AZ podlehl Kladnu 2:5

Tomáš Vlček | 17.09.2014

Parádní návštěva téměř tří tisícovek diváků se dnes přišla podívat na souboj AZetu s Kladenskými Rytíři. Ti předvedli velmi efektivní hokej a z minima šancí vytěžili v úvodní třetině své vedení. To ve druhé části zápasu, i díky využitým přesilovkám, ještě navýšili. AZet bojoval až do konce, ale více než na snížení to už nestačilo. Další zápas sehraje AZ v sobotu doma od 17:00 proti Kadani.

1.liga - 4.kolo st 17.9.18:00
AZ Havířov - Rytíř Kladno
2:5
(1:2, 0:3, 1:0)
Branky a nahrávky: 19. Šlahař (Jakúbek, Tomi), 55. Haas (Matějek, Říčka) – 11. Hořava (Kolářík), 15. Hořava (Melka, Tenkrát), 22. Rudovský (Dalecký), 33. Hořava (Tenkrát), 36. Dragoun (Kania, Pitule). Rozhodčí: Kopeček – Polák, Rampír. Vyloučení: 7:8. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 2.884. Střely na branku: 31:25. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:5, 2:5.
AZ Havířov: Daneček L. (od 33. Matoušek) – Bezuška, Dresler, Krisl, Horák, Bahounek, Ostrčil, Repe, Lenďák – Jiránek, Pechanec, Klimša – Jakúbek, Šlahař, Tomi – Matějek, Haas, Říčka – Kolouch, Rimmel, Kucsera
Rytíř Kladno: Vladař – Kania, Růžička, Kehar, Látal, Chalupa, Kolářík – Eberle, Dragoun, Rudovský – Tenkrát, Melka, Hořava – Redlich, Pitule, Dalecký – Havlíček, Lukáč

Havířovští hokejisté na svého soupeře vlétli, byli lepším týmem, svým tlakem si vynutili přesilové hry, ale naráželi na zeď v brance Kladna, kterou tvořil teprve sedmnáctiletý supertalent Daniel Vladař. V 7. minutě na něj nevyzrál Kucsera, který sám tváří v tvář zkusil střelu mezi betony kladenského gólmana, ale neúspěšně. Naopak hosté vytěžili z minima maximum, v oslabení ujel Miroslav Hořava a přesnou střelou nad levý Danečkův beton nedal domácímu brankáři šanci.

AZet se však nevzdal, nadále pokračoval v náporu, ale veškerá snaha byla marná. V 15. minutě domácí obrana nechala trestuhodně hráče Kladna volné před Danečkovou brankou a tuto chybu potrestal opět Miroslav Hořava, který zametl puk do poloodkryté branky.

V závěru třetiny měli domácí přesilovku 4 na 3, zle v ní zatápěli hostujícímu Kladnu, ale Tomiho rána šla od betonů Vladaře nad a další velkou šanci zhatil gólman Kladna Haasovi. Nakonec se AZ přece jen dočkal, po závaru před Vladařem dostal puk do branky Jakub Šlahař. To bylo na konci 19. minuty, potom ještě přišla Lenďákova střela, ta však minula kladenskou branku. Po první třetině tedy platil stav 1:2.

Začátek druhé třetiny přinesl studenou sprchu pro Havířov, když Kladno využilo hned svou první přesilovku a potřebovalo na to pouhých 12 vteřin. Úspěšným střelcem byl Jan Rudovský, jehož střela přes chumel hráčů skončila až za Danečkovými zády.

Ve 26. minutě se dostal sám před Vladaře Říčka, ale brankář Kladna si výborně vybruslil a nenechal skulinku pro domácího útočníka. O šest minut později se do úniku 2 na 1 dostali domácí Kucsera a Rimmel, druhý jmenovaný dostal přesnou přihrávku, ale obránce Kladna mu zabránil zakončit.

Naopak Kladno dalo z protiútoku gól, když střelou z bezprostřední blízkosti překonal Danečka Miroslav Hořava a zkompletoval tak svůj hattrick. To už domácí brankář nevydržel a zamířil na střídačku. Na jeho místo nastoupil Petr Matoušek, ale ani on dlouho nevydržel nepřekonán, protože ve 36. minutě využilo Kladno zásluhou Michala Dragouna svou druhou přesilovku.

Hodně vzruchu přinesla situace ze 38. minuty, kdy po nevybíravém zákroku zůstal ležet na ledě domácí Kolouch, ale rozhodčí netrestal. V samotném závěru třetiny ještě mohl přidat svou čtvrtou branku Hořava, ale bekhendem jen těsně minul Matouškovu branku. I tak hosté měli luxusní náskok, vedli 1:5.

Třetí část už přinesla jiný obraz hry, hosté zápas kontrolovali, hráli přesilovky, ale branky se jim dát nepodařilo. V 51. minutě mohlo udeřit na druhé straně, ale přečíslení Říčky s Kolouchem 2 na 1 skončilo střelou druhého jmenovaného do Vladaře.

Na začátku 53. minuty hrál Azet dlouhou přesilovku 5 na 3, ale přestože hosty zamkl a ostřeloval, branku vstřelit nedokázal. Povedlo se mu to až v 55. minutě, když už byli hosté v plném počtu. Trojice Říčka, Matějek a střílející Radim Haas se prosadila z rychlého protiútoku.

Vstřelená branka domácí povzbudila, snažili se ještě utkání zdramatizovat, ale to už se jim nepodařilo, i proto, že poslední dvě minuty hráli v oslabení. Hosté už tuto přesilovku nevyužili, i když měl velkou šanci Tenkrát. Nakonec tedy Kladno zvítězilo 2:5 a díky své střelecké potenci si odváží tři body.

Jan Daneček (AZ Havířov): Myslím, že jsme do první třetiny vstoupili dobře a měli jsme více ze hry. Ale hokej se hraje na góly a my jsme je prostě nedali. Soupeř naopak ukázal, že je dávat umí. Je vidět, že rozdíly v 1. lize dělá schopnost střílet branky. Soupeř získal postupně vysoké vedení a pak už nám moc nepůjčoval puk. Při lepším využívání šancí ale mohl zápas vypadat úplně jinak. Soupeř maximálně využil našich chyb v obraně, kdy ve snaze o útočnou hru vzadu propadáme. Neodehráli jsme až tak špatné utkání, ale soupeř byl nad naše síly.

Jiří Čelanský (Rytíři Kladno): Jsme rádi za tři body, protože jsme věděli, že dnes pojedeme na horkou půdu. Už předem jsme věděli o fantastickém publiku, které domácí žene. Domácí jsme zaskočili gólem v oslabení a vedením 2:0. Mrzí mě, že jsme ještě v závěru 1. třetiny inkasovali. Druhá třetina zápas rozhodla, a pak už jsme si výsledek pohlídali.