Havířov nasázel Šumperku 10 gólů a je i nadále neporažen

Josef Nudera | 27.09.2023

Od začátku utkání byl Havířov ve 2. kole 2. hokejové ligy lepším týmem a proti Šumperku se mu to podařilo potvrdit i gólově. Po první třetině vedl Havířov "jen" 3:1, ale ve zbylém průběhu zápasu se dokázal nakonec dostat až na desetibrankový příděl, se kterým se Šumperku domů moc dobře nepojede. Hosté se snažili až do konce, ale tři body za výhru 10:5 zůstaly v Gascontrol aréně. Řada hráčů si vylepšila osobní statistiky, dvě branky dokázali vsítit Marek Haas a Jakub Mrva. Další utkání čeká na Havířov sobotu 30. 9., kdy jede na led Techniky Brno.

2. liga - 2.kolo st 27.9.17:30
AZ Havířov - Draci Šumperk
10:5
(3:1, 4:2, 3:2)

Branky a nahrávky: 7. Ćmiel (Apolenář), 10. Haas (Pavlík, Tvrdý), 15. J. Křivohlávek (Klimša, Vosátko), 23. Mrva (Kratochvil, Spratek), 25. Ševčík (Pawliczek, Apolenář), 33. Pawliczek (Ćmiel, Apolenář), 38. Klimša (J. Křivohlávek, Franek), 57. Mrva (Ševčík, Spratek), 57. Haas (Ćmiel, Ščurek), 58. Franek (J. Křivohlávek, Klimša) – 14. M. Křivohlávek (Kubíček, Scheuter), 23. Pitkänen (Vachutka), 38. Polách (Minařík, J. Horký), 47. Šišolák (Vachutka, Kubíček), 59. Scheuter (J. Horký) Rozhodčí: Vaněk – Konvička, Klimek. Vyloučení: 7:9 (navíc Apolenář (HAV) 5 + do konce utkání). Využití: 1:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 669. Střely na branku: . Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2, 7:2, 7:4, 10:4, 10:5.

AZ Havířov: Sachr – Kunc, Vosátko, Valenta, Ševčík, Ficek, Ščurek, Havlík – Franek, J. Křivohlávek, Klimša (A) – Mrva (A), Spratek, Kratochvil – Apolenář, Ćmiel, Pawliczek – Tvrdý, Pavlík, Haas (C).
Draci Šumperk: Ryšavý (35. Kacbunda) – Kubíček, M. Křivohlávek, Jaakkola, Cibuzar, Rutar (A), Minařík, P. Hohl – Jaroš (C), Danielčák, Šišolák – Pitkänen, Nilsson, Vachutka – Scheuter, Polách, J. Horký – Skopal.

Utkání mezi AZ Havířov a Šumperkem začali lépe domácí, ale v 6. minutě zahrozili i hosté. Scheuter dostal přihrávku, byl zcela volný, vystřelil na Sachra, který dokázal betonem jeho pokus vyrazit. V 7. minutě se potvrdilo nedáš - dostaneš. Jakub Apolenář obral obránce hostů za brankou a našel před volného Matouše Ćmiela, který propálil Ryšavého – 1:0.

V 10. minutě navýšil Havířov své vedení. Po souhře Tvrdého s Pavlíkem zakončil rychlou souhru před brankou Marek Haas, který se nemýlil a překonal hostujícího brankáře – 2:0. Hosté ze Šumperku se dokázali z branky oklepat a využili přesilovou hru. Od modré čáry vystřelil ve 14. minutě Kubíček, jeho střelu tečoval před Sachrem Milan Křivohlávek. Na tuto teč neměl Sachr nárok – 2:1.

V 15. minutě se předvedli hned dvakrát Klimša s Křivohlávkem, nejprve to brankou neskončilo, ale sledně už ano. David Klimša našel od mantinelu najíždějícího Jana Křivohlávka, který z pravého kruhu propálil Ryšavého – 3:1.

