Havířov porazil Most a natáhl sérii výher

Jozef Valenčík | 06.01.2016

Havířovský fanoušek byl po třech vítězstvích svého týmu v řadě natěšen a toužil po natažení této série proti poslednímu Mostu. Domácí tým potvrzoval v utkání úlohu favorita, přestože ve třetí třetině nechal soupeře dotáhnout na rozdíl jediného gólu, nakonec zvítězil přesvědčivě 4:1. Hned dva góly AZ vstřelil z trestného střílení, když se prosadili Okál a Krisl, další branky přidali Kalus a do prázdné branky Kanko. Následující utkání odehraje náš tým v sobotu 9. ledna na ledě Jihlavy.

WSM liga - 38.kolo st 6.1.18:00
AZ Havířov - HC Most
4:1
(1:0, 1:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 15. Okál (TS), 27. Kalus (Kotala, Lenďák), 56. Krisl (TS), 59. Kanko – 51. Doležal (Tauš, Smolka). Rozhodčí: Přikryl – Novák, Konvička. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 1576. Střely na branku: 44:32. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1.
AZ Havířov: Laco – Lenďák, Krisl, Mazanec, Bahounek, Punčochář, Graca – Štumpf, Pechanec, Maliník – Kanko, Hudeček, Okál – Kotala, Sedláček, Gřeš – Bednář, Kalus
HC Most: Horák (27. Mouček) – Černý, Cvrk, Zeman, Strejček, Kokeš, Havelka, Pokorný – Kubinčák, Tauš, Smolka – Doležal, Alinč, Rindoš – Nedrda, Hanzl, Písařík – Slavíček, Mical

Domácí hráči vstoupili do utkání aktivněji, ale dlouho se nedostali do nějaké lepší příležitosti. Až na konci 4. minuty pěkně tečoval Pechanec, ale Horák v brance Mostu vytáhnul zákrok betonem a puk vyrazil. O pět minut později mohlo udeřit na druhé straně, kdy se k nebezpečné dorážce dostal Doležal, jenže domácí gólman Laco s pomocí obránce Lenďáka šanci zhatil. V 10. minutě se dostal do dobré střelecké příležitosti domácí Okál, jehož dělovku Horák vyrazil.

Domácí se dostali do tlaku, které zbrzdilo vyloučení Sedláčka na 2+2 minuty za vysokou hůl. Ale přesilovku hostí zastavil faul Písaříka, dvě minuty se tak hrálo ve čtyřech. Na začátku 15. minuty ujel už při vlastním oslabení Zdeněk Okál, který byl faulován a rozhodčí nařídil trestné střílení. To domácí útočník parádním způsobem proměnil, když naznačil kličku do bekhendu, vrátil si puk na forhand a pohodlně jej zasunul do odkryté branky. Další gólové šance přišly až v poslední minutě první třetiny – nejprve uháněl sám na Horáka Sedláček, ale kličkou jej neoklamal. Na druhé straně se dostali hráči Mostu do přečíslení 3 na 1, ale Kubinčák se rozhodl zakončit sám a netrefil branku. Po dvaceti minutách tak domácí vedli 1:0.

Druhá třetina přinesla spoustu šanci domácích, ale jen jednu branku. Tu vstřelil ve 27. minutě domácí Marek Kalus, jehož ránu Horák neudržel v lapačce. Po tomto gólu došlo ke střídání brankářů Mostu, novým mužem v brankovišti se stal Václav Mouček. A ten se stal postrachem domácích útočníků i obránců, protože zlikvidoval i ty největší šance. Největší z nich byla ve 31. minutě po přesilovkové kombinaci, kterou zakončoval Hudeček do prázdné branky, jenomže Mouček vytasil zázračný zákrok lapačkou a zabránil tak téměř jistému gólu.

O tři minuty později mohlo udeřit na obou stranách, nejprve zastavil ránu do odkryté Lacovy branky Punčochář a na druhé straně opět čaroval Mouček, který zastavil šanci při přečíslení dvou na jednoho. Ve 37. minutě měli hráči AZetu dokonce přečíslení čtyř na jednoho, k zakončení se dostal Bednář, který oklamal Moučka, ale už nedokázal dostat puk do opuštěné branky. Po dvou třetinách tedy platil stav 2:0.

Hosté do třetí části vstoupili s odhodláním zápas zvrátit a neměli k tomu daleko, protože v 51. minutě se do samostatného úniku dostal Tomáš Doležal, jenž svůj nájezd zakončil krásnou střelou do levého horního rohu Lacovy branky. O minutu později se sice domácí radovali z třetí branky, ale ta nebyla uznána, protože Mazanec úmyslně kopl puk do branky. Následovaly šance hostí, které zlikvidoval Laco. Na začátku 56. minuty přišel rozhodující moment - Jiří Krisl se z pozice obránce dostal do samostatného úniku, byl faulován a následné trestné střílení proměnil, když protlačil puk mezi Moučkovými betony.

V závěru měli hosté přesilovku, kterou ještě vylepšili odvoláním brankáře. Ze svého tlaku branku nevytěžili a protože Petr Kanko dokázal vypíchnout puk a dovézt ho až do branky, znělo konečné skóre 4:1.

Štefan Mikeš (AZ Havířov): Dnes jsme vyhráli naprosto zaslouženě, v utkání jsem měli velkou převahu. Škoda jen, že jsme neproměnili některé obrovské šance ve druhé třetině. Utkání se pak trochu zdramatizovalo, ale už jsme to dotáhli do úspěšného konce. Mužstvo musím hodně pochválit, výhrady mám snad jen částěčně k defenzivě, kdy jsme nechali hosty několikrát ujet do přečíslení. Jako tradičně pro nás bylo důležité, že jsme vstřelili první gól zápasu.

Josef Beránek (HC Most): Porážka je samozřejmě nepříjemná, navíc mě mrzí, že jsme měli poměrně blízko k vyrovnání, ale prostě jsme neproměnili šance v důležitých momentech. Důležitá byla naše neproduktivita v přesilovkách. I nadále platí, že uděláme vše pro to, abychom se dostali z posledního místa tabulky.