou kořist utéct nenechal.

Vladimír Jeřábek (HC Rebel Havlíčkův Brod): Do zápasu jsme vstoupili dobře a 11 minut jsme hráli to, co jsme chtěli. Podařilo se nám dostat se do vedení, což se nám stává málokdy. Udělali jsme pár hrubých chyb, jedna přišla při gólu na 1:1. Jedna nula jsme nikdy nevedli a do přestávky jsme to měli prostě udržet, přišla ale další hrubá chyba. Obránce stál dva metry od modré čáry s pukem na hokejce a není schopný ho posunout do středního pásma. Pak jsme měli šanci dát gól na 2:1, ale přijde nesmyslná nahrávka, chyba a Havířov to potrestal krásně sehraným přečíslením 2 na 1. Hráli jsme jen na šest beků, což nás při oslabeních stálo hrozně moc sil. Bylo to vidět při třetím gólu, kdy náš obránce nestihl vystřídat a měl toho plné brýle. Jiránek ho v pohodě přebruslil, protože byl čerstvý. To je jedno s druhým. Potom jsme udělali tlak a snížili jsme na 2:3. Následuje zbytečné vyloučení a gól na 2:4. Zase chyba. Ono to vypadá, že soupeř měl hodně práce, ale my jsme udělali tři hrubé chyby, po kterých Havířov trestal. Dal nám tři góly a to stačilo. Už vůbec nevím, co k tomu říct. V zápasu jsem viděl několik klíčových zlomů. Gól na 1:1 a pitomý faul za stavu 2:3. Potom v oslabení prohrajeme buly a hráč z extraligy uhne před střelou. Je to jedno s druhým. Znovu to byly hrubé chyby, které zápas zlomily.

Jan Daneček (AZ Havířov): Věděli jsme, že i když domácí jsou na posledním místě, že to nebude vůbec jednoduché utkání. Samozřejmě jsme věděli i to, že Havlíčkův Brod vyměnil trenéra. To vždy nalije týmu čerstvou krev do žil. Čekali jsme, že mužstvo to oživí, což se potvrdilo. Domácí vstoupili do zápasu velice dobře a dali brzy gól. Dá se říct, že během první třetiny měli lepší pohyb. My jsme sice vyrovnali, ale myslím si, že soupeř nám mohl klidně odskočit. Potom se hra vyrovnala. My nehrajeme v poslední době v nějaké oslnivé formě, protože jsme z pěti zápasů vyšli naprázdno a vyhráli jsme až doma proti Třebíči. Máme a měli jsme hodně zraněných, ale pomalu se uzdravují. Zápasy tak pro nás bývají těžké, nahrazujeme to sice hráči z extraligy, ale ti přicházejí na poslední chvíli. Plyne z toho nesehranost a dochází ke srážení herních systémů, protože Vítkovice hrají trochu jiným stylem než my. Jsme rádi, že jsme tady uspěli, i když můžu říct, že to byl pro nás strašně těžký zápas. Výsledkem jsme si do poslední chvíle nebyli jistí. Když domácí snížili na 2:3, čekali jsme od nich velký nápor. Roli zde možná trochu sehrály zkušenosti, kterých soupeř asi ještě tolik nemá. Myslím si, že z toho tlaku na nás neměli domácí upustit. Možná se i báli, že inkasují další gól. Potom udělali faul a my jsme přesilovku rychle využili. Pak už se dohrávalo v podstatě v křečích, hodně po rozích. Posledních sedm minut už to nemělo s hokejem nic společného. Ani závěrečná power-play už Brodu nepomohla. Hráči už přece jen mají v hlavách, že je to o dvě branky. Když nemáte zkušené hráče, těžko se to dává. Jsme rádi, že jsme tady získali tři body, ale rodily se strašně těžce.