Druhá třetina nabídla brankovou divočinu, tak pojďme postupně. Nejprve se podařilo hostům využít ve 23. minutě druhou přesilovku, Otto Pitkänen předvedl šikovné ruce, vymíchal Sachra a zavěsil pod horní tyčku – 3:2. Havířov dokázal ve stejné minutě rychle reagovat a znovu si vzít dvoubrankové vedení zpět. Po pravém křídle ujel Jakub Mrva a z pravého kruhu prostřelil Ryšavého – 4:2. Ve 25. minutě přidal další branku po přesné střele od modré čáry Ondřej Ševčík – 5:2.

Následně jsme viděli několik velkých šancí, které vyvrcholily ve 33. minutě přesnou střelou Dominika Pawliczka, který z pravého kruhu překonal Ryšavého nad rameno – 6:2. Ve 38. minutě se podařilo domácímu Havířovu přidat i sedmou branku. A byla to pěkná souhra až do prázdné branky, na jejímž konci byl David Klimša, který jen doklepnul puk do branky – 7:2.

Ve 38. minutě měli hosté k dispozici pětiminutovou přesilovku 5 na 4. Tomáš Minařík poslal puk na branku a Adam Polách ho dokázal usměrnit a změnit jeho směr až za záda Sachra – 7:3.

Ve 47. minutě se podařilo hostům snížit. Ondrej Šišolák dokázal tečovat tvrdou střelu Vachutky na Sachrova záda – 7:4. V 57. minutě to byla ale opět Havířov, který dokázal soupeři opět odskočit do většího vedení. Jakub Mrva projel do pásma a prostřelil Kacbundu - 8:4. Netrvalo to dlouhou a od zad hostujícího brankáře dokázal dostat puk do branky aktivní Marek Haas – 9:4.

Závěr utkání byl pořádně divoký, stejně jako celé utkání. V 58. minutě našel přesnou přihrávkou napříč pásmem Křivohlávek Tomáš Franka, který zprvní prostřelil Kacbundu – 10:4. Havířov tak vstřelil k radosti svých fanoušků oblíbenou „desítku“. Hosté v závěru utkání ještě dokázali snížit na konečných 10:5, když tečoval Adam Scheuter puk vyslaný z hole Jana Horkého.

Havířov si připsal další tři body do tabulky a udržel tak domácí tvrz na úvod ligy bez porážky.

Jiří Raszka (AZ Havířov): Neměli jsme dobrý vstup do utkání, prvni dvě tři střídání nám chyběl pohyb. Pak se to zlepšilo, ale zbytečnými fauly jsme pouštěli soupeře do hry. Ten z přesilových her těžil, dostávali jsme branky z nahozených a tečovaných puků. Práci v předbrankovém prostoru musíme zlepšit a brankáři pomoct. Brankář nás podržel, hlavně v první třetině, kdy zabránil soupeři skórovat po závaru, který jsme si způsobili vlastní chybou. O první přestávce jsme si k tomu něco řekli, od druhé třetiny už to bylo lepší a soupeře jsme přehrávali.

David Káňa (DRACI PARS ŠUMPERK): Je hrozně těžké hodnotit dnešní zápas, když výsledek obrazu hry téměř jistě neodpovídal. Kluci hráli mnohem lépe než v prvním utkání. Koneckonců dát v Havířově pět gólů je dobrý počin. Nás dnes nejvíce srážely hrubé chyby v rozehrávce, které nás dostávaly zbytečně pod tlak. Další věc je, že jsme opět měli spoustu vyloučení. Hrát v oslabení 30 % zápasu to ubírá hrozně moc sil a naopak dostává do tempa soupeře. Naši bolestí pak je ztráta koncentrace po obdržené brance, což se dnes projevilo hned dvakrát. Ve druhé třetině dva góly během minuty, ve třetí třetině dokonce fatální tři góly. To je neodpustitelné. Tohle všechno je ovšem v hlavách hráčů a naším úkolem je to nějakým způsobem odstranit. Co bych ovšem rád vyzdvihnul, to je výkon mladého Matyáše Kacbundy, který v několika zákrocích tým doslova podržel.